X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 32839
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Andrzejkowy Bal dla Lalek - scenariusz zajęć z rodzicami w grupie dzieci 5 i 6 - letnich, wychowanie przedszkolne

Temat dnia: Andrzejkowy Bal dla Lalek.

Cele główne:
- utrwalanie wiedzy i umiejętności na temat kulturalnego i higienicznego zachowania przy stole podczas posiłków, nakrywania do stołu i sprzątania po sobie;
- wdrażanie do tradycji Andrzejkowych w Polsce.

Cele operacyjne:

Dziecko:

- potrafi wykonać proste ćwiczenia logopedyczne;
- umie wykonać ćwiczenia ruchowe;
- potrafi udzielić odpowiedzi na zadane zagadki;
- zna zasady kulturalnego i higienicznego zachowania się podczas spożywania posiłków i sposób nakrywania do stołu;
- potrafi zaprezentować sposób nakrywania do stołu;
- wie, jak ważne dla naszego zdrowia są warzywa;
- wie, jakie warzywa można użyć do pieczenia ciast;
- umie słuchać uważnie opowiadania i poprawnie wypowiedzieć się na jego temat;
- potrafi ułożyć historyjkę obrazkową;
- zna tradycje andrzejkowe w naszym kraju;
- potrafi wymienić kilka wróżb andrzejkowych.

Metody:
- słowna
- czynna
- oglądowa

Formy organizacyjne:
- zbiorowa

Środki dydaktyczne:

- płyta CD – piosenka powitanka;
- instrumenty muzyczne;
- zagadki;
- opowiadanie „Ola czyścioszek”;
- dekoracje (papierowe karty do gry dużego formatu, papierowe czarownice, balony, napis „Andrzejkowy Bal dla Lalek”, świeca na baterie, miotła)
- papierowe serca do wróżb,
- karty do gry w powiększonym formacie do wróżb,
- historyjka obrazkowa;
- ciasta: marchewkowe, dyniowe, babeczki ze szpinakiem;
- miska z wodą,
- świece;
- talerzyki papierowe,
- kubeczki papierowe;
- buty.

Przebieg zajęć:
I .

1. Sprawdzenie obecności.

2. Przywitanie się z rodzicami i dziećmi.
● Piosenka powitanka – wytwarzanie miłej i życzliwej atmosfery podczas zabawy z powitanką.
● „Gimnastyka języka” – Nauczyciel prowadzi ćwiczenia narządów mowy dziecka. Dzieci wspólnie z rodzicami wykonują ćwiczenia.

● Zestaw ćwiczeń porannych:
- „Myj głowę” – zabawa bieżna. Nauczyciel wybija rytm do marszu lub biegu. Na hasło: „Głowa!” (lub inna część ciała), dzieci zatrzymują się i naśladują mycie wskazanej przez nauczyciela części ciała.
- „Dmuchamy na gorącą zupę” – ćwiczenia oddechowe. Dzieci wraz z rodzicami wyciągają przed sobą dłonie, z których tworzą talerz i naśladują czynność dmuchania na gorącą potrawę.
- „Relaks” – rodzic sadza dziecko pomiędzy swoimi nogami, obejmuje je i delikatnie kołysze.
- Ćwiczenia oddechowe „Jesienny wiatr”
Dzieci, stojąc w rozsypce, wciągają głęboko powietrze nosem wznosząc się na palce i wydychają ustami opadając na całe stopy.
II.
1. Rozmowa z dziećmi „Chodź i sprawdź” – wypowiedzi dzieci na temat zasad kulturalnego i higienicznego zachowania się podczas spożywania posiłków oraz sposobu nakrywania do stołu poparte opowiadaniem „Ola czyścioszek”.
● Zagadki (czytają rodzice):
„Mydła i wody pilnie unika.
Co weźmie do rąk wszystko poplami.
A jak takiego nazwać chłopczyka?
Ja wiem, nie powiem.
Nazwijcie go sami”. (brudas)
„Używasz go często wieczorem i rano.
Przypomina przedmiot, którym grabią siano.” (grzebień)

„Schowała się w tubie – używać ją lubię,
a i mała szczotka chętnie się z nią spotka” (pasta).

