X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 34691
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Rzeka i rzeczka - pomiar długości - konspekt zajęć

Konspekt zajęcia- dzieci 4-5-letnie-edukacja matematyczna z zakresu pomiaru długości

Nauczycielka: Bożena Cieślak

Temat kompleksowy: Dbamy o naszą Ziemię
Temat zajęcia: Rzeka i rzeczka.

Cele ogólne:
-rozwijanie sprawności grafomotorycznej
-zdobywanie doświadczeń sprzyjających dokonywaniu pomiaru przedmiotów i stosowaniu określeń dotyczących ich długości
-rozwijanie umiejętności liczenia w zakresie dostępnym dzieciom
-stwarzanie okazji do zastosowania nabytych kompetencji w sytuacjach życiowych
-wdrażanie do realizowania zadań zgodnie z poleceniami oraz do zgodnego współdziałania

Pomoce dydaktyczne: kartki, kredki, sznurki, patyki, wyposażenie sali(meble)

Materiał źródłowy: Program „Dziecięca matematyka” E. Gruszczyk-Kolczyńska

Formy pracy: z całą grupą, w parach, indywidualna

Przebieg zajęcia:
I.Wstęp:
1.Zabawa ruchowa przy rymowance „Idzie wąż”-zwrócenie uwagi na długość kolumny.
2.Informacja o zadaniach na dzień bieżący.
3.Ćwiczenie graficzne „Płynie, wije się rzeczka”- rysowanie linii nieregularnych.
4.Ułożenie na dywanie wykonanych obrazków w dwóch szeregach.
II.Część główna:
1.Zabawa dydaktyczna „Dwie rzeki”- obserwowanie działań N., aktywność własna chętnych dzieci:
-szacowanie „na oko” czy „rzeki” są tej samej długości
-porównywanie długości szeregów poprzez przyłożenie ich do siebie
-mierzenie długości naturalną miarą: krokami, stopa za stopą, dłonią, rozpiętością palców
-mierzenie długości wspólną miarą: sznurkiem i patykiem
• stosowanie określeń: długa- krótka, dłuższa- krótsza rzeka
• liczenie ile razy zastosowano narzędzie pomiarowe.
III.Zakończenie:
1.Przybliżenie dzieciom potrzeby zmierzenia dywanu, stolików, szafek, biurka, tablicy.
2.Dobór dzieci w pary, przydzielenie sposobu i narzędzia mierniczego oraz miejsca działania.
3.Osobiste doświadczenia w mierzeniu długości- jedno dziecko mierzy, drugie liczy; zamiana po zakończeniu pomiaru. Słowne przedstawianie N. wniosków ze swoich doświadczeń.
4.Kontynuacja zabawy według własnego wyboru, działania w kącikach zainteresowań.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.