X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer publikacji: 34294

Działania praktyczne - obliczenia pieniężne. Konspekt lekcji matematyki w kl VI

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI W KL. VI
TEMAT: Działania praktyczne – obliczenia pieniężne.
PYTANIA KLUCZOWE: Czy potrzebna nam jest znajomość wartości pieniądza?
Cele lekcji:
- Kształtowanie sprawności rachunkowych na liczbach wymiernych
- Utrwalenie obliczania wartości wyrażeń arytmetycznych z zachowaniem właściwej kolejności wykonywania działań
- Doskonalenie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych łączących matematykę z wiedzą praktyczną
- Rozwijanie umiejętności wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce
- Przygotowywanie uczniów do radzenia sobie z różnymi problemami życia codziennego
CELE W JĘZYKU UCZNIA:
- nabierzecie sprawności rachunkowej na liczbach naturalnych i dziesiętnych
- będziecie umieć wyszukiwać i odczytywać informację zawartą w ofertach różnych instytucji
- nauczycie się planowania oraz analizowania wydatkowanych środków
Wymagania z podstawy programowej:
- Działania na liczbach naturalnych, dziesiętnych
- Czytanie, analizowanie, interpretacja tekstu matematycznego
- Wykorzystanie wiedzy w praktyce
METODY:
- ćwiczenia, doświadczenie
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Karta pracy – załącznik nr 1 , podręcznik
FORMY:
zbiorowa, grupowa


PRZEBIEG LEKCJI:
1. Część przygotowawcza
Sprawy organizacyjne, podanie celów lekcji, nawiązanie do poprzednich lekcji ( podanie pytania kluczowego)
2. Część właściwa
Losowanie karteczek przez uczniów, odpowiedzi na zawarte tam zagadnienia – indywidualna praca każdego ucznia
Zadanie 1
Po wycieczce uczniów Szkoły Podstawowej w Łasku na „Zielona szkołę” do Myśliborza pozostały miłe wspomnienia. Postanowili pojechać tam jeszcze raz w późniejszym terminie.
Wybrano termin: 05.06.2017r. – 08.06.2017 r.
Tym razem grupa liczyć będzie 35 uczniów + 3 opiekunów.
Opiekunowie – udział bezpłatny.
Mając wykaz kosztów pobytu wychowanków oraz inne informacje zawarte w zadaniu dokonaj poszczególnych obliczeń. Zwróć uwagę na pracę dla swojej grupy. Pamiętaj, aby Wasza praca była pracą grupową, a nie indywidualną.
Praca w grupach zgodnie z zamieszczonymi poleceniami.
- Zebranie zebranych z każdej grupy i wspólne obliczenie kosztu wycieczki dla jednego ucznia.
- Obliczenie kosztu wycieczki dla całej grupy.
Zapis zadania w zeszycie.
Zadanie 17/ 147 (podręcznik – w zależności od pracy uczniów).
3. Podsumowanie lekcji. Próba odpowiedzi na pytania:
Czego nauczyłem się na lekcji?
- Co sprawia mi największą trudność?
- Nad czym muszę popracować?

KARTA PRACY
Zadanie 1
Po wycieczce uczniów Szkoły Podstawowej w Łasku na „Zielona szkołę” do Myśliborza pozostały miłe wspomnienia. Postanowili pojechać tam jeszcze raz w późniejszym terminie.
Wybrano termin: 05.06.2017r. – 08.06.2017 r.
Tym razem grupa liczyć będzie 35 uczniów + 3 opiekunów.
Opiekunowie – udział bezpłatny.
Mając wykaz kosztów pobytu wychowanków oraz inne informacje zawarte w zadaniu dokonaj poszczególnych obliczeń. Zwróć uwagę na pracę dla swojej grupy. Pamiętaj, aby Wasza praca była pracą grupową, a nie indywidualną.
Grupa I
Ustalić koszt pobytu całej grupy oraz dla jednego ucznia
Grupa II
Na mapie w skali 1:6 000 000 odległość z Łaska do Myśliborza wynosi 1,4 cm. Cena za 1 km to 3,50 zł.
Obliczyć koszt transportu całej grupy oraz koszt przypadający na 1 ucznia. Pamiętaj!!! Kierowca nie będzie nocował.

