X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 33541
Przesłano:

Cuda jesieni

TEMAT: Cuda jesieni.

Prowadząca: Katarzyna Pieniążek

Forma zajęć: indywidualna z pomocą nauczyciela.

Środki dydaktyczne: płyta CD z muzyką Vivaldiego, liście, bibuła, papier kolorowy, klej, nożyczki, rurka z tektury, liście, kasztany, tekst wiersza, karty pracy.

Czas trwania zajęć: 45 min.

Cele ogólne:

- rozwijanie mowy czynnej i biernej;
- budzenie i rozwijanie wyobraźni muzycznej, ruchowej, werbalnej i plastycznej;
- budzenie wrażliwości na piękno przyrody.

Cele szczegółowe:

- rozwijanie umiejętności słuchania i czytania ze zrozumieniem;
- doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat;
- określanie cech oglądanych darów parku ;
- usprawnianie analizatora wzrokowego;
- analiza literowa wyrazu;
- usprawnianie pamięci wzrokowej;
- podnoszenie sprawności manualnej;

Metody:

- opisowa, oglądowa,praktycznego działania, rozmowa; polisensorycznego poznawania świata, instruktaż słowny.

Przebieg zajęć:

1. Słuchanie utworu Vivaldiego Cztery pory roku Jesień. Wyrażanie ruchem nastroju.

2. Rozmowa na temat zmian, jakie jesienią zachodzą w przyrodzie.
Uczeń odpowiada na pytania zadawane przez nauczyciela:
- Jaką mamy porę roku?
- Co jesienią dzieje się w przyrodzie?
- Jakie zmiany zauważyłeś w parku?

3. Głośne czytanie wiersza D. Gellner "Jesień".  Po wysłuchaniu wiersza opisywaliśmy sylwetki liści, ze szczególnym uwzględnieniem ich koloru.

4. Polisensoryczne poznawanie świata.
Nauczyciel pokazuje uczniowi kasztany i liściem zebrane w parku. Uczeń ogląda i dotyka przygotowanych przedmiotów. Uczeń opisuje to, co czuje dotykając kasztana, oraz to, co widzi oglądając liście.

5. Rozsypanka wyrazowa
Uczeń pracuje na kartach pracy i wykonuje polecenie: Ułóż zadania z rozsypanki wyrazowej i wklej do zeszytu, następnie zapisz zdania w zeszycie.
Zdania: Jesień to piękna pora roku. Najpiękniejsze kolory jesieni: pomarańczowy, żółty i czerwony.
Dzieci robią ludziki z kasztanów.

6. Wykonanie pracy plastycznej: jesienne drzewo. Wyróżnianie części rośliny.

Na zakończenie zajęć ponowne słuchanie Vivaldiego.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.