X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 32535
Przesłano:
Dział: Świetlica

Jedzmy zdrowo - scenariusz zajęć świetlicowych

Temat: Jedzmy zdrowo! czyli „wiem, co jem”

Cele zajęć:
- Uświadomienie dzieciom roli warzyw i owoców w codziennej diecie
- Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych
- Rozwijanie zdolności odróżniania zdrowego i niezdrowego pożywienia
- Kształtowanie umiejętności wspólnej zabawy
- Kształtowanie zdolności manualnych
Metody pracy:
- Eksponująca
- Praktyczna
Zasady pracy:
- Poglądowości
- Aktywności
Formy pracy:
- Pod względem organizacyjnym - zbiorowa, indywidualna
- Pod względem przedmiotowym - zabawa ruchowa, zajęcia plastyczne, rozmowa kierowana
Środki dydaktyczne:
- kolorowe karteczki, zdjęcia oraz wycięte etykiety wybranych produktów spożywczych, kolorowanki (owoce i warzywa), chusta, tablica styropianowa, pinezki, szary papier przeznaczony na plakat, kredki, nożyczki, klej.


Przebieg zajęć:
1. Owoce i warzywa – dlaczego są ważne dla naszego zdrowia? co można z nich zrobić? - burza mózgów. Zapoznanie dzieci z wartościami odżywczymi warzyw i owoców. Dyskusja w grupie. Zagadki o warzywach.
2. Kolory owoców i warzyw – zabawa skojarzeniowa. Dzieci, na propozycję wybranego koloru odpowiadają skojarzeniem związanym z owocem lub warzywem.
3. „Sałatka owocowa” – zabawa ruchowa, polegająca na zmianie miejsc. Dzieci siedzą w kręgu, otrzymują kolorowe karteczki z nazwą owocu. Na hasło nauczyciela (nazwa wybranego owocu), dzieci zmieniają swoje miejsca.
4. Zabawa z chustą. Dzieci trzymają duża chustę. Podzieleni są na pięć grup – każda to inne warzywo, np. pomidory, ogórki, buraki, cebule, marchewki.
Grupa wachluje chustą. Kiedy nauczyciel wymieni nazwę danego warzywa, wówczas wywołane dzieci przebiegają pod chustą, zmieniając miejsce. Na hasło: „sałatka warzywna” wszyscy zmieniają miejsca.
5. Produkty zdrowe i niezdrowe – pogadanka oraz prezentacja różnych etykiet produktów żywnościowych. Dzieci pod kierunkiem nauczyciela dzielą produkty (odpowiadające im etykiety lub zdjęcia) na zdrowe i nie zdrowe, umieszczając je na styropianowej tablicy. Dyskusja na temat tzw. „śmieciowego jedzenia”.
6. „Jedzmy zdrowo!” – plakat. Praca indywidualna – z otrzymanych kolorowanek owoców i warzyw, dzieci tworzą jeden, duży plakat.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.