X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3425
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Łąka pełna niespodzianek - wycieczka. Scenariusz zajęć dla dzieci 5 - 6 letnich

Przed wycieczką podanie dzieciom celu wyjścia i konieczności zabrania potrzebnych materiałów, przypomnienie zasad bezpieczeństwa.

1. Grupa dzieci 5 i 6 letnich

2. Cel ogólny:
• Wzbogacenie wiedzy o owadach mieszkających na łące
3. Cele operacyjne:
• dziecko podejmie się próby obserwacji owadów zamieszkujących łąkę,
• dziecko użyje lupy podczas obserwacji owadów,
• dziecko opowie o cechach fizycznych zaobserwowanych owadów,
• dziecko przeliczy w zakresie indywidualnych możliwości,
• dziecko wykaże się znajomością kierunków - strona prawa, lewa,
• dziecko podejmie próbę opanowania awersji w stosunku do owadów,
• dziecko zachowa delikatność i ostrożność w stosunku do owadów.

4. Metody pracy:
• samodzielnych doświadczeń,
• kierowania własną działalnością dziecka,
• zadań stawianych dziecku,
• ćwiczeń,
• objaśnienie ilustracje, rozmowa,
• obserwacja, pokaz, przykład.

5. Formy:
• indywidualna,
• grupowa,
• zespołowa.

6. Środki dydaktyczne:
lupy, chusta animacyjna, koce, ilustracje owadów, album z ilustracjami owadów, emblematy różnych owadów i kwiatów

Przebieg:

• Zabawa „Witam tych, którzy:”
- lubią wycieczki,
- są dziś w dobrym humorze,
- lubią przyrodę.
Dzieci stoją w kręgu na łące, te, które czują się powitane, kiwają do innych ręką mówiąc „hej”.
• „Co ja widzę – jakie one ładne!” – dzieci obserwują owady na łące przez lupy, dzieci opiszą wygląd i cechy owadów, próbują je nazywać, porównują z owadami z ilustracji w albumie (motyl, biedronka, żuczek, chrabąszcz, mrówka)
• „Zagadka – niespodzianka” – dzieci układają i rozwiązują zagadki o owadach, które obserwują przez lupę (dżdżownica, ślimak, biedronka, mrówka, motyl, konik polny, żuk)
• „Kiedy wiosna przyjdzie do nas” – zabawa rytmiczna z piosenką (na łące).
Kiedy wiosna przyjdzie do nas roześmiana i zielona
razem z wiosną wszystkie dzieci zaśpiewają tak:
zielona trawa, (4 uderzenia dłońmi o kolana)
zielony mech, (4 uderzenia dłońmi o trawę)
zielona żaba, (4 klaśnięcia w dłonie)
rech, rech, rech (4 pstryknięcia)
Rośnie trawa, rosną listki, rosną z wiosną dzieci wszystkie.
przyleciały już bociany i klekocą tak:
zielona trawa, zielony mech, zielona żaba, rech, rech, rech.
• „Motylek z wyobraźni – pobaw się z motylem” – dzieci stoją w kole. Jeden z uczestników zabawy trzyma w dłoniach „motylka z wyobraźni”, którego przekazuje dziecku stojącemu obok. Dzieci podają sobie motylka z rąk, do rąk, tak, aby nie zrobić mu krzywdy.
• „Biedronki i kwiatki” – zabawa ruchowa – dzieci otrzymują emblematy biedronek i kwiatów dzieci przeliczają kropki na biedronkach, przeliczają płatki na kwiatach Kwiatki w środku koła przykucają tworząc ogródek, biedronki chodzą, latają dookoła ogródka na sygnał każda biedronka przykucnie przy wybranym przez siebie kwiatku, a następnie biedronki zaproszą kwiatki do tańca w parach. (można zamienić się rolami)
• „Ruszaj się lub wydaj głos jak owad, którego nazwę usłyszysz” – dzieci w „czarodziejski” sposób zmieniają się w owady. Dzieci siedzą w kręgu i pozostawiają jedno wolne miejsce. Zabawę rozpoczyna osoba, obok której jest jedno wolne miejsce. Wypowiada ona następujące słowa: „Miejsce po mojej prawej stronie jest puste, zapraszam, np. biedronkę.” Dziecko lub dzieci, które wybrały sobie biedronkę przemieszczają się na to miejsce naśladując danego owada (ruchem lub głosem). Siada ta osoba, która pierwsza doszła do pustego miejsca. Zabawę kontynuuje osoba, przy której po prawej stronie powstało wolne miejsce.
• „Przebiegnij pod chustą” - dzieci wybierają sobie emblematy z ilustracją jakiegoś owada. Pod chustą przebiegają kolejno wywołane przez nauczyciela owady:
- tylko te, które fruwają (motyl, pszczoła, żuk, chrabąszcz)
- tylko te, które mają coś czerwonego (motyl, biedronka)
- tylko te, które nie fruwają (konik polny, mrówka)
• Powrót do przedszkola. Po powrocie do przedszkola należy wycieczkę podsumować. Dzieci opowiedzą swoje wrażenia i mogą wykonać, np. biedronki, motylki, czy inne owady techniką orygami. Następnie mogą wręczyć te prace najbliższej osobie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.