X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 34106
Przesłano:

Świadomość własnego ciała i przestrzeni. Konspekt zajęć rewalidacyjno-wychowawczych

KONSPEKT ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH INDYWIDUALNYCH obserwowanych przez dyrektora szkoły
Uczennica:
Prowadząca: Renata W.
Data: 18.11.2015r.
Czas trwania zajęć: ok 1 godziny.
Temat: ,,Świadomość własnego ciała i przestrzeni.’’
Cele:
o Rozwijanie świadomości własnego ciała i poruszania się w przestrzeni
o Usprawnianie ruchowe
o Nawiązanie kontaktu emocjonalnego
o Rozwijanie komunikacji
o Wydłużanie czasu koncentracji na zadaniu
o Stymulacja wielozmysłowa
Forma zajęć: indywidualna.
Metody: Elementy metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne, słowna, metoda
F. Affolter, zabawy paluszkowe, stymulacja polisensoryczna.
Środki dydaktyczne: tekst piosenki ,,Pokaż Jasiu’’, lustro, olejek zapachowy, oliwka zabawka dźwiękowa, świecąca piłeczka, miód, masażer do głowy , woreczki, bębenek, tekst zabaw paluszkowych, tekst masażyków, łóżko wodne.
Przebieg zajęć.
Część wstępna.
1.Zabawa paluszkowa- ,,Powitanie’’. Podanie dziewczynce ręki , z wyraźnym wypowiedzeniem słowa ,,cześć’’.
2.Nawiązanie kontaktu emocjonalnego z dziewczynką. Zajęcie miejsca przed lustrem; obejmowanie, kołysanie, przytulanie dziewczynki, szeptanie do ucha, zwrócenie uwagi na swoje odbicie w lustrze; zabawa ,,a ku ku’’; pojawianie się w odbiciu lustra i znikanie .
Część właściwa.
1.Nauczyciel siedzi za dzieckiem przed lustrem, obejmując je. Powoli recytuje tekst piosenki dotykając jednocześnie wymienianych części ciała.
2.Nauczyciel dotyka, masuje dziewczynce części twarzy i głowę, nazywając je. Prezentuje w trakcie odpowiedni bodziec (zapachowy, smakowy, słuchowy, wzrokowy, dotykowy).
3.Wyczuwanie dłoni. Uderzanie, pocieranie dłońmi, palcami, o podłogę, uda, kolana, woreczki, bębenek, klaskanie w dłonie, chwytanie dłonią woreczków, zabawy paluszkowe - ,,Sroczka kaszkę ważyła” ,, Rodzina paluszków’’.
4.Ćwiczenie relaksacyjne. Masaż dłoni przy użyciu oliwki.
5.Wyczuwanie nóg w pozycji leżącej. Prostowanie i zginanie nóg, unoszenie nóg.
Dotykanie nóg, stóp, uderzanie piętami o podłoże , łączenie stóp, uderzanie o siebie stopami , dotykanie, rozcieranie, poklepywanie kolan.
6.Ćwiczenie relaksacyjne. Masaż stóp.
7.Wyczuwanie pleców; ciągnięcie dziecka za kostki, po podłodze w różnych kierunkach, obracanie dziewczynki wokół własnej osi.
8.Ćwiczenie relaksacyjne. Dziecięce masażyki. ,,Tu płynie rzeczka’’ ,, List do babci’’
9.Orientacja w przestrzeni. Chodzenie do przodu po sali z asekuracją, obracanie się wokół własnej osi w prawo, w lewo.

Zakończenie zajęć.

1.Podziękowanie uczennicy za aktywny udział w zajęciach. Pochwała słowna, pogłaskanie po głowie.
2.Zakładanie odzieży wierzchniej, butów.
3.Odprowadzenie dziewczynki na grupę.

........................................
(podpis nauczyciela)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.