X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 33373
Przesłano:
Dział: Świetlica

Zwierzątka z płyt cd. Scenariusz zajęć świetlicowych

Uczestnicy: uczniowie klasy I
Czas trwania zajęć: ok. 35 minut
Cel ogólny:
- dostarczanie radosnych przeżyć;
- pobudzenie dziecięcej wyobraźni;
- odreagowanie napięć;
- kształtowanie ekspresji twórczej;
- kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie, integracja grupy.

Cele operacyjne: dzieci:
- aktywnie uczestniczą w zajęciach;
- chętnie współpracują w grupie;
- wyrażają swoje emocje;
-potrafią słuchać instrukcji i według nich wykonać kolorowe zwierzątka zdobiące pomieszczenie świetlicy;
- wykonują pracę plastyczną, ze szczególnym zwróceniem uwagi na estetykę jej wykonania;
- potrafią wykorzystać nietypowe przedmioty w pracy plastycznej.
Metody:
- zbiorowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne:
- karty pracy, szablony zwierzątek do odrysowywania, klej, nożyczki, kolorowe brystole, kredki, flamastry, zużyte płyty Cd.

Przebieg zajęć:
CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Zabawa interakcyjna „Chodzenie”
Uczestnicy chodzą swobodnie po sali. Prowadzący zmienia, co jakiś czas polecenia, np.:
- chodzimy jak ludzie bardzo zmęczeni, smutni, radośni
- chodzimy z otwartym parasolem pod wiatr, skacząc po kamieniach, po gorącym piasku
- tworzymy „Ministerstwo Śmiesznych Kroków” - każdy wymyśla śmieszny sposób chodzenia.

3. Prowadzący czyta zagadki o zwierzętach w nawiązaniu do zajęć manualnych:
 Idę sobie leśną drog?

Czasem gniewnie tupnę nog?

Kolce mam i wzdłuż i wszerz
Kto ja jestem? Właśnie ..... (Jeż)
 Za kości rzucone
dziękuje ogonem. (pies)
 Jestem zawsze bardzo głodny
Mam wilczy apetyt
Złą sławą wśród ludzi
Cieszę się niestety
Smutno mi, że nawet w bajkach
Nie lubi mnie nikt
A ja jestem przodkiem pieska
Nazywam się .... (Wilk)
 W nocnej ciszy, łowi myszy. (kot)
 Dasz mu sera na pierogi
Może ci pokaże rogi. (ślimak)
 Skaczą po łące,
pływają po wodzie.
Żyją z bocianem
w ciągłej niezgodzie. (Żaba)
 Czarno – biały fraczek,
Buciki czerwone,
Umykają żaby, gdy idzie w ich stronę. (bocian)

CZĘŚĆ ZASADNICZA

1. Zaproszenie uczestników do stolików i rozdanie środków dydaktycznych;
2. Nauczyciel demonstruje przygotowane materiały do wykonywania zwierzątek z płyt cd. Dzieci wskazują zastosowanie ich w życiu codziennym. Nauczyciel przedstawia niecodzienne ich wykorzystanie (zwierzątka), wyjaśnia sposób wykonania pracy plastycznej, prezentuje przykładowe.
3. Kolorowanie i ozdabianie odrysowanych szablonów zwierząt, przyklejanie ich do płyt cd.
4. Prezentowanie i omawianie gotowych prac. Każde dziecko ma szansę wypowiedzieć się dlaczego właśnie takie zwierzątko wybrało. Nadawanie imion swoim zwierzątkom;
5. Wystawa gotowych prac;
6. Sprzątanie miejsc po zakończonej pracy.

CZĘŚĆ KOŃCOWA
1. Podziękowanie wszystkim za udział w zajęciach, pochwalenie najbardziej aktywnych dzieci, nagrodzenie ich symbolicznym upominkiem.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.