X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 32894
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Uczymy się relaksu wspólnie z rodzicami - zabawy relaksacyjne. Scenariusz spotkania z rodzicami

SCENARIUSZ OTWARTEGO SPOTKANIA EDUKACYJNEGO Z RODZICAMI PRZEPROWADZONY W GRUPIE V W DNIU 27.11.2015r.

Prowadzące: Marta Rożkowicz, Jolanta Sajdak
Grupa wiekowa: 5 latki
Data: 27.11.2015

Temat: Uczymy się relaksu wspólnie z rodzicami – zabawy relaksacyjne.

CELE OGÓLNE:
- Nabycie umiejętności wyciszania się i relaksacji
- Uczenie się wyzbywania nagromadzonych emocji
- Rozwijanie logicznego myślenia
- Rozwijanie koordynacji ruchowej
- Samorealizacja
- Zgodna współpraca
- Kształtowanie postaw twórczych

CELE SZCZEGÓŁOWE – dziecko:
- panuje nad swoim ciałem,
- nie przeszkadza innym podczas wykonywania ćwiczeń,
- potrafi skupić uwagę na rytmie swojego ciała,
- rozwija wyobraźnię, jest kreatywne,
- umie uspokoić się w ciszy
- potrafi uwolnić emocje
- tworzy łańcuch skojarzeniowy do wybranego słowa
- koordynuje pracę obu półkul mózgowych

METODY RACY: wg. koncepcji wielostronnego kształcenia W. Okonia.
ASOCJACYJNA – poddająco – ilustracyjna - rozmowa, opis, wyjaśnienia,
OPERACYJNA – praktyczna – utrwalanie zdobytej wiedzy – piosenek, usprawnienie funkcji słuchowych i ruchowych,
BADAWCZA – rozwiązywanie problemów – metoda sytuacyjna, technika- twórcza – łańcuch skojarzeniowy,
EKSPONUJĄCA- wyzwalanie i pobudzanie przeżyć- m. impresyjna – uczestnictwo dzieci w sytuacjach wywołujących przeżycia, m. ekspresyjna – udział dzieci w interpretacji tańca, piosenki oraz malowanie mandali.

FORMY PRACY : z całą grupą,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: magnetofon, płytki CD, karty pracy, kredki, flamastry.
PRZEBIEG SPOTKANIA:

1. Wzajemne powitanie się rodziców i dzieci przy piosence z płyty CD „Podajmy sobie ręce” – 2 koła w środku dzieci, na zewnątrz rodzice. Zmiana kierunku ruchu na sygnał - przerwa w muzyce.
2. Zabawa skojarzeniowa do słowa ogień – dzieci skojarzenia bliskie, rodzice skojarzenia dalekie
3. Uwalnianie energii – Taniec ognia - wspólnie z rodzicami. Dzieci uczą rodziców ruchów do tańca. W drugiej sekwencji rodzice i dzieci tańczą wg własnego pomysłu.
4. Uwalnianie energii – Kinezjologia edukacyjna – fikaj brykaj- koordynowanie pracy obu półkul mózgowych.
5. Uwalnianie energii - kinezjologia edukacyjna Sowa – okrzyk na wydechu.
6. Uwalnianie energii – „Dzikus” – bieg po sali i krzyk na określony sygnał (gwizdek)- stop, zatrzymujemy się i nieruchomiejemy.
7. Wyciszanie – „Kołyska” – kinezjologia edukacyjna – kołysanie dzieci przez rodziców w rytm piosenki „ Jasny ogień”
8. Wyciszanie – masażyk relaksacyjny 1. „Deszczyk” - zabawa w parach (dziecko z dzieckiem lub rodzic z dzieckiem). Jedna osoba na plecach drugiej osoby demonstruje pewne ruchy całą dłonią, palcami, opuszkami palców – po czym następuje zmiana ról.
Tutaj płynie rzeczka – ruch posuwisty palcami od szyi do końca kręgosłupa.
Tu idzie pani na szpileczkach – pukanie opuszkami palców po plecach
Tędy biegnie sobie konik – trzema palcami opukiwanie lewej strony pleców.
A tu idzie mały słonik – dwoma palcami powolne opukanie prawej strony pleców .
Pada, pada deszczyk – lekkie uderzanie wszystkimi palcami po plecach
Czy czujesz ten delikatny dreszczyk? – całą dłonią szybki ruch posuwisty po plecach.
9. Relaksacja przy muzyce - Prowadzący zaprasza dzieci i rodziców do odbycia wspólnej podróży w wyobraźni. Gdy wszyscy leżą na dywanie spokojnie, prowadzący włącza muzykę i powoli wyciszonym ciepłym głosem mówi:
Wyobraź sobie, że znajdujesz się na miękkiej różowej chmurce.
Chmurka płynie leniwie po niebie.
Twoje ciało bardzo miękko spoczywa na chmurce.
Nie musisz teraz nic robić...
Twoja głowa jest bardzo lekka. Nie odczuwasz jej ciężaru.
Masz miękkie ramiona i plecy.
Twoje ręce są bardzo lekkie.
Nie odczuwasz ciężaru brzuszka.
Twoje nogi miękko i lekko leżą na chmurce.
Chmurka delikatnie przechyla się z lewej strony na prawą.
Wyobraź sobie, że kołyszesz się razem z nią...
Przechyla się do przodu... i do tyłu... Robi to bardzo delikatnie.
Płyniesz po niebie... Jest spokojnie... Widzisz z góry różne widoki...
Zielone łąki... pola... strumyki...(itp.)
Powoli chmurka zacznie zbliżać się do lądowania.
Łagodnie opada na dół. Czujesz ciężar swoich nóg... brzuszka... rąk... głowy...
Teraz chmurka wyląduje delikatnie na ziemi.
We własnym tempie, we własnym rytmie otwórz oczy.
10. Zaproszenie dzieci i rodziców do malowania mandali liczbowej lub literowej do wyboru – wyciszenie.
11. Pożegnanie iskierką przyjaźni.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.