X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 32996
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęc "Mityczna Grecja" 6 latki

Temat zajęć: „Mityczna Grecja”
Cele operacyjne(dziecko):
-odgaduje zagadki
-odczyta hasło krzyżówki
-ułoży napis – Grecja
-opowie treść mitu
-przestrzega reguł zabawy
-ułoży historyjkę obrazkow?

-zna zwrot powitania w j. greckim
-prawidłowo wykona prace plastyczn?

-układa obrazek z części
-czyta nazwy wysp

Metody:
-słowne – rozmowa, instruktaż, objaśnienia
-oglądowe – pokaz, obrazki, puzzle, historyjka obrazkowa
-czynne – zadań stawianych do wykonania
Formy: praca z całą grupą, w zespołach, indywidualna
Środki dydaktyczne: tekst mitu pt. „ Nić Ariadny”, krzyżówka, zagadki, koperty z rozsypanką literową, obrazki do historyjki obrazkowej, puzzle-Minotaur, ilustracje labiryntu i napis, napisy i mapy wysp greckich, kłębki wełny, kredki, klej, podkład muzyczny do zabawy, szarfy.

Przebieg zajęć:
I.Powitanie – zabawa „ Dzień dobry – Kalimera” – dzieci ustawione w kole, przesyłają iskierkę poprzez uścisk dłoni i skinieniem głową w kierunku kolegi wypowiadają zwrot powitania w j. greckim – KALIMERA.
II.Rozwiązanie krzyżówki – odgadywanie zagadek i wpisywanie wyrazów do krzyżówki, odczytanie rozwiązania „GRECJA”
ZAGADKI:
-„...inaczej kula ziemska”
-„ Najpiękniejsza grecka bogini, która urodziła się z piany morskiej”
-„ Stolica Grecji..”
-„ Atrybut Zeusa”
-„ Grecki Bóg morza z atrybutem trójzębu””
-„ Największa wyspa grecka”
-UKŁADANIE WYRAZU_- GRECJA
-Dzieci otrzymują koperty z rosypanką literową. Na kopercie umieszczony jest napis – Grecja. Zadaniem dzieci jest ułożenie wyrazu z liter według wzoru (napis na kopercie), a potem samodzielnie.
III.ZABAWA „ Żeglujemy po Grecji” – ilustracja ruchowa treści rymowanki
„ Na prawo, na lewo się kołyszemy/ bis
Do przodu, do tyłu się kołyszemy/bis

*Dotarliśmy na wyspę KRETĘ (nauczyciel pokazuje obrazek), dzieci odczytują nazwę. N-l zaprasza dzieci na spacer po wyspie – dzieci idą gęsiego, bokiem, schylając się w wąwozie (naśladowanie przejścia po największym wąwozie Europy - Samaria).
*Dotarliśmy na wyspę RODOS (nauczyciel pokazuje obrazek)- dzieci odczytują napis. N-l zaprasza dzieci na plażowanie. Przed wyjściem na słońce należy się posmarować. Opalamy się na boku prawym, lewym, na brzuchu, na plecach.
*Dotarliśmy na wyspę KOS (pokaz obrazka) , dzieci odczytują napis– N-l zaprasza dzieci na zwiedzanie wyspy na rowerach (mieszkańcy Kos poruszają się głównie na rowerach) – dzieci naśladują jazdę na rowerach.
IV.Słuchanie mitu pt. „Nić Ariadny ” ilustrowanego obrazkami
-Rozmowa na temat treści:
*Kto był bohaterem mitu
*Jak wyglądał Minotaur?
*Dlaczego mieszkańcy Aten się go bali?
*Kto pokonał Minotaura?
*Kto pomagał Tezeuszowi?
-Historyjka obrazkowa – układanie obrazków zgodnie z kolejnością zdarzeń
V. Zabawa ruchowa „Od nitki do kłębka” dzieci ustawione w kole. Turlają do siebie kłębek wełny, chwytając za końce nitki. W ten sposób ilustrują treść mitu, w którym Tezeusz rozwijał nitkę, idąc na spotkanie z Minotaurem, a potem zwijał, aby odnaleźć drogę powrotną z labiryntu.
VI.Puzzle – układanie postaci Minotaura w labiryncie (praca w 4 zespołach)
-Labirynt – pokaz ilustracji labiryntu oraz ruin prawdziwego labiryntu z Krety.
Analiza i synteza wyrazu – labirynt. Układanie napisu – labirynt z rozsypanki literowej i naklejanie na kartkę z labiryntem.(indywidualnie).
VII.Praca plastyczna „Labirynt” – Każde dziecko otrzymuje mały kłębek wełny oraz obrazek z labiryntem. Zadaniem dzieci jest rozwijanie i naklejanie nitki w labiryncie oraz narysowanie Minotaura w środku labiryntu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.