X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 33186
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jeździmy windą - kolorowe domy - zabawy i gry z czynnościami matematycznymi

CELE OGÓLNE:
- gromadzenie przez dzieci doświadczeń matematycznych w zabawach, stosownie do swoich możliwości
- kształtowanie zdolności uważnego słuchania instrukcji i przestrzegania reguł
- rozwijanie odporności emocjonalnej dzieci, oraz zdolności do kierowania swym zachowaniem mimo przeżywanych napięć

CELE SZCZEGÓŁOWE:
- dziecko poznaje nowy wariant gry – ściganki, zapamiętuje reguły
- potrafi numerować po kolei używając liczebników porządkowych
- poznaje obraz graficzny liczb – cyfry 1-8
- poznają globalne wyrazy: lody, kino, sklep, kot
- potrafi bawić się z kolegą w „jeżdżenie windą” przestrzegając reguł
- próbuje panować nad swoimi emocjami i zachowaniem – odwołanie się do zawartego wcześniej kontraktu.

POMOCE:
Arkusz papieru pakunkowego, obrazki – rozwiązania zagadek, napisy do czytania globalnego, czerwone kółko z kartonu o średnicy ok. 8 cm., taśmy krawieckie – jedna dla dwojga dzieci, klamerki do przypinania bielizny – po jednej dla dziecka, kartoniki z cyframi, mazaki.

FORMY PRACY:
Z całą grupą, w parach.

METODY:
Czynna – zadań stawianych do wykonania, edukacja matematyczna według
E. Gruszczyk-Kolczyńskiej.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Dzieci siadają przed tablica, na której jest przypięty duży arkusz papieru pakunkowego, a na nim narysowana sylwetka bloku mieszkalnego o wysokości ośmiu pięter.
2. Nauczycielka zwraca się do dzieci – to jest zaczarowany dom, jest w nim osiem pięter. Policzymy – dzieci liczą kolejne pietra używając liczebników porządkowych a nauczycielka je numeruje pisząc cyfry od 1 do 8.
3. Na każdym piętrze naszego zaczarowanego domu jest cos interesującego. Na pierwszym kino (napis), na trzecim można kupić lody (napis), na piątym jest sklep (napis), na siódmym mieszka kot (napis).
4. Co znajduje się na pozostałych piętrach dowiecie się rozwiązując zagadki. Dzieci po odgadnięciu przypinają na właściwym piętrze obrazek. Następnie nauczycielka wskazuje miejsce gdzie będzie jeździć winda i przypina czerwone kółeczko.
5. Zaczynamy zabawę.
Nauczycielka wyjaśnia: na początku zabawy będę sama obsługiwać windę. Mówi na przykład: Kasiu na które piętro chcesz pojechać? Dziecko odpowiada: na przykład na trzecie. Nauczycielka przesuwa czerwone kółeczko i mówi jakie piętra mija po drodze. Pyta co jest na piętrze, na które dziecko chciało jechać. Po chwili zabawy pyta: czy znacie wyższe domy? Ile maja pięter?
6. Zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa „Wysoko - nisko”.
7. Następnie dzieci dobierają się w pary i siadają przed taśmami krawieckimi. Nauczycielka mówi: to jest dom który ma 150 pięter a klamerka to winda w tym domu. Wyjaśnia jak należy się bawić a dzieci zapamiętują reguły zabawy. Jedno dziecko jest windziarzem a drugie pasażerem. Po chwili zabawy następuje zamiana ról.
Nauczycielka podchodzi do dzieci, rozmawia z nimi, pomaga odczytywać liczby na mijanych piętrach.
8. W dalszej części zajęcia nauczycielka skupia na sobie uwagę dzieci i oświadcza: zaczarowałam wasze windy. Zatrzymują się same tam, jaką pokaże cyfrę. Po chwili mówi: teraz sami poczarujcie wasze windy a ja popatrzę.
9. Zakończenie zabawy. Dzieci odkładają miary i klamerki w wyznaczone miejsce.
10. Zakończenie zajęcia – zabawa integracyjna z pedagogiki zabawy „czarowanie”.

OPRACOWAŁA:

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.