X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3429
Przesłano:

Radość z obdarowywania innych

KONSPEKT ZAJĘĆ TERAPII PEDAGOGICZNEJ – ZAJĘCIA O CHARAKTERZE SOCJOTERAPEUTYCZNYM Z ELEMENTAMI ARTETERAPII

TEMAT: Radość z obdarowywania innych.
KLASA:
REALIZACJA:
NAUCZYCIEL PROWADZĄCY:
FORMA ORGANIZACYJNA: jednostka lekcyjna – 45 min

CELE ZAJĘĆ:

• Kształtowanie uważnego i zaangażowanego słuchania drugiej osoby oraz zdolności dłuższego skupiania uwagi na wykonywanych czynnościach
• Wyrażanie uczuć poprzez ekspresję plastyczną
• Poszerzanie świadomości na temat potrzeb i pragnień członków swojej rodziny
• Redagowanie życzeń świątecznych
• Pokazywanie wartości dawania i uczuć związanych z obdarowywaniem

PODSTAWOWE TREŚCI:

• Potrzeby, pragnienia i życzenia dla członków mojej rodziny
• Ekspresja plastyczna
• Obdarowywanie innych

SPODZIEWANE EFEKTY:

Uczeń:

• Uświadamia sobie, co jest ważne dla jego członków rodziny
• Poznaje uczucia związane z obdarowywaniem
• Uważnie słucha wypowiedzi innych uczestników
• Potrafi skupić się na wykonywanych czynnościach
• Akceptuje swoje możliwości i potrafi przedstawić efekty swojej pracy
• Redaguje życzenia świąteczne dla bliskich
• Wyraża swoje emocje poprzez ekspresję plastyczną

MATERIAŁY:

Karta pracy „magiczny eliksir wigilijny”, kredki, długopisy, paski papieru w różnych
kolorach, mazaki, małe kartki, gipsowe aniołki, farby akrylowe, pędzelki, lakier, folia, wstążki

METODY:

• Rundka
• Krąg uczuć
• Ćwiczenie rozwojowe
• Prace plastyczno-techniczne
• Mini dyskusja

FORMY PRACY:

• Praca indywidualna, praca grupowa

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Rundka wstępna – Z czym zaczynasz zajęcia?

Uczniowie dzielą się z grupą ważnymi dla nich wydarzeniami w ostatnim czasie. Następnie określają swoje samopoczucie. Każdy wybiera swój kolor, który symbolizuje nastrój w chwili rozpoczęcia zajęć i dołącza go do „grupowej tęczy”.

2. Krótkie wprowadzenie do zajęć – czym się będziemy dziś zajmować.
Rozmowa na temat wartości dawania.

Prowadzący zachęca uczestników, żeby wyobrazili sobie, iż są dobrymi duchami, wróżkami i mogą różne osoby obdarować tym, czym chcą. Po chwili zastanowienia się uczestnicy dyskutują na temat:
- czym obdarowywaliby te osoby?
- czego wyrazem są nasze dary?
- jakie uczucia wiążą się z obdarowywaniem innych?
- czy możemy obdarowywać innych nie tylko rzeczami materialnymi i na co dzień, np. uśmiechem, życzliwością?
1. Zaczarowana potrawa wigilijna

Zadaniem członków grupy jest stworzenie dla swojej rodziny magicznego eliksiru wigilijnego. Każdy ustala czym najchętniej obdarowałby i życzyłby na Święta Bożego Narodzenia swojej rodzinie. Uczniowie wpisują do karty pracy (ZAŁ. 1) ilość, wagę poszczególnych składników eliksiru (podarunków). Następnie członkowie grupy wpisują sposób przygotowania.

Przykład:

1 kilogram zdrowia dla każdego
100 lat uśmiechu dla każdego
4 łyżki szczęścia dla każdego
Worek słodyczy dla brata
Słoik lalek dla siostry
5 worków książek dla mamy
300 gram krawatów dla taty

Przygotowanie:
Zdrowie, uśmiech i szczęście wrzucić do rondla. Lekko doprawić słodyczami. Wszystko podgrzać 5 minut na gazie. Odstawić na godzinę. Wlać wszystko do naczynia żaroodpornego, dodać worek książek i 300 gram krawatów. Zapiekać 1,5 godziny. Podać na talerzu, udekorować lalką, posypać resztą książek. Skonsumować z całą rodziną. Smacznego!

Uczniowie prezentują swoje prace, opowiadają reszcie grupy czym obdarowywaliby swoją rodzinę, dzielą się wrażeniami po wykonaniu ćwiczenia.

2. Anioły z gipsu

Uczniowie otrzymują aniołki z odlewów gipsowych. Zadaniem każdego jest przygotowanie drobnego upominku dla kogoś bliskiego – pomalowanie aniołka farba akrylową, spryskanie lakierem, zapakowanie w folię, przystrojenie ozdobną wstążką. Do aniołków dołączamy małe karteczki na których uczniowie redagują życzenia.
Prezentacja prac, dzielenie się wrażeniami.

3. Rundka kończąca zajęcia – „Z czym kończysz zajęcia?”

Uczniowie określają swoje samopoczucie po zajęciach. Mówią, co im sprawiało radość a co było dla nich trudne. Członkowie i prowadzący składają sobie życzenia z okazji
zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Opracowała: Mariola Oleszko-Bratek, SOSW Nr 10 we Wrocławiu

Posiadam opracowane przez siebie karty pracy przydatne do realizacji tych zajęć. Zainteresowanych proszę o kontakt: mwroclaw@poczta.onet.pl

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.