X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 34723
Przesłano:
Dział: Świetlica

Przyjście wiosny - scenariusz zajęć świetlicowych

Konspekt zajęć świetlicowych
Temat zajęć: Przyjście wiosny.

Cele ogólne:
-zaciekawienie zjawiskami przyrody
-zapoznanie z twórczością Jana Brzechwy.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
-poznaje treść wiersza
-wypowiada się na temat przeczytanego wiersza
-rozwiązuje zagadki
-potrafi rozpoznać zwiastuny wiosny
-współpracuje w grupie
-bierze aktywny udział w zajęciach
-rozwija własną wyobraźnię i twórcze myślenie.
-wykonuje pracę plastyczną
Formy pracy:
-indywidualna
-grupowa
-zbiorowa
Metody pracy:
-słowna
-oglądowa
-czynna

Pomoce dydaktyczne:
nagranie piosenki “Powitalnej”, tekst wiersza Jana Brzechwy “Przyjście wiosny”, ilustracje z wiosennym krajobrazem, ponumerowane kolorowe kartki a4, zagadki, rebusy, ilustracje przed-stawiające zwiastuny wiosny (rośliny, zwierzęta), kostka do gry, farby,arkusz białego papieru, plansza ze słońcem i chmurą oraz papierowe krople deszczu i promienie słoneczne.

Przebieg zajęć:
1. Przywitanie uczniów. Zabawa muzyczna pt. “Piosenka powitalna”, w której biorą udział wszystkie dzieci oraz nauczyciel. Wszyscy tworzą dwa koła, zewnętrzne i wewnętrzne, stojąc twarzą do siebie. Do wypowiadanego tekstu wykonują określone gesty i ruchy: Wszyscy są, witam Was, zaczynamy, bo już czas- klaśnięcie w swoje dłonie, klaśnięcie prawą dłonią w dłoń partnera, klaśnięcie w swoje dłonie, klaśnięcie lewą dłonią w dłoń partnera. Jestem ja, jesteś Ty- wskazanie oburącz na siebie, wskazanie oburącz na partnera.
2. Następnie dzieci siadają w kole na dywanie. Prowadzący zapoznaje je z tematem zajęć i prezentuje wiersz Jana Brzechwy ” Przyjście wiosny”.

“Przyjście wiosny”
Naplotkowała sosna
Że już się zbliża wiosna.
Kret skrzywił się ponuro:
-Przyjedzie pewno furą...
Jeż się najeżył srodze:
-Raczej na hulajnodze.
Wąż syknął :-Ja nie wierzę,
Przyjedzie na rowerze.

Kos gwizdnął: -Wiem coś o tym,
Przyleci samolotem.
-Skąd znowu –rzekła sroka-
Ja z niej nie spuszczam oka
I w zeszłym roku w maju
Widziałam ją w tramwaju.
-nieprawda! Wiosna zwykle
Przyjeżdża motocyklem.

-A ja wam dowiodę,
Że właśnie samochodem.
-Nieprawda bo w karecie!
W karecie? Cóż pan plecie?
Oświadczyć mogę krótko,
Że płynie właśnie łódką!

A wiosna przyszła pieszo.
Już kwiatki za nią spieszą,
Już trawy przed nią rosną
I szumią –Witaj wiosno.

Dzieci omawiają treść wiersza, w połączeniu z opisem ilustracji przedstawiających wiosenny krajobraz.

3. Gra planszowa. Podział grupy na 3 zespoły. Nauczyciel układa na podłodze ponumerowane kolorowe kartki. Każdy kolor oznacza inne zadanie do wykonania (czerwony -wiosenne zagadki, żółty- ćwiczenia fizyczne, niebieski- wiosenne rebusy, różowy- rozpoznawanie zwiastunów wiosny). Po prawidłowym wykonaniu zadania drużyny przesuwają się o ilość oczek wyrzuconych na kostce. Wygrywa drużyna, która jako pierwsza dotrze do mety.

4. Dzieci wspólnie malują palcami prace plastyczną przedstawiającą wiosenny krajobraz. Używają oni farb do malowania palcami (przepis w załączniku).

5. Zawieszenie prac na tablicy ekspozycyjnej i uporządkowanie miejsca prac.

6. Ewaluacja zajęć. Swobodne wypowiedzi dzieci: lubię wiosnę za...Na zakończenie dzieci które dobrze się bawiły dokładają do żółtego koła promyki, tworząc słonko, dzieci którym nie podobały się zajęcia umieszczają krople deszczu pod chmurką.
Załącznik 1
Farby do malowania palcami
Składniki:
-pół szklanki skrobi kukurydzianej
-1 szklanka gorącej wody
-pół szklanki zimnej wody
-barwniki spożywcze
-torebka żelatyny
Skrobię mieszamy w połowie zimnej wody do uzyskania gładkiej pasty, w pozostałej części wo-dy rozpuszczamy żelatynę. Do pasty skrobiowej wlewamy gorącą wodę ciągle mieszając. Gotujemy przez chwilę ciągle na małym ogniu i dodajemy żelatynę. Studzimy, dodajemy barwnik.

Literatura:
red. Barbara Bleja-Sosna, “ Świetlicowe zajęcia tom II. Zajęcia edukacyjne, inscenizacje, wiersze, zabawy, zagadki, Wydawnictwo BEA książki edukacyjne, Toruń 2007.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.