„Kwadratowa, kolorowa albo biała bywa.
W kieszeni ją nosisz, często ją używasz.” (chusteczka)

„Dziurki w niej, jak w serze.
Żyła w morzu na dnie.
Do wanny ją bierzesz,
bo umie myć ładnie.” (gąbka do mycia)

„Odkręcasz go w łazience, to wielka wygoda.
Zaraz umyjesz ręce, już czysta leci woda.” (kran)

„W małym pomieszczeniu jest wody najwięcej.
Tutaj bierzesz prysznic i szorujesz ręce.” (łazienka)

„Przyjemnie pachnie, ładnie się pieni,
a brudne ręce w czyste zamieni”. (mydło)

„W mojej nazwie kryje zwierzę,
mama myje w nim talerze.” (zlew)

● Rozmowa na temat zasad kulturalnego i higienicznego zachowania się podczas spożywania posiłków oraz sposobu nakrywania do stołu.
- Co należy zrobić zanim usiądziemy do stołu?
- Jak należy zachowywać się przy stole?
- Czego nie powinniśmy robić podczas spożywania posiłków?
- W jaki sposób przygotowujemy stół do posiłku?
- Jak układamy sztućce?
- Jakie znacie magiczne słowa, które często towarzyszą nam podczas spożywania posiłku?

Słuchanie opowiadania przez jednego z rodziców „Ola czyścioszek”.
Nauczyciel prezentuje tekst opowiadania.
● Po wysłuchaniu opowiadania nauczyciel zadaje dzieciom pytania do tekstu:
- O jakich warzywach i owocach była mowa w tekście?
- Czy lubicie owoce i warzywa?
- Dlaczego powinniśmy jeść dużo owoców i warzyw?
- Dlaczego mama grozi palcem Oli? Co chciała zrobić Ola?
- Dlaczego powinniśmy zawsze przed zjedzeniem umyć owoce i warzywa?
- Co jeszcze powinniśmy zrobić zanim usiądziemy do jedzenia?
- Ile razy dziennie powinniśmy myć ręce?
- Co może nam się przytrafić, gdy będziemy jeść brudne owoce?
- Co to są bakterie i co mogą powodować?
- Czy lubicie się bawić?
- Jakie zabawy brudzą najbardziej?
- Czy lubimy być brudni? Dlaczego?
- Jak często powinniśmy się myć?
- Czego używamy do mycia?

„Gorąca zupa” – układanie i opowiadanie historyjki obrazkowej. Dzielimy dzieci i ich rodziców na kilka grup. Każda grupa otrzymuje kopertę z historyjką obrazkową, w której brak zakończenia. Zadaniem dzieci jest wyciąć elementy tej historyjki i pod okiem rodziców w grupach ułożyć ją. Następnie chętne dzieci opowiadają kolejność zdarzeń. Na zakończenie każda grupa dopowiada zakończenie historyjki. Teraz otrzymują ostatnią ilustrację i dołączają ją do historyjki. Następnie dzieci dokonują oceny postępowania głównego bohatera, wyciągają odpowiednie wnioski i nadają tytuł historyjce obrazkowej.

2.Zorganizowanie poczęstunku i wspólne spożywanie go. Prowadzący prosi rodziców o pokrojenie ciast. Zgodnie z ideą programu „Zdrowo jem – zdrowo rosnę” – głównymi składnikami ciast są: marchewka, dynia, szpinak. Dzieci pod okiem rodziców przygotowują stoliki – nakrywają do stołu zgodnie z zasadami.
Nakrywamy do stołu – nauczyciel przygotował plastikowe sztućce oraz kubeczki na stolikach dzieci. Ich zadaniem jest podejść do swojego stolika i ułożyć sztućce zgodnie z zasadami. Rodzice sprawdzają czy ich dziecko odpowiednio ułożyło sztućce. Następnie dzieci głośno określają ich położenie: łyżka i nóż po prawej stronie, widelec – po lewej stronie talerza. Na koniec rodzice przygotowują poczęstunek na talerzach dzieci. Dzieci jedza i pija sok.

