X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3414
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W świecie bajki - scenariusz zajęć dla dzieci w wieku sześciu lat

Cel ogólny: utrwalanie znajomości bajek
Cele operacyjne
Dzieci:
• współdziałają ze sobą,
• posługują się słownikiem z zakresu bajek,
• potrafią wyciągać wnioski dla siebie z morałów
przedstawionych bajek,
• mówią całym zdaniem,
• potrafią ułożyć w całość obrazek – puzzle,

metody: ekspresyjna, asymilacyjna, gier dydaktycznych, ćwiczebna;
formy: zbiorowa, grupowa, jednostkowa;
środki dydaktyczne: rekwizyty dla dzieci, puzzle.

Przebieg zajęć

1.Powitanie dzieci
„Witam wszystkich serdecznie na „Spotkaniu z bajką”
2.Krótka rozmowa na temat bajek.
Podanie definicji bajki.
„Bajka jest to krótki utwór z dobrym zakończeniem”
„Jakie znacie bajki?”
„Czy lubicie bajki?”
3.Podział dzieci na grupy. Każda grupa będzie miała
za zadanie przedstawić fragment bajki.
4.Prezentacja fragmentów bajek
Kilka osób z grupy wychodzi na korytarz
i przygotowuje fragment bajki.
Następnie dzieci wchodzą i improwizują.
A)Jaś i Małgosia
(Na scenę wchodzi mama i dzieci. Mama żegna się z dziećmi, prosi , aby na siebie uważały i podaje koszyk. Dzieci biegają po lesie. Dzieci są zmęczone, nie wiedzą jak mają dojść do domu – płaczą, rozglądają się bezradnie. Nagle widzą domek Baby Jagi. Biegną w stronę domku. Jedzą ciastka z domku. Wchodzi Baba Jaga – krzyczy na dzieci. Jasia zamyka, Małgosi każe sprzątać. Dzieci boją się, płaczą.)
Rozmowa na temat bajki.
„Czy znacie tytuł bajki?”
„Jak nazywają się postacie?”
Dzieci odpowiadają „Jaś i Małgosia”, Jaś, Małgosia, mama, Baba Jaga,
Nauczyciel:
„Co powiedziała dzieciom mama?”
Dzieci:
„Mama powiedziała dzieciom, aby uważały na siebie”.
Nauczyciel:
„Czy dzieci posłuchały się mamy?”
Dzieci
„Dzieci nie posłuchały się mamy i zabłądziły”.
Nauczyciel
„Musicie pamiętać, że zawsze należy słuchać rodziców”.

B)„Kopciuszek”
(Kopciuszek smutny sprząta, siada i przebiera fasolę.
Kopciuszek wstaje, zrzuca brudne ubrania i jest w pięknej sukni.
Na scenę wchodzi Książę prosi do tańca Kopciuszka- tańczą walca. Słychać bicie zegara. Kopciuszek ucieka z balu gubiąc pantofelek. Książę podnosi pantofelek i jest bardzo smutny. Odnajduje Kopciuszka i daje mu pantofelek).

Rozmowa na temat bajki:
„Czy znacie tytuł bajki?”
„Jak nazywają się postacie?”
Dzieci odpowiadają : „Kopciuszek”, Kopciuszek, Książę.

C)„Królewna Śnieżka”
(Śnieżka sprząta w domu, czeka na krasnali, wygląda przez okno.
Przychodzi do niej macocha przebrana za staruszkę i częstuje ją jabłkiem. Śnieżka odmawia, ale w końcu częstuje się i umiera. Wchodzą krasnoludki i płaczą. Następnie wchodzi królewicz i całuje Śnieżkę w rękę. Śnieżka budzi się.)
Rozmowa na temat bajki
„Czy znacie tytuł bajki?”
„Jak nazywają się postacie?”
Dzieci odpowiadają: „Królewna Śnieżka”, Królewna Śnieżka, Macocha, Krasnoludki, Książę.
Nauczyciel:
„Czy Śnieżka znała kobietę”
Dzieci:
„Nie znała”.
Nauczyciel
„Czy Śnieżka dobrze postąpiła, że wzięła jabłko”.
Dzieci
„Źle postąpiła”
Nauczyciel
„Pamiętajcie, że nigdy nie wolno brać niczego
od nieznajomych”

D)„Czerwony Kapturek”
(Na scenę wchodzi chora babcia, kładzie się
na łóżku. Następnie wchodzi Czerwony Kapturek, idzie przez las, zbiera kwiatki. Spotyka wilka- boi się go, tłumaczy mu, że idzie do chorej babci.)
Rozmowa na temat bajki:
„Jaki jest tytuł bajki?”
„Jak nazywają się postacie?”

Dzieci odpowiadają na pytania
„Czerwony Kapturek”, Czerwony Kapturek, Wilk, Babcia

Nauczyciel
„Do kogo idzie Czerwony Kapturek?”
Dzieci
„Czerwony Kapturek idzie do babci.”

Nauczyciel
"Dlaczego idzie do babci?"
Dzieci:
„Zanieść babci lekarstwa”.

5. Praca z ilustracjami
Nauczyciel zawiesza 4 ilustracje i podaje tytuły bajek.
Dzieci podają tytuły.
6. Układanie puzzli
Dzieci dobierają się parami i ich zadaniem jest ułożyć puzzle.
7. Sprawdzenie przez nauczyciela wykonania zadania.
8. Zakończenie
Przypomnienie tematu zajęć, tytułów bajek.
Samoocena dzieci.
Naklejanie na chatce Baby Jagi kolorowych pierniczków.
- czerwone pierniczki – jeśli dziecko było aktywne,
- niebieskie pierniczki – jeśli dziecko słabiej pracowało,
- zielone pierniczki – jeśli dziecko było najmniej aktywne.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.