X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 34022
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W sklepie muzycznym - kształcenie umiejętności liczenia w zakresie 9. Scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z DZIEĆMI 4-5-LETNIMI

Data: 09.12.2016 r.
Prowadząca: Marzena Całuj
Temat zajęcia: „W sklepie muzycznym” – kształcenie umiejętności liczenia w zakresie 9.
Operowanie liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 9.

Cel ogólny: - posługiwanie się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 9

Cele operacyjne:
Dziecko: - potrafi rozpoznać prezentowane instrumenty,
- potrafi przeliczyć ułożone zbiory,
- umie rozpoznać, bez udziału wzroku wybrany przedmiot,
- słucha poleceń nauczyciela, rozumie je i reaguje na nie,
- wie, jakie dźwięki należą do danego instrumentu,
- rozumie pojęcie mniej – więcej,
- potrafi ułożyć obrazek z 4-6 elementów,
- uważnie słucha czytanego przez nauczyciela tekstu.

Metody: oglądowa, praktyczna, słowna,
„Gimnastyka mózgu” wg P.Dennisona- kinezjologia edukacyjna

Forma pracy: indywidualna, zbiorowa, grupowa

Środki dydaktyczne: instrumenty muzyczne, pocięte na części obrazki przedstawiające
instrumenty muzyczne, szarfy, napisy , cyfry, magnetofon, płyta CD, obrazki
przedstawiające instrumenty muzyczne, worek .
Przebieg zajęcia

1. „Gimnastyka mózgu” wg P.Dennisona – kinezjologia edukacyjna.
- ruchy naprzemienne ( prawym łokciem dotykamy lewego kolana i odwrotnie),
-kapturek myśliciela ( stojąc dużymi palcami i kciukiem chwytamy małżowinę uszną i ją masujemy, masujemy od góry),
-leniwe ósemki ( kreślimy w powietrzu leniwe ósemki),
- sowa (lewą ręką chwytamy bark ,głowę odwracamy w lewo. Bierzemy głęboki oddech i kierując głowę w przeciwną stronę głośno wydychamy powietrze. Gdy głowa z drugiej strony wracamy do punktu wyjściowego),
-rysowanie symbolu X(rysujemy w powietrzu symbol X. Rysowanie rozpoczynamy od góry),
-krążenie głową ( na wydechu przenosimy głowę od ramienia do ramienia).
2. Zabawa dydaktyczna „Worek niespodzianek”.
Dzieci siedzą w kręgu a worek leży na środku dywanu. Zadaniem dzieci jest wyjmowanie z zamkniętymi oczyma instrumentów muzycznych i odgadnięcie ich nazwy.
3. Klasyfikowanie instrumentów muzycznych według kryterium jakościowego.
Rozmowa z dziećmi na temat instrumentów. Zadaniem dzieci będzie podzielenie instrumentów na dęte, perkusyjne i strunowe. Kolejne to przeliczanie w zbiorach oraz dopasowanie i przegłosowanie nazwy danego instrumentu.
4. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Muzyczny dywan”.
Dzieci maszerują po sali w rozsypce. Na sygnał dobierają się parami i maszerują na około sali. Na ponowny sygnał maszerują pojedynczo.
5. „Jaki to instrument” – zabawa słuchowa.
Zadaniem dzieci będzie rozpoznanie instrumentów muzycznych po wydawanych
Dźwiękach nagranych na płycie CD.
6. Zabawa matematyczna „ W sklepie muzycznym”.
Nauczyciel przygotowuje różne instrumenty muzyczne. Na dywanie zaznacza szarfami półki. Na nich układa instrumenty. Na każdej półce są instrumenty jednego rodzaju ale w różnej liczbie. Zadaniem dziecka jest uzupełnienie instrumentów na półkach tak, aby wszędzie było po 9 sztuk.
7. Rozwiązywanie zagadek – puzzle „Instrumenty muzyczne”.
Nauczyciel przygotowuje puzzle z ilustracji. Zadaniem dziecka jest składnie puzzli w całość.
8. Zabawa relaksacyjna „ Czas na odpoczynek”.
Dzieci leżą na dywanie. Nauczyciel włącza spokojną, relaksującą muzykę, prosi dzieci, żeby zamknęły oczy i rozpoczyna opowieść:
Wyobraź sobie, że jest śliczna, słoneczna pogoda. Wyszedłeś na spacer. Słońce świeci tak mocno, że na moment zasłoniłeś twarz ręką. Idziesz kilka kroków i nagle...co to?Jesteś nad pięknym, szumiącym morzem. Kładziesz się na ciepłym, przyjemnym piasku, bierzesz trochę piasku do ręki. Czujesz w dłoni drobne ziarenka, a na buzi lekki powiew morskiego wiatru. Wysypujesz piasek z dłoni i kładziesz obie ręce na brzuchu. Nabierasz dużo powietrza- tak, że dłonie razem z brzuchem trochę unoszą się do góry. Wypuszczasz powietrze i brzuszek jest znowu płaski. Oddychasz w ten sposób przez chwilę. Otwierasz oczy i siadasz. Wracasz do naszej sali. Jak było?
9. Wspólne uporządkowanie Sali.
10. Podziękowanie za zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.