X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 33303
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosna lubi zielone - scenariusz zajęć w grupie 5- i 6-latków

Cele ogólne:
• Wzbogacanie wiadomości przyrodniczych
• Rozpoznawanie zielonego koloru w otoczeniu
• Doskonalenie umiejętności klasyfikacji przedmiotów względem dwóch cech
• Umiejętność określania położenia przedmiotów w przestrzeni
• Rozwijanie kreatywności i inwencji twórczej
Metody:
• podająca
• aktywizująca
• praktyczna
Formy pracy:
• indywidualna
• zbiorowa
Pomoce dydaktyczne:
- opowiadanie „Zielona żabka”- Bożeny Forma, oznaczone bilety w kształcie zielonej koniczyny, oznaczenia na krzesełka i rzędy , sylwety: żaba, bocian, ważka, biedronka, tamburyno, zielone figury w kształcie koła ,prostokąta, trójkąta, i kwadratu – małe i duże, zielone pudełko, Płyta CD z nagraniem „ Poranek”- Edvarda Griega, farby plakatowe , pędzle ,kartki.

Przebieg zajęć:

1. Powitanka przy muzyce „ Wszyscy są witam Was”

2. Zaproszenie dzieci do teatru i zakupienie przez nich biletów w kształcie zielonej koniczynki.
(przed teatrzykiem ustawione są krzesełka w 4 rzędach odpowiednio oznaczone:
- każdy rząd to inny kolor kwiatu
- krzesełka są oznaczone cyfrą lub kropkami dla młodszych dzieci)
N: - Zapraszam Was do teatru na przedstawienie, ale najpierw trzeba kupić bilet. Jednak żeby go otrzymać , każde z Was musi odgadnąć jaki wyraz powiedziałam. Po otrzymaniu biletu należy odnaleźć swoje krzesełko oznaczone w taki sam sposób jak na waszym bilecie .
( N. każdemu dziecku dzieli wyraz na głoski z uwzględnieniem jego indywidualnych możliwości – wybieramy wyrazy związane z tematyką wiosenną- a następnie po wykonaniu przez dziecko zadania wręcza mu bilet )

3. Inscenizacja opowiadania „ Zielona żabka” B. Forma. - w wykonaniu nauczyciela.

„ Zielona żabka nad stawem mieszkała. Codziennie na olbrzymim liściu siadała i rozmyślała.
- Ach, jaka jestem brzydka, zielona jak trawa, jak glony w stawie. Nie wyglądam wcale ciekawie. Kto taką brzydką zechce mieć żonę. Dlaczego wszystko mam takie zielone!
Nagle w pobliżu ważka usiadła. A żabka rzecze:
- Jak powabna. Wszyscy uwagę na nią zwracają, wciąż jej barwami się zachwycają.
W trawie biedronka się pojawiła.
- Czemu się smucisz sąsiadko miła?
- Biedronko, piękna twoja sukienka. Ciągle zazdrośnie na nią ktoś zerka. Jam nieszczęśliwa w swojej zieleni. Kolor mój nigdy już się nie zmieni.
Wtem dumnie bocian przez łąkę kroczy. Otwiera mocno swe bystre oczy.
- Jak tu zielono, moi kochani, że aż się w głowie kręci czasami. We wszystkie strony zerka ciekawie.
- Och, może żabka siedzi gdzieś w trawie. Pora śniadania właśnie nastała, drobna przekąska by się przydała.
Serduszko żabce mocno zabiło.
- Kiedy mnie ujrzy, nie będzie miło. Widok bociana to nie zabawa. Dobrze że wokół zielona trawa. Teraz rozumiem - barwa zielona, specjalnie dla mnie jest przeznaczona. Trudno mnie dostrzec zatem bocianie, chyba gdzie indziej zjesz dziś śniadanie.
- rozmowa z dziećmi na temat treści opowiadania
- zwrócenie uwagi na ubarwienie niektórych zwierząt w przyrodzie jako
forma kamuflażu ,ochrony przed wrogiem.

4. Zabawa ruchowa: „ Gra w zielone”.
- dzieci maszerują po kole przy dźwiękach tamburyno , na hasło: zielony! – szukają czegoś zielonego i dotykają tego. Na dźwięk muzyki –wracają do koła i maszerują dalej. Jeżeli N. wypowie inny kolor ,dzieci zatrzymują się bez ruchu.

5. „ Ukryte figury”- zabawa matematyczna-klasyfikacyjna.
- Dzieci szukają ukrytych w różnych miejscach sali zielonych figur . Po odszukaniu określają ich położenie – gdzie się znajdowały ,a następnie dokonują klasyfikacji :
- ze względu na wielkość- małe i duże
- ze względu na kształt- trójkąty, kwadraty. prostokąty i koła
N. pyta : Co ciekawego zauważyliście jeszcze w tych figurach?
( wszystkie są zielone)

6. „Zaczarowane zielone pudełko”.
- Spójrzcie na to pudełko..., jest całe zielone... powiem Wam, że ono jest zaczarowane... co w nim może być...? –nie wiem... Zajrzyjcie do niego. (dzieci nic nie znajdują – pudełko jest puste.)
- Jak myślicie ? Co mogłoby się znaleźć w tym zielonym pudełku?- ( burza mózgów)

7. Praca plastyczna przy muzyce relaksacyjnej: „Poranek” – E. Griega

• Malowanie farbami plakatowymi na temat: „ Co mogłoby być w zielonym pudełku”-

Anna Jelito

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.