X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 33981
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mijają dni, miesiące; kalendarz - scenariusz zajęć

Konspekt zajęć z dnia 21.12.2011.
Temat tygodnia: Mijają dni, miesiące.
Temat dnia: Kalendarze.
Cele ogólne:
– zwrócenie uwagi na budowę kalendarzy i ich charakterystyczne elementy,
– przygotowanie do nauki czytania,
– rozwijanie sprawności fizycznej.
Cele operacyjne:
Dziecko:
– wymienia budowę kalendarza,
– bierze udział w zabawach ruchowych,
– ćwiczy umiejętność głoskowania, sylabowania,
– ćwiczy umiejętność wyróżniania ze słuchu wyrazów w zdaniu, zdań w tekście,
– wypełnia kartę pracy część 2, str. 50,
– koloruje mandalę.
Prowadzący: Hanna Wekwert
Klasa: 0a
Organizacja dnia: 2 zajęcia dydaktyczne: pierwsze 30 minut, drugie wycieczka 30 minut i zajęcia 30 minut
Środki dydaktyczne: płyty CD z nagraniami utworów, kalendarz, klocki, książka karty pracy część 2 str.50, mandale do kolorowania.
Numery obszarów z podstawy programowej: 1.1., 1.2., 1.3., 2.1., 2.2., 2.3., 2.4., 2.5., 3.1., 3.2., 5.3., 5.4., 8.1., 8.2., 9.2., 10.1., 13.1., 13.6., 14.2., 14.3., 14.5., 14.6.).


