X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 33499
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęcia z zakresu edukacji ruchowej w przedszkolu - "W Gazetkowie" - rozwijanie aktywności ruchowej dzieci z wykorzystaniem nietypowego przyboru - gazety

Scenariusz zajęcia z zakresu edukacji ruchowej przeprowadzonego w grupie 3,4,5latków
Temat: ,, W Gazetkowie ”-rozwijanie aktywności ruchowej dzieci z wykorzystaniem nietypowego przyboru - gazety.
Opracowała :Zofia Pilch
Cele ogólne:
-Zachęcanie dzieci do podejmowania aktywności ruchowej.
-Rozwijanie inwencji twórczej dziecka.
-Dostarczanie dzieciom okazji do spontanicznych działań i wyrażania radości.

Cele operacyjne- dziecko:
-rozwija swoją naturalną ruchliwość
-rozwija koordynację ruchow?

-poznaje właściwości przedmiotów, rzeczy ( gazety)
-wyrabia wrażliwość słuchow?

-jest bardziej otwarte
-rozumie potrzebę ruchu dla prawidłowego rozwoju fizycznego człowieka
Metody: opowieści ruchowej , elementy metody twórczej K. Orfa
Formy: grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: gazety (dla każdego dziecka), obręcz, kosz, płyta CD z muzyką, tamburyno, materiały na tor przeszkód ( ławeczka, ślady stóp, piankowy tunel, piankowe schody, zjeżdżalnia, pluszowy ,,gazetkowy ” miś – czapeczka i muszka z gazety ),medale ,,Wysportowany Przedszkolak ”( dla wszystkich dzieci)
Przebieg zajęcia:
1.Powitanie dzieci .
2.Rymowanka na powitanie ( dzieci ustawione w dużym kole w strojach gimnastycznych naśladują czynności wymieniane w rymowance ):
,,Robimy kółeczko-okrągłe jajeczko. Stoimy, stoimy ,tupiemy, tupiemy, klaszczemy, klaszczemy, skaczemy, skaczemy. Obracamy się, obracamy. Uśmiechamy się, uśmiechamy i pięknie czekamy”.
3.Zabawa ruchowa do piosenki ,,Skaczemy, biegniemy ”
1.Chodź, słońce dawno wstało, świeci i budzi nas. Chodź, rozruszamy ciało, wstań ruszyć się czas. Włóż ulubione buty, bluzę , spodenki też. Tam wszyscy już czekają chodź- przyjaciół zbierz !
Ref. Skaczemy, biegniemy , ćwiczymy , tańczymy ! 4x
4.Opowieść nauczyciela:
,,Opowiem wam o krainie, która nazywa się Gazetkowo. A dlaczego tak się nazywa za chwilę się dowiecie. W Gazetkowie wszystko jest z gazet: domy, ulice, samochody, zabawki, misie. Zapraszam was do tej krainy.”
Nauczyciel rozdaje dzieciom gazety
4.-ćwiczenie twórcze –lista atrybutów-dzieci oglądają gazety, określają ich grubość, wygląd, strukturę (gładkie czy chropowate ) ,czy wydają dźwięki
-wydobywanie odgłosów akustycznych; szelest (wiatr), uderzanie w gazetę ( padający deszcz), ,,W Gazetkowie często świeci słońce i jest gorąco, dlatego musimy się ochłodzić”- wachlowanie gazetą .
-zabawa w czytanie ; dzieci mimiką naśladują, jakby przeczytały coś wesołego, smutnego, coś co je zdziwiło i zezłościło
5.,,W Gazetkowie domy wykonane są z gazet. Wasze gazety to wasze domki”. Na hasło ,,Idziemy na spacerek ” dzieci maszerują między gazetami, na polecenie ,,Wracamy do domu” dzieci wracają do swojej gazety.
6.Zabawa do muzyki ,,Parasole” . ,,W Gazetkowie jest bardzo zmienna pogoda. Raz świeci słońce, raz pada deszcz a zimą śnieg, dlatego potrzebne są nam parasole”. Przebieg zabawy: Gdy słychać muzykę dzieci tańczą swobodnie z parasolką- gazetą , na przerwę w muzyce –rozkładają parasole-gazety nad głową.
7.,,W Gazetkowie, jak wszędzie po deszczu robią się kałuże. Gazety będą kałużami , które trzeba przeskoczyć”-skoki przez kałuże.
8.,,W Gazetkowie często występuje gazetkowy cyrk ,w którym sztuczki robi się z gazetkowych piłeczek i my teraz zrobimy takie cyrkowe piłeczki . Będziemy akrobatami w cyrku”.
-zgniatanie gazety i utworzenie z niej kuli: podrzucanie, przekładanie kuli z ręki do ręki, przekładanie pod kolanami, turlanie stopą, przekładanie wokół tułowia, podnoszenie kul stopami, turlanie po dywanie , rzucanie do celu kulami z gazety
9.,,W Gazetkowie wszyscy lubią tańczyć, ale są to tańce z gazetą”. Zabawa z gazetami w parach ( jedna gazeta dla pary ).Dzieci tańczą z gazetą na brzuchu, czole, kolanach, plecach ( stykając się wymienionymi częściami ciała)
10.Tot przeszkód- ,,W Gazetkowie jest domek w którym mieszka gazetowy miś ( nauczycielka przedstawia dzieciom maskotkę misia ) .Miś przywita się teraz z nami ( dzieci podają prawą rękę ). Do jego domu prowadzi wąska kładka po której musimy przejść ( ćwiczenie równowagi z użyciem ławeczki), jest tunel pod którym musimy się przeczołgać , następnie wejść po schodkach i zjechać po zjeżdżalni, a na końcu przejść po śladach zostawionych przez gazetkowe dzieci ” ( kontury stóp”) - kolejne zadania toru przeszkód .
11.Zabawa naśladowcza do piosenki ,,Gimnastyka to zabawa”-zwrócenie uwagi na potrzebę ruchu, wysiłku fizycznego dla organizmu.
12.Ćwiczenie uspakajające ,,Usypiamy misia ”z wykorzystaniem muzyki relaksacyjnej- ,,Teraz wszystkie dzieci są gazetkowymi misiami, które bardzo się zmęczyły , odpoczywają i powoli zasypiają ”.
13.Podziękowanie za udział w zajęciu. Wręczenie każdemu dziecku medalu ,,Wysportowanego Przedszkolaka ”.
14.Zakończenie zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.