Grupa III
Na mapie w skali 1: 2 500 000 odległość z Myśliborza do Międzyrzecza wynosi 3,8 cm.
Jaki będzie koszt transportu jeśli cena za 1 km wynosi 3,50 zł?
Jaki koszt poniesie każdy uczestnik (uczeń) wycieczki?

WYKAZ KOSZTÓW POBYTU WYCHOWANKA
W DOMU WCZASÓW DZIECIĘCYCH

ILOŚĆ DNI POBYTU ILOŚĆ WYCHOWANKÓW W GRUPIE KOSZT ZAKWATEROWANIA KOSZT WYŻYWIENIA RAZEM KOSZT POBYTU
OD 01 PAŹDZIERNIKA DO 31 MARCA
2-3 DNI 10 - 20 20,00 zł 12,00 zł 32,00 zł
21- 40 18,00 zł 12,00 zł 30,00 zł
POWYŻEJ 40 16,00 zł 12,00 zł 28,00 zł

4-7 DNI 10 - 20 18,00 zł 12,00 zł 30,00 zł
21 – 40 16,00 zł 12,00 zł 28,00 zł
POWYŻEJ 40 14,00 zł 12,00 zł 26,00 zł

8 -14 DNI
10 - 20 16,00 zł 12,00 zł 28,00 zł
21 - 40 14,00 zł 12,00 zł 26,00 zł
POWYŻEJ 40 12,00 zł 12,00 zł 24,00 zł

POWYŻEJ 14 DNI 10 – 20 14,00 zł 12,00 zł 26,00 zł
21 – 40 12,00 zł 12,00 zł 24,00 zł
POWYŻEJ 40 10,00 zł 12,00 zł 22,00 zł

OD 01 KWIETNIA DO 30 CZERWCA
OD 01 WRZEŚNIA DO 30 WRZEŚNIA
2 – 3 DNI 10 - 20 28,00 zł 12,00 zł 40,00 zł
21 - 40 26,00 zł 12,00 zł 38,00 zł
POWYŻEJ 40 24,00 zł 12,00 zł 36,00 zł

4 – 7 DNI 10 - 20 26,00 zł 12,00 zł 38,00 zł
21 - 40 24,00 zł 12,00 zł 36,00 zł
POWYŻEJ 40 22,00 zł 12,00 zł 34,00 zł

8 -14 DNI 10 - 20 24,00 zł 12,00 zł 36,00 zł
21 - 40 22,00 zł 12,00 zł 34,00 zł
POWYŻEJ 40 20,00 zł 12,00 zł 32,00 zł

POWYŻEJ 14 DNI 10 - 20 22,00 zł 12,00 zł 34,00 zł
21 - 40 20,00 zł 12,00 zł 32,00 zł
POWYŻEJ 40 18,00 zł 12,00 zł 30,00 zł

01 LIPCA DO 31 SIERPNIA
2 – 3 DNI 10 - 20 38,00 zł 12,00 zł 50,00 zł
21 - 40 36,00 zł 12,00 zł 48,00 zł
POWYŻEJ 40 34,00 zł 12,00 zł 46,00 zł

4 – 7 DNI 10 - 20 36,00 zł 12,00 zł 48,00 zł
21 - 40 34,00 zł 12,00 zł 46,00 zł
POWYŻEJ 40 32,00 zł 12,00 zł 44,00 zł

8 -14 DNI 10 - 20 34,00 zł 12,00 zł 46,00 zł
21 - 40 32,00 zł 12,00 zł 44,00 zł
POWYŻEJ 40 30,00 zł 12,00 zł 42,00 zł

POWYŻEJ 14 DNI 10 - 20 32,00 zł 12,00 zł 44,00 zł
21 - 40 30,00 zł 12,00 zł 42,00 zł
POWYŻEJ 40 28,00 zł 12,00 zł 40,00 zł

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2019 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.