3.Wprowadzenie do tradycji andrzejkowych w naszym kraju.
Andrzejkowe wróżby:
● Lanie wosku.
● Wróżba z butami.
● Wróżba z wykorzystaniem papierowych serduszek. Na dwóch papierowych, dużego formatu sercach są zamieszczone imiona damskie i męskie. Zadaniem uczestników zabawy jest przekłuć szpilką serce w wybranym przez siebie miejscu. Serce jest zwrócone ku nas stroną, po której nie widać napisów. Przekłucie serca w miejscu danego imienia oznacza znalezienie partnera w przyszłości o danym imieniu.
● Wróżba z wykorzystaniem 5 talerzy: pod talerzami znajdują się: cukierek, piórko, ziarenko pieprzu, muszelka, kamyk. Każde z nich ma swoje tajemnicze znaczenie.
Cukierek – życie słodkie i wesołe.
Piórko – życie lekkie i przyjemne.
Ziarenko pieprzu – życie pełne przygód.
Muszelka – życie na morzu lub w dalekim kraju.
Kamyk – życie pracowite i pożyteczne.
● Wróżba z wykorzystaniem kubków: Do wykonania wróżby potrzebujemy czterech kubków, obrączki, krzyżyka i monety. Na stole pod kubkami lub miseczkami kładziemy losowo przygotowane przedmioty, jeden kubeczek pozostawiając pusty. Osoba, której wróżymy, wskazuje wybrany kubek.

Znaczenie przedmiotów jest następujące:
• Obrączka – małżeństwo w przyszłości,
• Krzyż – ksiądz, zakonnica, ciągłe modlitwy,
• Moneta - zostaniesz bardzo bogata/bogaty,
• Pusty kubek – zostaniesz starą panną lub starym kawalerem.
● Wróżba z wykorzystaniem kości do gry.
Na podłodze lub stole zakreślamy białą kredą krąg. Rzucamy trzema kośćmi do gry lewą ręką na środku koła. Należy zachować przy tym milczenie. Sumujemy wyrzucone oczka, nie biorąc pod uwagę tych kości, które wytoczyły się poza „zaczarowany” krąg.

Jeśli liczba wyrzuconych oczek wynosi:

2 Możesz liczyć na miłą niespodziankę. Może wygrasz na loterii?
3 Dzięki jakiemuś zbiegowi okoliczności spełni się któreś z twoich marzeń.
4 Poznasz nową koleżankę lub kolegę.
5 Osiągniesz dokładnie to, co planowałeś.
6 Już możesz się cieszyć. Szczęście jest tuż za progiem
7 Ktoś rozpowszechnia plotki na twój temat.
8 Niestety masz pecha, ale los się jeszcze odwróci.
9 Twój sukces będzie naprawdę wspaniały
10 Przez dłuższy czas czekają cię drobne kłopoty.
11 Czeka cię długa i ciekawa podróż.
12 Wkrótce poznasz kogoś, kogo polubisz.
13 Spotka cię coś przyjemnego.
14 Twoje życzenie ma niewielkie szanse na spełnienie.
15 Możesz liczyć na długotrwały uśmiech losu
16 Postępuj ostrożnie i rozważnie, a unikniesz kłopotów.
17 Uważaj, ktoś ci chce podstawić nogę.
18 Już wkrótce czeka cię wielkie szczęście i mnóstwo pieniędzy.

Zakończenie spotkania. Podziękowanie rodzicom i dzieciom za udział.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.