X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3353
Przesłano:

Pani Zima - scenariusz zajęć otwartych dla rodziców

Cele ogólne:
- integracja nauczycieli , rodziców i dzieci,
- podnoszenie jakości pracy szkoły.

Cele szczegółowe :
-przypomnienie i utrwalenie wiadomości na temat bezpiecznej zabawy na lodzie;
-przypomnienie charakterystycznych cech zimy;
-prowadzenie rozmowy na podany temat
-aktywne uczestniczenie w zajęciach ;
-utrwalanie umiejętnego przeliczania w zakresie 5;
-utrwalanie poznanych liter;
-kształtowanie sprawności manualnej rąk

Metody pracy :

- słowna – pogadanka;
- oparte na działaniu ; zajęcia praktyczne , zabawy rytmiczno-naśladowcze, ćwiczenia.

Formy pracy :

- zbiorowa,
- grupowa,
- indywidualna.


Środki dydaktyczne : obrazki z porami roku i ich nazwami , wyraz zima na kartonie , litery do wyrazu zima dla uczniów , zagadki , szarfy do kuligu , obrazki zimowe i letnie do klasyfikacji , pytania do gry : „Prawda – fałsz” ,
5 śniegowych kul , biała farba , niebieska kartka z bloku rysunkowego

Czas trwania : 60 min.

Przebieg zajęć :

1. Powitanie piosenką „Dzień dobry”.

2. Utrwalenie nazw pór roku i ich kolejności , wskazanie aktualnej pory roku.

3. Zapoznanie się z wyrazem zima. Układanie go według wzoru poprzez wyszukiwanie właściwych liter z rozsypanki literowej.

4. Rozwiązywanie zagadek „zimowych” nawiązujących do cech zimy i zabaw zimowych.

5. Rozmowa kierowana przez nauczyciela :
- po czym poznajemy , że jest zima?
- Jakiego koloru jest śnieg ?
- Jakie przedmioty są w klasie w białym kolorze ?
- Co lubicie robić zimą na dworze?

6. Zabawa ruchowa „kulig” wraz z rodzicami do piosenki „Tak się zachmurzyło”.

7.Klasyfikowanie obrazków na te związane z zimą i nie pasujące do zimy.

8.Zabawa „Prawda – fałsz” . Rodzice czytają pytania , uczniowie za pomocą kartoników z uśmiechem (tak) i smutną miną (nie) odpowiadają na pytania.
- Na sankach jeździmy na trawie. –F
- Kiedy trwa zima na drzewach rosną liście. – F
- Czapka i szalik są potrzebne zimą. – P
- Zimą biegamy boso po łące. – F.
- Zimą należy dokarmiać ptaki . –P
- Zimą można zorganizować kulig.- P
- Śnieg jest koloru czerwonego.- F.
- Zimą z nieba pada oranżada. – F
- Zimą chodzimy po dworze w krótkich rękawkach. – F
- Zimą można zrobić lodowisko.- P.

9. Zabawa relaksacyjna recytacją wiersza Z. Makowskiej „Świeci gwiazdka”.
Zaproszenie do koła i zaproponowanie uczestnikom wzajemnego masażu pleców : rodzic – dziecko.
„Świeci gwiazdka. (rozcieranie palcami pleców sąsiada od środka do boków, promieniście)
Gwiazdek sto. (stukanie opuszkami palców po całych plecach)
Skaczą dzieci. (dłonie złożone w łódeczki oklepują całe plecy sąsiada)
Hop, hop, hop!
Tu choinka. (palcami rysują choinkę od góry do dołu)
Tam choinka.
A tu uśmiechnięta (zataczanie całą dłonią półkola od jednego boku do minka. drugiego boku)
W białym śniegu (dłonie złożone w piąstki zataczają duże koła na plecach)
Suną sanki (energiczne głaskanie pleców otwartymi dłońmi z
A w tych sankach góry na dół)
Dwa bałwanki (wszystkie palce złączone w „dzióbek” wystukują kółka).

10. Przeliczanie śniegowych kul – wskazywanie właściwych liczb w zakresie od 1-5.

11.Rzucanie śniegowymi kulami do celu.

12.Wspólne śpiewanie piosenki „Tak się zachmurzyło” z jednoczesnym wskazywaniem rękoma gestów do piosenki.

13.Wykonanie wspólnie z rodzicem pracy plastycznej „Zima”

14.Podziękowanie rodzicom za udział w zajęciach oraz omówienie bieżących spraw klasy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.