X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 32845
Przesłano:

Jak Ania zmieniła życie Maryli i Mateusza? Życie Ani na Zielonym Wzgórzu. Konspekt zajęć

mgr Małgorzata Chmielowiec
nauczyciel języka polskiego
2 X 45 min
Konspekt zajęć z języka polskiego kl.VI

Temat lekcji: Jak Ania zmieniła życie Maryli i Mateusza? Życie Ani na Zielonym

Cele lekcji:
Po lekcji uczeń potrafi:
• Swobodnie wypowiadać się na określony temat
• Wyrażać własne opinie o lekturze
• Wyszukiwać w tekście potrzebne informacje
• Zwracać uwagę na pozytywne cechy postaci
• Zauważać zmiany w postępowaniu bohaterów
Metody lekcji:
• Metoda programowa: Praca z tekstem, rozmowa sterowana
• Metoda aktywizująca: Dyskusja, praca w grupach, łańcuch skojarzeń
Środki dydaktyczne:
• Tekst lektury: L.M. Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”


Przebieg zajęć:
1. Zapis tematu. Przygotowanie do zajęć.
2. Zapoznanie uczniów z celami zajęć.
3. Sprawdzian wiedzy o lekturze.
• Dlaczego Maryla i Mateusz chcieli zaadoptować chłopca?
• Jakie imię pragnęła mieć Ania?
• Jakim napojem „poczęstowała” Ania przez przypadek Dianę?
• Czego nie mogła Ania przebaczyć Gilbertowi?
• Dlaczego Ani zależało na pracy w Avonlea?
4. Ćwiczenie wprowadzające. Nauczyciel prosi uczniów o pozostawienie miejsca na temat i poszukanie skojarzeń do wyrazu droga. Dzieci samodzielnie tworzą akrostych do wyrazu - zapisują wyraz pionowo i dobierają do niego słowa. Po odczytaniu przykładowych pomysłów krótko omawia z uczniami, co się pojawiło, np.:
Dziura
Rów
Opel
Grunt
Asfalt
Następnie prosi o ponowny akrostych do wyrazu droga. Tym razem jednak uczniowie mają dobrać wyrazy, które kojarzą im się z życiem Ani, np.
Diana
Rudy
Organdyna
Gilbert
Avonlea
Omówienie pokazuje, że wśród skojarzeń pojawiły się imiona ważnych osób w życiu Ani, miejscowości, przedmioty.
5. Rozmowa sterowana na temat świata przedstawionego w powieści:
o Gdzie dzieje się akcja opisana w powieści?
o Kiedy dzieje się akcja powieści?
o Jakie imiona noszą główni bohaterowie?
6. Praca w grupach. Każda z grup wyszukuje w tekście powieści cechy przyporządkowanej grupie postaci. (Maryla, Mateusz, Ania).
7. Zapis wniosków:
Maryla – wysoka, siwe włosy, wymagająca, szorstka, zamknięta w sobie, nie okazywała żadnych serdeczności, praktyczna, rzeczowa, nie uznająca żadnych nowości w modzie
Mateusz – garbaty staruszek z siwymi, długimi włosami, cichy, nieśmiały, czuły, zdominowany przez Marylę
Ania – chuda, rude włosy, piegowata, wybujała wyobraźnia, optymistycznie nastawiona do życia, rozgadana, wrażliwa, ambitna.
(Podczas podawania cech postaci, każda z grup posługuje się cytatami)
8. Dyskusja. Jakie zmiany zaszły w życiu rodzeństwa Cuthbertów, podczas pobytu Ani na Zielonym Wzgórzu? Zapis wypracowanych wniosków, np.:
1.Maryla stała się wrażliwa i czuła
2.Mateusz zmienił się w stosunku do kobiet
3.Maryla zaakceptowała panującą modę
4.Mateusz stał się śmielszym człowiekiem, zaczął więcej mówić
5.Maryla nauczyła się okazywać swoje uczucia
9.Zapis pracy domowej:
Przygotuj się do dyskusji na temat wyobraźni Ani.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.