X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 335
Przesłano:

Scenariusz zajęć rewalidacji indywidualnej z uczniem klasy VI z wykorzystaniem elementów kinezjologii Dennisona

Temat: Doskonalenie pisania i poprawnych form wypowiedzi na podstawie zagadek i ilustracji obrazkowej „W ogródku”.

1.
Rodzaj ćwiczenia:
Czytanie i rozwiązywanie zagadek.

Cel ćwiczenia:
Poprawne odczytywanie treści zagadek. Rozwijanie logicznego myślenia.
Synteza literowa wyrazu.

Przebieg:
Uczeń czyta zagadki i odszukuje rozwiązania na kartonikach. Z wyróżnionych w rozwiązaniach liter odszukuje hasło (czytane rzędami poziomymi utworzą wyraz W OGRÓDKU).

Pomoce:
Tabela z zagadkami i kartoniki z rozwiązaniami

2.
Rodzaj ćwiczenia:
Swobodne wypowiedzi dziecka na temat ilustracji.

Cel ćwiczenia:
Rozwijanie umiejętności wypowiadania się zdaniami rozwiniętymi.
Ćwiczenie prawidłowej wymowy.

Przebieg:
Uczeń omawia ilustracje przedstawiające wiosenne prace w ogrodzie.

Pomoce:
Ilustracje przedstawiające „Wiosenne prace w ogródku”

3.
Rodzaj ćwiczenia:
Ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Cel ćwiczenia:
Usprawnienie techniki pisania. Automatyzacja pisania.

Przebieg:
Uczeń rysuje na tablicy leniwą ósemkę. Kreśli po śladzie kilka ósemek prawą ręką potem lewą, a następnie obiema. Pisze alfabet bez odrywania ręki zgodnie z kierunkiem ósemki.

Pomoce:
Tablica, kreda, wzór alfabetu

4.
Rodzaj ćwiczenia:
Porządkowanie wyrazów w kolejności alfabetycznej.

Cel ćwiczenia:
Utrwalenie kolejności liter w alfabecie.

Przebieg:
Uczeń układa kartoniki z rozwiązaniami zagadek w kolejności alfabetycznej.

Pomoce:
Kartoniki z wyrazami, alfabet

5.
Rodzaj ćwiczenia:
Ćwiczenia w pisaniu

Cel ćwiczenia:
Płynne i kształtne pisanie.
Wdrażanie do autokontroli -poprzez stałe zastanawianie się nad poprawnością zapisu i sprawdzanie tej poprawności.
Układanie zdań z rozsypanki wyrazowej o trudności dostosowanej do poziomu dziecka nt. wiosennych prac w ogrodzie.
Kształcenie rozumienia treści w różnych formach czytania.

Przebieg:
Uczeń przepisuje do zeszytu wyrazy wg kolejności alfabetycznej zgodnie z kierunkiem ósemki.
Uczeń tworzy zdania wykorzystując rozsypankę wyrazową.

Pomoce:
Kartoniki z wyrazami: marchew, słonecznik, grabie, burak, ogórek, dynia, kapusta, cebula
Koperta z wyrazami: W ogrodzie wiosną / trzeba spalić /suche liście i gałęzie /porobić grządki / posiać albo posadzić nowe rośliny.
Warzywa będą dorodne / gdy będziemy systematycznie / wykonywali prace pielęgnacyjne.

6.
Rodzaj ćwiczenia:
Składanie obrazka pociętego na części.

Cel ćwiczenia:
Usprawnianie analizy i syntezy wzrokowej.

Przebieg:
Uczeń układa kartkę-puzzle o tematyce wiosennej.

Pomoce:
Ilustracja wiosenna pocięta na części.

TABELA Z ZAGADKAMI:

Okrągła głowa zielona
z soczystych liści złożona,
bywa często kiszona.

Rozwiązanie: kapusta

Co to za pękata Pani-
sukienki szeleszczą na niej.

Kto ją z sukienek rozdziewa,
to łzy potokiem wylewa.

Rozwiązanie: cebula

Dobra gotowana, dobra i surowa.
Choć nie pomarańcza, lecz pomarańczowa.
Kiedy za zielony pochwycisz warkoczyk
i pociągniesz mocno- wnet z ziemi wyskoczy.

Rozwiązanie: marchew

Rośnie pod płotem, ma płatki złote,
w krąg go obsiada wróbli gromada.

Rozwiązanie: słonecznik

Nie gryzą, choć mają zęby, służą do pracy
i zabawy.

Rozwiązanie: grabie

Ma gruby brzuszek i ogonek mały,
Będzie z niego pewnie barszczyk doskonały.

Rozwiązanie: burak

Warzywo z którego mama robi mizerię.

Rozwiązanie: ogórek

Na ogonie złota głowa, smaczne ziarenka
w sobie chowa.

Rozwiązanie: dynia

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.