X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 34171
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosenne czary - scenariusz zajęć matematycznych w grupie 3-latków

SCENARIUSZ ZAJĘĆ MATEMATYCZNYCH
W GRUPIE DZIECI 3-LETNICH

Temat zajęć: „Wiosenne czary”- zabawy matematyczne

Cele ogólne:
rozwijanie umiejętności przeliczania elementów w zakresie 4
doskonalenie zdolności segregowania według podanej cechy
rozwijanie pamięci wzrokowej
poznanie kształtu figury geometrycznej - koło
kształtowanie percepcji wzrokowej i słuchowej oraz koordynacji wzrokowo-ruchowo-słuchowej
nabywanie umiejętności dostrzegania rytmu i kontynuowania go

Cele operacyjne:
zaśpiewa piosenkę wspólnie z innymi dziećmi
nazwie kwiatki na obrazkach
posegreguje kwiaty według podanej cechy
przeliczy ilość kwiatów na grządce
zauważy zmianę wyglądu lub ilości kwiatów na obrazku
rozpozna i nazwie kształt koła
dostrzeże rytm i potrafi go kontynuować

Środki dydaktyczne: płyta z podkładem do piosenki „Kwiatki, bratki i stokrotki”, ilustracje wiosennych kwiatów, 4 duże obręcze, papierowe kwiatki w 4 kolorach, 3 obrazki z różną ilością kwiatów, małe obręcze w ilości dzieci, paski papieru z rozpoczętym rytmem, klej, czerwone i żółte kwiatki do naklejenia, kartka z wesołym i smutnym słoneczkiem

Przebieg:

1. Wspólne śpiewanie piosenki „Kwiatki bratki i stokrotki” z podkładem z płyty CD. Utrwalenie nazw wiosennych kwiatów – nazywanie kwiatów na obrazkach.

2. Zabawa klasyfikacyjna „Grządki z kwiatkami” . N. rozkłada na dywanie 4 obręcze i wyjaśnia, że są to grządki, na których dzieci posadzą kwiatki. Każdy kwiatek ma inny kolor płatków, dzieci segregują kwiatki, wkładając je do odpowiednich obręczy. Wspólnie przeliczają ilość kwiatków w obręczach.

3. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Żabki” - dzieci zamieniają się w żabki, które skaczą po ogródku przy dźwiękach muzyki, na sygnał (przerwa w muzyce) żabki stają nieruchomo chowając się przed bocianem.

4. Zabawa rozwijająca spostrzegawczość wzrokową „Co się zmieniło?” - N. pokazuje dz. narysowaną grządkę z 3 kwiatkami, dzieci liczą kwiatki, określają ich kolory i wielkość, następnie N. zakrywa obrazek i zmienia np. ilość kwiatków, a dzieci rozpoznają, co się zmieniło, starając się używać nazw liczebników porządkowych.

5. Zabawa – opowieść ruchowa „Wiosenne czarowanie”. Każde dziecko dostaje kolorowy krążek (lub obręcz) i „zamienia” go w przedmiot zasugerowany przez N., naśladując różne czynności:
wczesnym rankiem obudziło się słoneczko i zaświeciło na niebie
obudziły się kwiatki i zaczęły obracać swoje główki do słoneczka
obudziły się też kotki na podwórku, mama przyniosła dla nich miski z mlekiem i kotki zaczęły pić
na drzewie spały w gniazdkach ptaszki, przetarły swoje oczka i poruszały skrzydełkami
w domu wstały dzieci, poszły do łazienki i przeglądały się w lusterku
kiedy dzieci były gotowe, tata zapakował je do samochodu i ruszył, kręcąc całą drogę kierownicą
w przedszkolu dzieci bawiły się instrumentami, grały na bębenku
na obiad była pyszna zupka, którą dzieci zjadły z talerzy z apetytem
kiedy zjadły obiad, położyły się na leżaczkach i przytuliły się do poduszek
gdy dzieci wracały z przedszkola, zaczął padać deszcz i musiały rozłożyć parasole
wieczorem dziec siedziały na poduszkach i rysowały palcem w powietrzu małe i duże kółeczka

6. Zabawa matematyczna „Grządki Oli” ćwicząca umiejętność dostrzegania rytmu i kontynuowania go. Każde dz. otrzymuje pasek papieru (grządka), na którym nalepione są kwiatki w odpowiednich sekwencjach (np. czerwony – żółty- czerwony). N. wyjaśnia, że Ola sadzi kwiatki na swojej grządce w określonej kolejności i prosi dzieci, aby pomogły Oli dokończyć sadzenie kwiatków zachowując odpowiedni rytm. Dla chętnych dzieci są też przygotowane trudniejsze zadania (np. rytm złożony z 3 kolorów lub kwiatów małych i dużych).

7. Zakończenie zajęć – ewaluacja. Dzieci otrzymują po 1 papierowym kwiatuszku i naklejają go na jednej z 2 kartek, pod uśmiechniętym lub smutnym słoneczkiem, w zależności od zadowolenia ze wspólnych zabaw.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.