X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3274
Przesłano:

Konspekt indywidualnych zajęć rewalidacyjno - wychowawczych

Temat zajęć: Uwrażliwianie zmysłu dotyku i słuchu - kontakt dłoni z materiałami sypkimi - zabawy - grochem, kaszą, fasolą, ryżem.

Przedmiot: Indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze z uczniem niepełnosprawnym intelektualnie w stopniu głębokim

Data: 10 luty 2009r.
Prowadzący zajęcia: mgr Ewa Przybylska
Forma organizacyjna: 1 jednostka lekcyjna

Cele ogólne:
- Uwrażliwianie zmysłu dotyku na kontakt dłoni z materiałami sypkimi,
- Uwrażliwianie zmysłu słuchu na dźwięki pochodzące z otoczenia,
- Kształtowanie naśladownictwa ruchowego,
- Nauka celowego działania,
- Kształtowanie poczucia własnej sprawczości,
- Rozwój komunikacji,
Cele operacyjne:
- Uczeń dostrzega różnicę kształtu i wielkości poszczególnych materiałów,
- Koncentruje uwagę na celowym działaniu,
Uczeń ma świadomość własnego ciała,
- Uczeń potrafi nawiązać kontakt z drugą osobą,
- Uczeń ma poczucie czasu i rytmu.
Środki dydaktyczne: materiały sypkie (groch, fasola, ryż, kasza), butelka z fasolą, oliwka, woda ciepła, zimna, magnetofon, płyta CD z Programem Aktywności M.Ch. Knill’ów, ceratka, miski, klej, karton, papierowe ręczniki.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie.

2. Zachęcanie do aktywności ruchowej (spacer po sali przy asekuracji nauczyciela).

3. Program Wprowadzający M. CH. Knill’ów:
Przebieg: ćwiczenia wykonujemy z uczniem według instrukcji nagranej na płycie z muzyką. W kolejności:
Kołysanie
Wymachiwanie rękoma
Pocieranie dłoni
Klaskanie
Głaskanie głowy
Głaskanie brzucha
Relaksacja

4. Rozłożenie ceratki na podłodze,
5. Masaż dłoni przy użyciu oliwki,
6. Wytarcie dłoni w papierowy ręcznik,
7. Potrząsanie butelką z fasolą jako znak rozpoznawczy zajęć z wykorzystaniem materiałów sypkich,
8. Zanurzanie dłoni raz w ciepłej, raz w zimnej wodzie – uwrażliwienie dłoni,
9. Zapoznanie ucznia z przyniesionymi przez nauczyciela materiałami sypkimi (wzrok, dotyk),
10. Zanurzanie dłoni w pojemnikach z poszczególnymi materiałami sypkimi,
11. Przesypywanie z pojemnika do pojemnika – rozwijanie wrażliwości słuchowej ucznia,
12. Rozsypywanie materiałów w celu dostarczenia wrażeń słuchowych,
13. Mieszanie materiałów ze sobą,
14. Sypanie materiałów na karton pokryty klejem – kierowanie dłoni ucznia,
15. Wyeksponowanie pracy na tablicy korkowej.
16. Zakończenie zajęć i pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.