X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 33165
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kinezjologiczna zabawa dydaktyczna "Co rośnie nad ziemią, a co w ziemi?"

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOLEŻŃSKICH PROWADZONYCH SYSTEMEM EDUKACJI PRZEZ RUCH W GRUPIE DZIECI 5-6 - LETNICH

PROWADZĄCA: mgr Anna Pogorzelska

TEMAT KOMPLEKSOWY: „Witaminy z ogródka warzywnego”

TEMAT ZAJĘCIA: Kinezjologiczna zabawa dydaktyczna „Co rośnie nad ziemią, a co w ziemi?”.

CELE OGÓLNE:
integracja sensoryczna (spójność wykonywania czynności);
uwrażliwienie na rytm i muzykę.
ćwiczenie percepcji wzrokowej, słuchowej, pamięci i koncentracji uwagi;
kształcenie koordynacji słuchowo- ruchowej i wzrokowo – ruchowej w ćwiczeniach usprawniających motorykę dużą i małą;;
synchronizacja pracy mózgu poprzez wykonywanie ćwiczeń graficznych (rytmiczne kreślenie esów -floresów oraz pionowych kresek wałeczkami);.

CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
wykona ćwiczenia ruchowe proponowane w opowieści ruchowej;
wie, dlaczego warzywa mają wpływ na zdrowia człowieka;
zdobywa wiedzę o środowisku przyrodniczym;
doskonali umiejętność swobodnego wypowiadania się oraz dzielenia się
z innymi posiadaną wiedzą;
trenuje prawidłowe wykonywanie rytmicznych ćwiczeń grafomotorycznych;
doskonali umiejętność rysowania po śladzie;
doskonali umiejętność posługiwania się nożyczkami;
doskonali umiejętność współpracy i współdziałania;
nabywa umiejętności planowania i komponowania;
poszerza pole widzenia;
utrwali poznane pojęcia i umiejętności matematyczne (aspekt porządkowy, dodawanie na konkretach, przeliczanie, porównywanie liczebności zbiorów);

METODY:
Praca systemem Edukacji przez Ruch, opowieść ruchowa,

FORMA: grupowa, indywidualna, zespołowa

CZAS TRWANIA: ok. 60 min lub 2x40min

POMOCE i ŚRODKI DYDAKTYCZNE: płyta z podkładami muzycznymi i piosenkami, duże arkusze papieru pakowego, szare kartki A3 dla każdego dziecka przyklejone do podkładek, szablony warzyw, kredki pastelowe w kolorach warzyw oraz błękitne i brązowe, obrazki warzyw na grządce w ogrodzie, kleje w sztyfcie, nożyczki, taśma malarska, tamburyno...

Przebieg zajęć:

1. Piosenka „Powitanka” CD

2. Opowieść ruchowa przy rytmicznej muzyce „Zaproszenie na wyprawę” .Dzieci wyruszają na jesienna wyprawę w poszukiwaniu skarbów. Ubierają się ciepło, maszerują, przeskakują przez kałuże, przechodzą przez wąską kładkę, uciekają przed deszczem, skradają się, jadą samochodem. W efekcie swojej wędrówki docierają do tajemniczych magazynów. CD (muzyka rytmiczna lub CDI/10 płyta "Zbieram poszukuję badam")

3. Ćwiczenia w wyobrażaniu: Co może kryć się w tajemniczych magazynach, czy w skrzyniach może być ukryty skarb?.

4. Ćwiczenia w rytmicznym kreśleniu wałeczkiem linii pionowych. CD (muzyka spokojna lub CDI/ 6 płyta "Zbieram poszukuję badam")

5. Rozmowa kierowana z elementami ćwiczeń matematycznych.

- Co było ukryte w skrzyniach?
- Czy o warzywach możemy powiedzieć że to skarb, dlaczego?
- Na co wpływają witaminy zawarte w warzywach?
- Jakie warzywa pojawiły się na waszych stołach? (wypowiedzi pełnym zdaniem)
- Policzcie ile jest warzyw każdego rodzaju i ile jest wszystkich przy stoliku (w magazynie). Zapisywanie na tablicy, porównywanie, sumowanie na kartkach na tablicy (przedstawienie graficznego zapisu jako ciekawostki).
- W którym magazynie jest najwięcej warzyw?

Dzieci poprawiają kontur warzyw przy melodii CDI/6

6. Zabawa ruchowa przy piosence „Jarzynowy wóz”. Dzieci w rytm melodii poruszają się w kole po dywanie z wysokim unoszeniem kolan ze zmiana kierunku na sygnał. Po zakończeniu piosenki dzieci pozostawiają swoje „skrzynie z warzywami” w kole na dywanie. CD

7. Ćwiczenia koordynacji wzrokowo – ruchowej poprzez kreśleniu esów floresów (poszerzanie pola widzenia). Dzieci kreślą na dużych arkuszach papieru pakowego esy floresy w kolorach ziemi i nieba – dwa stoły – kolor błekitny dwa kolejne kolor brązowy. Na sygnał tamburyna przesuwają się w prawa stronę a następnie kreślą dalej. CDI/10 płyta "Zbieram poszukuję badam"

8. Ćwiczenia w wyobrażaniu.

Rozmowa kierowana:
- Co powstało w wyniku waszej pracy?
- Co to może być?
- Do czego możemy wykorzystać kartony?
- Czego potrzebują warzywa aby rosnąć?

Nauczyciel odsłania obrazek na którym widoczne warzywa rosnące w ogródku. Kieruje do dzieci pytanie czym one różnią się między sobą oraz które ich części są jadalne.

9. Ćwiczenia w wycinaniu i komponowaniu.
Każde dziecko w wyniku zabawy rytmiczno -ruchowej wybiera jedno z warzyw i odcina to co warzywem nie jest zastanawiając się jednocześnie jak to warzywo umieścić na makiecie i co należy dorysować do niego (korzeń, łodygę, nać, itp). CD(muzyka spokojna lub CDI/ 6 płyta "Zbieram poszukuję badam")

10. Tworzenie zespołowej karty pracy. Dzieci z niewielką pomocą nauczyciela przyklejają swoje warzywa i dorysowują pastelami odpowiedni elementy. CD (wybrane melodie z zajęć w zależności od pobudzenia grupy spokojne lub energetyzujące)

11. Ćwiczenia matematyczne – zabawa „Ile wyrosło...?”. Dzieci przeliczają wszystkie warzywa oraz warzywa o podanych cechach, wskazują piąte, trzecie z kolei, itp..

12. Podziękowanie wszystkim dzieciom za aktywny udział w zajęciach, wspólną podróż oraz stworzenie wspaniałego warzywnego ogródeczka i zaproszenie do zabaw dowolnych.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.