X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 33775
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W zaczarowanym zamku - spotkały się wszystkie bajki. Scenariusz zajęć koleżeńskich z zakresu edukacji językowej w gr. dzieci 5-6 letnich

Temat: ,,W zaczarowanym zamku – spotkały się wszystkie bajki.”
CELE:
• kształtowanie umiejętności samodzielnego rozwiązywania sytuacji problemowych,
• stwarzanie okazji do swobodnej i twórczej ekspresji (ruchowej, muzycznej),
• rozwijanie logicznego myślenia dziecka i pamięci wzrokowo-ruchowo-słuchowej,
• doskonalenie umiejętności kontrolowania emocji podczas zabaw ruchowych,
• czerpanie radości z wspólnej zabawy z rówieśnikami.
Metody pracy z dziećmi:
- czynne (samodzielnych doświadczeń, kierowania własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku); - słowne (objaśnienia i instrukcje, rozmowa); - percepcyjne (obserwacja i pokaz).
Formy organizacyjne pracy z dziećmi:
- praca grupowa i indywidualna.


Przebieg:
1„Miłe przywitanie” – piosenka ilustrowana ruchem.
Pięknie się ukłonię i o zdrówko spytam, podam prawą rękę, miło cię przywitam! Teraz bardzo proszę, weźcie przykład ze mnie: gdy jesteśmy mili, wszystkim jest przyjemnie.
2.Makieta dużego zamku
Na murach zamku pojawia się pacynka BABY JAGI, która zachęca dzieci do rozmowy:
- Ha! ha! ha! ha! – nareszcie udało mi się zamknąć na wieży piękną księżniczkę!
- Teraz ja będę najpiękniejszą! – ha! ha! (śmieje się)
- O! .....dzieci! (dziwi się ) - Dzień dobry! (zwraca się do dzieci)
- Dzień dobry! (odpowiadają dzieci) Baba Jaga (kontynuuje) - Już wiecie, że na wysokiej wieży uwięziłam piękną księżniczkę O! ....ktoś tu się jeszcze zbliża! jakiś książę! Czego sobie życzysz piękny młodzieńcze?
Książę (pacynka): - powiedział mi stary kruk, iż uwięziłaś piękną księżniczkę! O! ja nieszczęśliwy........ (zwraca się do dzieci) – Dzieci pomóżcie mi uwolnić piękną księżniczkę!
Baba-Jaga: - Skoro zapraszasz do pomocy dzieci, to żeby uwolnić księżniczkę musicie spełnić moje zadania.
Zadania te znajdują się w skrytkach: (Nauczyciel trzyma w ręku pacynkę Baby- Jagi)
Baba Jaga wydaje polecenia: - Skrytka numer 1 znajduje się np. na biurku, obok szafki, na prawo od itp. Po każdym rozwiązaniu zadania – sprawdzamy czy w okienku jest bajka o której mówiliśmy.
3.ZADANIE 1 -. Zadanie brzmi: Ułóżcie z podanych sylab słowo a wyjdzie Wam tytuł bajki. Następuje odczytanie sylab . KOP –CIU – SZEK
4. Zabawa przy muzyce „Bal na zamku”. Chłopcy są rycerzami, dziewczynki damami dworu. Rycerze zapraszają damy do tańca. Przy dźwiękach nagrania walca dzieci tańczą w parach. Kiedy słychać bicie zegara (n. gra na talerzach), dziewczynki uciekają pod ścianę, zostawiając na środku sali po jednym kapciu. Siadają na piętach, tak, aby nie było widać ich stóp. Zadaniem chłopców jest prawidłowe rozdanie kapci dziewczynkom. Przy powtórzeniu zabawy to rycerze gubią kapcie
5.ZADANIE 2 -Znajdujecie się na „literkowym balu”. Zaproszone dziecko wybiera -literę mówi wyraz rozpoczynający się na taką samą literę (np. związane z bajkami) układają tytuł bajki ,,Królewna Śnieżka”
6„Zamek i królewna” - zabawa ruchowa. Wszyscy uczestnicy tworzą zamki z królewnami, czyli dwie osoby łapią się za obie ręce, a trzecia wchodzi w środek.
Jedna osoba nie jest zamkiem, ani królewną. Ta osoba krzyczy „królewna” wtedy wszystkie królewny (czyli osoby stojące miedzy dwoma innymi osobami) muszą zamienić się miejscami, a osoba krzycząca też próbuje stać się królewną. Dla kogo nie starczy miejsca w zamkach może teraz krzyknąć „zamki”, wtedy wszystkie trzymające się za ręce osoby się zamieniają. Można również wprowadzić hasło „trzęsienie ziemi” na które wszyscy zmieniają się miejscami.
7. ZADANIE 3 - Zabawa matematyczna - zagadkowy dom ,,Bajka Jaś i Małgosia” –. Zadaniem przedszkolaków jest dopasowanie i przyklejenie puzzli z symbolami do kształtów na sylwecie domu z odpowiadającą im ilością symboli. Uwaga! Są też „puzzle – psikusy” Czarodzieja. Należy je odnaleźć.
8.,, Jaś i Małgosia idą na bal ‘’ – taniec ,,Kogucik i lis”
9. ZADANIE 4 - Wspólne opowiadanie – tworzenie opowiadania na podstawie ilustracji. Układanie opowiadania „O rybaku i złotej rybce” w oparciu o ilustracje .Obrazki zostają rozłożone na dywanie w przypadkowej kolejności, a chętne dzieci wybierają kolejne ilustracje i opowiadają, co one przedstawiają, tworząc w ten sposób fabułę bajki.
10. ,,Złap złotą rybkę” – zabawa odprężająca. Dzieci falują chustą animacyjną przy dowolnej spokojnej muzyce, próbując złapać rybkę (mała rybka – gumowa lub pluszowa) do otworu w chuście. Inna wersja: Pod chustą siedzi rybak i wystawia rękę przez otwór w chuście, starając się złapać rybkę. Zadaniem dzieci jest takie poruszanie chustą, aby rybakowi się to nie udało.
11. Pojawia się ponownie Baba Jaga, która zrozpaczona wyznaje, iż dzieciom i księciu udało się należycie wykonać zadania, dlatego musi uwolnić księżniczkę.
12. Ewaluacja zajęcia: Koszyk dla babci - ,,Bajka Czerwony Kapturek” .Jeżeli się podobało do koszyka przy którym jest słoneczko włóż kropkę , jeżeli nie do koszyka - chmurka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.