X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 33135
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Baloniku, baw się z nami - 3 latki

Data: 12.01.2017 r.
Opracowała i przeprowadziła: Natalia Imielska

Cele ogólne:
• kształtowanie umiejętności przeliczania, segregowania według określonej cechy,
• doskonalenie sprawności manualnych

Cele szczegółowe:
DZIECKO:
• rozwiązuje zagadkę rysunkową,
• stara się zauważyć i wskazać podobieństwa i różnice w wyglądzie balonów,
• próbuje rozróżniać kolory: czerwony, zielony, niebieski, żółty,
• stara się za pomocą dotyku rozpoznać zawartość balonika,
• rozwija swoją ciekawość badawczą,
• doskonali umiejętności matematyczne: liczenie, segregowanie według jednej cechy
• maluje obrazek za pomocą balonu napełnionego wod?

Metody pracy:
• słowna - instrukcje, objaśnienia
• czynna - działań praktycznych, zadań stawianych do wykonania,

Formy pracy:
• zbiorowa
• indywidualna

Środki dydaktyczne:
biała kartka A3; flamaster; 4 balony (żółty, zielony, niebieski, czerwony); miseczki z ryżem, grochem, fasolą, mąką; balony wypełnione ryżem, grochem, fasolą, mąką; obręcze; nagranie piosenki; odtwarzacz muzyki; napompowane balony dla dzieci; kartki białego papieru; balony napełnione wodą; farby tempera

Przebieg zajęć:

1. Wierszyk na powitanie ilustrowany ruchem.

Wszyscy pięknie się witamy
Do zabawy zapraszamy
Do przodu krok
Do tyłu krok
Teraz obrót, uścisk rąk

2. „Okrągłe zagadki rysunkowe” - zabawa dydaktyczna.

Dzieci starają się odgadnąć co może przedstawiać rysowany fragmentami przez nauczyciela rysunek (koło). Gdy balon zostanie narysowany, a dzieci odgadną narysowany przez nauczyciela obrazek, nauczyciel wyjmuje ukryte 4 balony (1 nie jest napompowany) w różnych kolorach (czerwony, niebieski, żółty, zielony). Dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela:
• Czy wszystkie balony są takie same? W jakich są kolorach?
• Co balony mają w środku?
• Który balon ma inną wielkość niż wszystkie? Dlaczego? Co możemy zrobić, aby był taki sam jak pozostałe?

Nauczyciel pompuje balon, aż do momentu gdy dzieci powiedzą, że balon jest taki sam jak pozostałe.

3. „ Balonowe zagadki”- zabawa matematyczna.

Nauczyciel prezentuje dzieciom miseczki z ryżem, grochem, mąką, fasolą. Dzieci zapoznają się z wyglądem produktów oraz ich fakturą za pomocą dotyku. Następnie każde dziecko dostaje jeden balon i za pomocą dotyku oraz dokładnego oglądu próbuje odgadnąć, którym produktem wypełniony jest balon. Dziecko wkłada balon do odpowiedniej obręczy, w której jest miseczka z ryżem, grochem, mąką, lub fasolą.

• Przeliczanie ilości balonów w każdej obręczy.
• Segregowanie balonów według koloru, przeliczanie ile balonów jest w danym kolorze.

4. "Baloniku schowaj się"- zabawa ruchowa.

Każde dziecko otrzymuje po jednym napompowanym balonie. Dzieci dmuchają na balon, próbując zmienić jego położeniem za pomocą swojego oddechu.
Gdy gra muzyka, dzieci tańczą dowolnie odbijając balony. Gdy muzyka milknie dzieci szukają obręczy w kolorze balonika trzymanego w swojej ręce i "chowają" się w obręczy.

5. "Zimowy krajobraz" - praca plastyczna z wykorzystaniem balonów napełnionych wodą. Dzieci wykonują zimowy krajobraz za pomocą balonów oraz farb tempera.

6. "Mój przyjaciel balonik" - na zakończenie zajęć dzieci dostają napompowany balon.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.