X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 34180
Przesłano:

Dziennikarze na tropie bohaterów Śródziemia. Lekcja z cyklu – omawianie lektury "Hobbit, czyli tam i z powrotem" J. R. R. Tolkiena

Cele: Uczeń: - tworzy specjalny numer gazetki szkolnej,
- pracuje w grupie,
- pisze reportaż, wywiad, informację prasową, felieton,
- wykonuje zdjęcia,
- dokonuje korekty tekstów,
- prezentuje wyniki prac.

Metody: analiza dokumentacyjna, mapa myśli, burza mózgów, praca z tekstem.

Tok lekcji: 1. Przywitanie.
2. Prezentacja uczniów.
3. Podział na grupy.
4. Przydzielenie tematów i realizacja zadań.
5. Prezentacja prac.
6. Ewaluacja.
7. Przygotowanie gazetki ściennej.

Ad.1 Nauczyciel wita uczniów i sprawdza obecność. Zapisanie tematu lekcji.

Ad. 2 Przygotowani wcześniej uczniowie, którzy należą do szkolnego kółka dziennikarskiego, prezentują na tablicy interaktywnej sposób przygotowywania gazetki szkolnej.
Następnie prezentują wybrany numer swojej gazetki
i zachęcają do stworzenia specjalnego numeru „Expressu Społeczniaka”, który mógłby być wydany w Śródziemiu.

Ad. 3 Nauczyciel dzieli uczniów na zespoły. Zespoły mają do dyspozycji laptopa, lekturę „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J. R. R. Tolkiena, czyste kartki i przybory do pisania.

Ad. 4 Nauczyciel przydziela grupom zadania:

1. Grupa 1.
• Przeprowadźcie wywiad z Bilbo Bagginsem. Zapytajcie o jego wrażenia z podróży i najciekawsze przeżycia. Zapiszcie nie tylko swoje pytania, ale również wyimaginowane odpowiedzi hobbita.
• Zdjęcie do wywiadu: wybrany uczeń charakteryzuje się na Bilba, który otoczony książkami i innymi rekwizytami rozmawia z drugim uczniem z grupy, czyli dziennikarzem.

2. Grupa 2.
• Napiszcie reportaż na temat aukcji przedmiotów, których właścicielem był Bilbo Baggins i niespodziewanego powrotu bohatera. W tym wydarzeniu uczestniczyło wielu mieszkańców Shire, dlatego zadajcie im pytania i skorzystajcie z informacji, jakie wam przekażą.
• Zdjęcia do artykułu: uczniowie charakteryzują się na hobbitów i przygotowują scenę ukazującą aukcję. Warto dodać zdjęcia licytowanych przedmiotów. Można ukazać reakcję Bilba Bagginsa – warto w tym celu zaprosić do kadru Bilba-ucznia z grupy 1.

3. Grupa 3.
• Napiszcie krótkie informacje (newsy) na temat: śmierci i pogrzebu Thorina Dębowej Tarczy i okoliczności tego zdarzenia; wyboru nowego zarządcy Miasta na Jeziorze; pokonaniu smoka Smauga.
• Zdjęcia do newsów: uczniowie przygotowują scenografię do opisywanych wydarzeń, charakteryzują się i wykonują fotografie.

4. Grupa 4.
• Napiszcie felieton, w którym jako jeden z hobbitów poruszycie potrzebę podróżowania, opiszcie związane z tym zyski i straty. Pamiętajcie, że hobbici nie przepadają za podróżami, ale Bilbo Baggins był wyjątkiem.
• Zdjęcie do felietonu: uczniowie przygotowują grafikę w programie graficznym.
Dodatkowe zadania dla grup, które szybciej skończyły swoje zadania:
1. Przeprowadźcie wywiad z Gandalfem Szarym. Dowiedzcie się, dlaczego wybrał właśnie Bilba.
2. W imieniu Bagginsa napiszcie reportaż z podróży w nieznane zakątki Śródziemia. Dołączcie zdjęcia w stylu „selfie”, które Bilbo robiłby sobie w czasie wędrówki.
3. W imieniu Bilba napiszcie poradnik: Bear Grylls, czyli szkoła przetrwania dla hobbitów.
4. Napiszcie ogłoszenia do działu ogłoszeń: o spotkaniu z Bilbem, o zgubieniu pierścienia przez Smauga, o chęci wynajęcia chatki hobbita.
5. W imieniu młodego hobbita z Shire napiszcie artykuł o swoim nowym idolu – Bilbo Bagginsie.

Ad. 5 Uczniowie pod okiem nauczyciela wykonują zadania w grupie. Nauczyciel pomaga, daje wskazówki, podpowiada, co powinno ulec korekcie. Na koniec grupy zamieszczają swoje materiały na kolejnych stronach gazetki i prezentują prace innym uczniom z wykorzystaniem tablicy interaktywnej.

Ad.6 Nauczyciel rozdaje uczniom kulki z gazet i przygotowuje dwa kosze – jeden zielony, drugi czerwony. Jeśli uczniom podobała się lekcja, wrzucają kulkę do zielonego kosza. Jeśli lekcja się nie spodobała – wybierają czerwony kosz. W ten sposób następuje ewaluacja lekcji.

Ad. 7 Nauczyciel drukuje gotową gazetkę, a uczniowie aranżują tablicę korkową na korytarzu szkolnym do przedstawienia nowego numeru gazetki pod hasłem „Express Śródziemia”.
Autor scenariusza:
Justyna Zaryczańska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.