X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3321
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zawitała do nas Jesień - scenariusz zajęcia z rodzicami dla dzieci 6 - letnich

Przedszkole Publiczne Nr 15
Łomża ul. Kołłątaja 10

Temat: „Zawitała do nas Jesień”– gry i zabawy dydaktyczne

Cele ogólne:
• Przypomnienie i utrwalenie wiadomości o jesieni
• Prezentacja poznanych piosenek i zabaw o tematyce jesiennej
• Kształcenie umiejętności dokonywania syntezy i analizy
• Kształcenie umiejętności kreatywnego myślenia
• Rozwijanie umiejętności czytania

Cele operacyjne: Dziecko
• Zna zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla jesieni
• Wie, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie jesienią
• Zna ptaki odlatujące do ciepłych krajów i pozostające u nas
• Wie, jak zwierzęta przygotowują się do zimy
• Zna piosenki, zabawy i wiersze o tematyce jesiennej
• Dokonuje syntezy i analizy wyrazów, analizy sylabowej, fonemowej, rozpoznaje samogłoski i spółgłoski
• Przelicza w zakresie 10
• Rozpoznaje przedmioty i materiały związane z jesienią za pomocą dotyku
• Dostrzega podobieństwa w kształtach przedmiotów i rzeczy i potrafi je przekształcić

Metody:
Czynne – zadań stawianych dziecku do wykonania
Słowne – żywego słowa, objaśnienia, instrukcje
Oglądowe – pokaz

Formy:

Indywidualna
zbiorowa

Pomoce:
Plakietki z napisami TAK,NIE , czarodziejski worek, eksponaty związane z jesienią – warzywa, owoce, szyszki, kasztany itp. Kaseta z nagraniem piosenek.

Przebieg zajęcia

1. Powitanie gości – rodziców
• Zabawa integracyjna „ Wszyscy są witam was”
Dzieci bawią się z rodzicami ilustrując treść piosenki odpowiednimi ruchami

Wszyscy są witam was
Zaczynamy już czas
Jestem ja, jesteś ty
Raz, dwa, trzy......

2. Słuchanie opowiadania nauczycielki „ Spotkanie z Wietrzykiem” ilustrowane kukłą wiatru.

Wiatr – Czy wiecie dzieci kim jestem?
Dzieci – Tak wiemy, Ty jesteś wiatr.
Wiatr – Oczywiście, cieszę się, że mnie poznałyście. Latałem po świecie, dmuchałem, włosy sobie potargałem. A wiecie kogo w lesie spotkałem?
Dzieci – Nie wiemy.
Wiatr – Panią Jesień, która powiedziała mi, że chętnie by już odeszła, bo wszystko już zrobiła : ptaki za morze wygnała, zwierzętom ciepłe futerka dała, ludziom piwnice warzywami zapełniła. Ale nie wie czy dzieci w przedszkolu już wszystko o niej wiedzą, więc mnie przysłała do przedszkola, koperty z zadaniami mi dla Was dała i powiedziała, żebym sprawdził, co się dzieci nauczyły w przedszkolu.

3. Rozwiązywanie zadań
Nauczycielka otwiera kolejno koperty, dzieci odczytują zadania tekstem ( które potrafią czytać) lub znakiem graficznym i wykonują je. Polecenia znajdujące się w kolejnych kopertach z nr 1 – 5 brzmią :Odpowiedz na pytanie; Zaśpiewaj piosenkę; Powiedz wiersz; Gimnastykuj się; Rozwiąż zagadkę. W kopercie z nr 6 znajduje się zadanie zapisane rysunkiem „ Czarodziejski worek”

Zadanie 1 – Quiz – dzieci rozpoznają zdania jako prawdziwe lub fałszywe i potwierdzają je lub im zaprzeczają podnosząc plakietki z napisami TAK, NIE
• Jesienią często pada deszcz i wieje wiatr.
• Jesienią jest tak ciepło, że można chodzić w krótkich spodenkach.
• Jesienią przydają się parasole
• Jesienią liście drzew zmieniają kolor.
• Liście na drzewach mogą być niebieskie.
• Drzewa zrzucają jesienią liście, bo przygotowują się do zimowego odpoczynku.
• Jaskółki i bociany odlatują do ciepłych krajów.
• Sójka wybierała się za morze, ale się nie wybrała.
• Lisy zbierają szyszki
• Niedźwiedzie, borsuki i jeże zasypiają na zimę
• Dziki jedzą ser
• Wszystkie grzyby można jeść
• Słowo sowa ma dwie sylaby.
• Słowo zając kończy się na „b”
• „kasz (trzy klaśnięcia) ta (trzy klaśnięcia) no (trzy klaśnięcia)wiec” (trzy klaśnięcia) znaczy kasztanowiec.
• Słowo lis zaczyna się na „r”
• K – l – o – n oznacza klon.
• Jesienne miesiące to: październik, listopad, grudzień.

Zadanie 2 – muzyczne. Wybrane dziecko odczytuje polecenie znajdujące się w kopercie, a następnie dzieci śpiewają wybraną piosenkę o tematyce jesiennej np. „Kujawiaczek”lub „Pada deszcz”

Zadanie 3 – Po odczytaniu polecenia dzieci recytują wiersz „ Jesienny wiersz”

Zadanie 4 – Polega na wykonaniu prostych ćwiczeń przy muzyce – zabaw „Na raz, na dwa”

Zadanie 5 – Dzieci rozwiązują zagadki o tematyce jesiennej.

Zadanie 6 – Czarodziejski worek. Nauczyciel wybiera dzieci, których zadaniem jest za pomocą dotyku odgadnąć co się w znajduje.

Zadanie 7 – Karta pracy. Samodzielne wykonywanie zadań przy stolikach

4. Wręczenie dzieciom znaczków odblaskowych za udział w zajęciu ,aby po zmroku były widoczne na drodze.

5. Zakończenie -„Jesienny masaż”

Przyszła jesień z deszczowymi chmurami
A po parku chodzą dzieci parami
Na alejkach ścielą się z liści dywany
I brązowe spadają kasztany
My zbieramy te dary jesieni
Układamy je w rządkach na ziemi
W domu tata wywierci w nich dziurki
Nawleczemy je wtedy na sznurki.

Rodzice masują plecy swojego dziecka tak jak mówi tekst.

6. Pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.