Przebieg dnia:
ZAJĘCIA 1
1. Zabawa rozwijająca umiejętność dokonywania analizy i syntezy słuchowej Jaka to głoska?
•Wyodrębnianie w słowie pierwszej głoski. Dzieci oglądają kolejno obrazki. Zgadują jaką głoską rozpoczyna się nazwa danego obrazka, a następnie wymyślają inny przedmiot, owoc, warzywo itp. rozpoczynające się taką samą głoską. Przykładowe obrazki:
cytryna – cebula, fotel – farby, drabina – dom, krowa – koza, góra – gniazdo, pasek – palto,
lustro – latarka, ogórek – oko, łopata – łyżka, pudełko – parasol, sopel – stół, wazon – worek,
indyk – igła, szelki – szafa, żaba – żelazko, rower – rak, zegarek – zamek, motyl – maki,
czapka – czosnek, kot – kret, noga – narty...).
2. Ćwiczenia poranne – zestaw XVI.
• Zabawa orientacyjno-porządkowa Stój – idź.
Po usłyszeniu hasła: Idź, dzieci spacerują po sali w rożnych kierunkach. Jeśli usłyszą hasło:
Stój, muszą się zatrzymać. Ponownie zaczynają chodzić, zmieniając kierunek, po usłyszeniu
hasła: Idź. Hasła podaje nauczyciel.
• Ćwiczenie tułowia Najpiękniejszy ukłon.
Dzieci witają się z kolegami stojącymi w ich pobliżu, wykonując wymyślony przez siebie
ukłon.
• Ćwiczenie dużych grup mięśniowych Ubieramy się na zimowy spacer.
Dzieci naśladują zakładanie butów, kurtki, czapki, szalika, rękawiczek.
• Ćwiczenia równowagi Brodzimy po głębokim śniegu.
Chodzą po sali, unosząc wysoko kolana.
• Podskoki Zmarznięte wróbelki.
Dzieci wykonują drobne skoki obunóż w rożnych kierunkach i naśladują ćwierkanie.
• Ćwiczenie uspokajające.
Maszerują parami zgodnie ze wskazówkami nauczyciela: po obwodzie koła, za dziećmi,
których imiona podał nauczyciel, idą przez środek sali, na prawo, przez środek sali, na
lewo, po obwodzie koła itp.
3. Kolorowe kalendarze – zapoznanie z rożnymi rodzajami kalendarzy.
1. Rozwiązywanie zagadki Co ukryłam w pudełku? Dzieci rozwiązują zagadkę.
Od początku roku gubi kartek wiele,
czarne w dni powszednie, czerwone w niedziele.
Mieszkają w nim miesiące, tygodnie i dnie.
O co dziś was pytam? Kto odgadł i wie? (kalendarz)
2. Zabawa Oglądamy kalendarz.
Nauczyciel wyjmuje rożne kalendarze: ścienne, reklamowe, kieszonkowe, biurowe,
do zrywania kartek, z notatnikami, dla dzieci... Dzieci oglądają kalendarze, swobodnie
wypowiadają się na temat ich wyglądu, budowy, elementów dekoracyjnych, porównują je
ze sobą, określają, czy mają cechy wspólne oraz do czego służą kalendarze.
3. Ekspresja słowna Co by było, gdyby nie było kalendarzy?
Dzieci kończą zdanie: Gdyby nie było kalendarzy, to...
4. Sprawdzenie wspólnie z nauczycielem w wybranych przez dzieci kalendarzach oznaczenia dzisiejszego dnia, określanie, a następnie sprawdzanie, jaki dzień był wczoraj, a jaki będzie jutro.
4. Zabawa orientacyjno-porządkowa Rano, południe, wieczór.
Przed rozpoczęciem zabawy dzieci mówią, co można robić rano, w południe i wieczorem.
Dzieci poruszają się po sali w rytmie wystukiwanym na tamburynie. Podczas przerwy i na
hasło, nazwę pory dnia wypowiedzianą przez nauczyciela, dzieci naśladują czynności, które
wykonują rano, w południe lub wieczorem.
5. Ćwiczenia słuchowe Zimowy nowy rok.
1. Wyodrębnianie zdań w wypowiedzi nauczyciela.
Dzieci liczą zdania (układają przed sobą odpowiednią liczbę klocków – jedno zdanie, jeden
klocek).
Niedługo nadejdzie nowy rok 2012. Wszyscy powitamy go z radością. Będą życzenia, wiwaty i dużo śmiechu. Każdy chciałby, żeby nowy rok był lepszy od poprzedniego.
2. Liczenie słów w zdaniach.
W nowym roku będziemy grzeczni.
W nowym roku będziemy o rok starsi.
W nowym roku nie będziemy się kłócić.
W nowym roku będziemy sobie pomagać.
W nowym roku chętnie będziemy uczestniczyć w zajęciach.
4. Dzielenie na sylaby nazw związanych z zimą.
Nauczyciel podaje nazwy, a dzieci dzielą je na sylaby, rytmicznie przy tym klaszcząc.
Np. san-ki, nar-ty, zi-ma, pła-tek śnie-gu, bał-wan, so-ple, gru-dzień, świę-ta, pre-zen-ty, Mi-ko-łaj, itp.
5. Układanie rymów do słów podanych przez nauczyciela.
Np.
rok – krok, skok,
sople – krople,
narty – karty,
sanki – ranki, sasanki, poranki, grzanki,
góra – chmura, rura, kura, pióra itd.
6. Dzielenie na głoski słów podanych przez nauczyciela.
Nauczyciel podaje słowa. Dzieci dzielą je na głoski, wykonując tyle kroków, ile jest głosek
w danym słowie (jedna wypowiedziana głoska – jeden krok).
6. Zabawa Chodzimy według wzoru.
Nauczyciel układa ze skakanek na dywanie rożne wzory, np.: spiralę, zygzaki, fale, korony...
Dzieci poruszają się po wzorze i określają kierunki podczas wykonywania poszczególnych
ruchów.
7. Zaznaczanie w każdym szeregu takiego samego znaku jak we wzorze – karta pracy, cz. 2, nr 50.
ZAJĘCIA 2 – ZAJĘCIA RUCHOWO – MUZYCZNE
1. Zabawa ruchowa „Dziwne kroki”(płyta 26)
Dzieci poruszają się po sali przy muzyce: masz, skaczemy na prawej nodze, skaczemy na lewej nodze, skaczemy naprzemiennie, skaczemy naprzemiennie z wrzutem rąk do góry.
2. Zabawa rozwijająca szybkość, sprawność dłoni, spostrzeganie „Czerwony Kapturek i wilk”
Dzieci stoją ustawione w kole i podaja sobie woreczki z nasionami, woreczki czerwone – Czerwone Kapturki, woreczki niebieskie – wilki.
3. Zabawa ruchowa HU – HA (płyta 10)
Mikołaj wsiada na swojego renifera (podnosimy nogę), jedzie (pukamy otwartymi dłońmi w uda), pokrzykuje hu-ha (okrzyk i wyrzut rąk do góry). Zatrzymuje się przed sklepem z zabawkami (naśladujemy ściąganie lejców rękoma do siebie i mlaskanie ustami), sprawdza czy ma w kieszeni portfel (pukamy rękoma kolejno w swoje pośladki) i liczy pieniądze (wyrzut do przodu kolejno obu dłoni z wyciągniętymi palcami wskazującymi).
4. Zabawa rozwijająca sprawność palców, dłoni, rąk „Orzeszek”(płyta 6)
Wiewiórka znalazła w parku orzeszki i je liczy (dokładamy do siebie oburącz palce i liczymy – jedne, dwa, trzy, cztery) i cieszy się (trzy razy klaszczemy w dłonie), chowa orzechy do plecaka (klask i uderzenie w naprzemienne ramię), wykłada do dziupli (trzy klaski, trzy uderzenia o uda), rozgniata orzechy (trzy razy zginamy piąstki, trzy razy pokazujemy otwarte dłonie)
5. Zabawa „Nimfy i wojownicy” (płyta 16)
Dziewczynki są nimfami, a chłopcy – wojownikami. Podczas wolnej i łagodnej muzyki tańczą dziewczynki, a szybkiej i mocnej – chłopcy.
6. Przypominamy sobie nauczonych kroków tańca „Bojarka” (płyta 17)
Dwa kroki w prawo, lewa noga do przodu, do tyłu. Dwa kroki w lewo, praw noga do przodu, do tyłu. Stoimy w miejscu i kołyszemy się naprzemiennie w prawo i lewo, wymachy rąk naprzemiennie w prawo i lewo (razem, osobno, naprzemiennie).
7. Przypominamy sobie nauczoną piosenkę „Przyszło zima do bałwana” (płyta 2 – 18)
Dzieci siedzą i według polecenia nauczyciela śpiewaj?

Przyszła zima do bałwana
Jak się mamy proszę pana
Czy nie zimno panu może
Chyba coś na pana włożę
Ref. Ciepły szalik i kożuszek, cie-pły-sza-lik-i-ko-żu-szek ...
Nie potrzeba mi niczego, bo ja kożuch mam ze śniegu.
8. Wyciszenie - Kolorowanie zimowej mandali przy muzyce relaksacyjnej

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.