X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 34138
Przesłano:

Obchody Dnia Słońca - konspekt zajęć

Konspekt zajęć czasu wolnego wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Dobrodzieniu

Temat zajęć: Obchody Dnia Słońca.

Cele zajęć:
- integrowanie grupy
- zdobycie informacji na temat układu słonecznego
- wzmacnianie empatii
- poprawa samopoczucia
- integracja ze środowiskiem lokalnym
- wdrażanie zasad BHP podczas zajęć i wyjść poza teren ośrodka.

Metody pracy:
- pogadanka
- prezentacja multimedialna
- doświadczenie
- zabawy integracyjne
- zabawy muzyczne
- spacer

Formy pracy:
- grupowa
- zbiorowa

Środki dydaktyczne:
- laptop, rzutnik, globus, płyty z muzyką, serduszka, piłki różnej wielkości, koło rowerowe

Przebieg zajęć:
1. Krótka pogadanka na temat Dnie Słońca.
2. Integracja ze środowiskiem lokalnym – akcja „W dzień Słońca – podaruj serce” rozdawania wcześniej przygotowanych serduszek (z masy solnej pomalowanych na czerwono z dołączoną karteczką z napisem „W dzień Słońca – podaruj serce”) przechodniom podczas spaceru po Dobrodzieniu – powrót do ośrodka.
3. Część teoretyczna:
- prezentacja multimedialna wraz z pogadanką na temat układu słonecznego (z wykorzystaniem dowolnych filmów o układzie słonecznym znajdujących się na You Tube)
- doświadczenia praktyczne: zbudowanie układu słonecznego – wychowankowie trzymają różne okrągłe/kuliste przedmioty typu piłki różnej wielkości, koło rowerowe itp. i ustawiają się z nimi tworząc układ planetarny)
4. Zabawy świetlicowe muzyczno – ruchowe, sprawnościowe itp., np.:
- zabawa z krzesłami „Układ słoneczny” – uczestnicy siadają na krzesłach ustawionych w koło (oprócz jednego), prowadzący dzieli ich na grupy odliczając: gwiazdy, planety, księżyce. Osoba prowadząca wywołuje jedną grupę, która musi zamienić się miejscami między sobą – w tym czasie prowadzący też stara się usiąść, dla kogo zabraknie miejsca – ten zostaje nowym prowadzącym. Gdy padnie hasło – układ słoneczny - wszyscy zamieniają się miejscami, można urozmaicić dodatkowymi poleceniami typu: gwiazdy podskoki na jednej nodze, księżyce pajacyki, przysiady, piruety itp.
- gorące krzesła – w trakcie muzyki uczestnicy chodzą dookoła krzeseł, gdy muzyka zostaje ściszona, szybko siadają, dla kogo zabraknie miejsca, ten odpada.
- berek czarodziej – wychowankowie biegają po całej sali. Jedno z dzieci- „berek” ma za zadanie dotknąć jak najwięcej dzieci i zaczarować. Kto zostanie dotknięty musi przyjąć postawę wysoką, nogi ustawione w rozkroku ręce wyprostowane, uniesione w bok. „Zaczarowane” dzieci można „odczarować” przechodząc dołem pomiędzy nogami.
- rakieta - grupa ustawia się w szeregu na środku świetlicy. Prowadzący woła: „Na prawo” – wszyscy biegną do prawej strony, kiedy krzyknie: „Na lewo!” – wszyscy biegną na lewo. Kiedy krzyczy: „Do rakiety!” – wszyscy wracają na środek pokoju. Komendy wydawane są coraz szybciej. Ostatnia osoba dobiegająca do szeregu wypada z gry. Gra toczy się tak długo, aż zostanie jeden wygrany.
- taniec ze słoneczkami i chmurkami – uczestnicy tańczą chodząc po kartkach, gdy muzyka milknie, wskakują na kartki, ci którzy stoją na słońcu zostają, na chmurze odpadają.
5. Zakończenie zajęć, omówienie ich, podziękowanie za udział, porządkowanie sali.

Dodatkowo zajęcia można urozmaicić o wykonanie prac plastycznych – na czarnych kartkach z bloku można farbami malować różne planety, księżyce itp. Wzorować można się na obrazkach z Internetu wpisując w przeglądarkę hasło: układ planetarny.
Prace można ozdobić brokatem, kryształkami cukru, soli, ryżem, grysikiem itp.

Załączniki: informacje teoretyczne zaczerpnięte z Internatu

Międzynarodowy Dzień Słońca, właśc. Międzynarodowy Dzień Słońca i Ziemi, ang. Sun-Earth Day – święto obchodzone co roku w marcu, w okolicy równonocy wiosennej (20/21 marca) - głównie w USA i w Polsce.

Święto zostało ustanowione w 2000 roku przez NASA i Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Ma na celu upowszechnianie wiedzy o Słońcu, gwiazdach, planetach i ich wpływie na Ziemię i nasze życie.

Obchody „Dnia Słońca” są kulminacją trwających przez cały rok programów oraz wydarzeń organizowanych i wspomaganych przez NASA oraz ESA.

Międzynarodowy dzień Słońca obchodzony jest również w Polsce, która za sprawą naukowców ma zarówno tradycje, jak i osiągnięcia w dziedzinie badań heliofizycznych.

Słońce (łac. Sol, Helius, gr. Ἥλιος Hḗlios) – gwiazda centralna Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia, inne planety tego układu, planety karłowate oraz małe ciała Układu Słonecznego. Słońce składa się z gorącej plazmy utrzymywanej przez grawitację i kształtowanej przez pole magnetyczne. Jest prawie idealnie kuliste, ma średnicę około 1 392 684 km[3], około 109 razy większą niż Ziemia, a jego masa (1,989 ×1030 kg, około 333 tysięcy razy większa niż masa Ziemi (M⊕)) stanowi około 99,86% całkowitej masy Układu Słonecznego[15]. Około trzy czwarte masy Słońca tworzy wodór, podczas gdy resztę stanowi głównie hel. Pozostałe 1,69% (co odpowiada około 5600 M⊕) tworzą cięższe pierwiastki, w tym m.in. tlen, węgiel, neon i żelazo.

Mikołaj Kopernik (łac. Nicolaus Copernicus[a], niem. Nikolaus Kopernikus; ur. 19 lutego 1473 w Toruniu, zm. 24 maja 1543 we Fromborku) – polski astronom, autor dzieła De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich)[c] przedstawiającego szczegółowo i w naukowo użytecznej formie heliocentryczną wizję Wszechświata - najważniejsza rewolucja naukowa od czasów starożytnych, nazywaną przewrotem kopernikańskim.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.