X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3243
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jestem bezpieczny - zgaduj zgadula. Scenariusz zajęć z grupą dzieci 6 - letnich

Temat: „Jestem bezpieczny” – zgaduj zgadula. Zwrócenie uwagi na sytuacje, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu.

Cele główne:
- uświadamianie dzieciom potrzeby dbania o własne bezpieczeństwo;
- doskonalenie umiejętności wypowiadania się;
- rozwijanie myślenia przyczynowo – skutkowego;
- dodawanie i odejmowanie w zakresie 10,

Cele operacyjne:
- zna zasady zachowania się na jezdni,
- wypowiada się całym zdaniem,
- poprawnie reaguje na ustalony sygnał wzrokowy,
- potrafi rozróżniać odgłosy pojazdów,
- rozwiązuje działania na dodawanie i odejmowanie w zakresie do 10,
- odczytuje wyrazy poprzez łączenie sylab,
- naśladuje odgłosy pojazdów,
- układa historyjkę obrazkową,
- rozwiązuje zagadki słowne,
- śpiewa piosenkę,

Metody: słowne: rozmowa, wypowiedzi dzieci, zagadka
czynne: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dziecku
oglądowe: pokaz

Formy: indywidualna, zbiorowa,

Pomoce: płyta „ Mój kuferek”3 (6-latki) - film edukacyjny „Bezpieczna droga do szkoły”, „Płyta z pomysłami”1 (6-latki), kółka, krążek czerwony i zielony, emblematy, ilustracje z pojazdami, „Płyta z uśmiechem”2 (5-latki), działania matematyczne, cyfr, sylaby wyrazów, hasła krzyżówki, historyjki obrazkowe, zagadki, puzzle.

Przebieg:

1. Przywitanie dzieci zabawą „ Jeśli jesteś wesoły” przy muzyce. Wręczenie emblematów, które będą potrzebne w dalszej części zajęcia.

2. Obejrzenie filmu edukacyjnego „Bezpieczna droga do szkoły” – rozmowa, krótkie przypomnienie zasad zachowania się na drodze.
„ Mój kuferek”3 (6-latki)

- W jakim miejscu przechodzimy przez ulicę?
- Na jakim świetle przechodzimy przez ulicę?
- Co trzeba zrobić zanim przejdziemy przez ulicę?
- Czy dzieciom wolno samym przechodzić przez jezdnię?

3. Zabawa ruchowa przy muzyce „Uliczne sygnały” – dzieci dobierają się parami, pierwsza osoba to kierowca (otrzymuje kółko), druga to pasażer. Nauczycielka stoi w widocznym miejscu i zmienia światła sygnalizatora – gdy podniesie zielony krążek dzieci biegają w rozsypce, gdy podniesie czerwony – zatrzymują się.
„Płyta z pomysłami”1 (6-latki) nr 21

4. Zgaduj – zgadula – dzieci podzielone na 5 zespołów – wg emblematów.

Zad.1
„Co to za pojazdy?” – układanie w kolejności obrazków słyszanych pojazdów.
„Płyta z uśmiechem”2(5-latki) nr 1
Zad.2
„Zagadki matematyczne” – rozwiązywanie działań matematycznych na dodawanie i odejmowanie w zakresie do 10. Czytanie wyrazów na odwrocie powstałych z połączenia sylab. Umieszczenie ich w krzyżówce w odpowiednim miejscu.

5. „Ruch uliczny” – zabawa dydaktyczno – ruchowa z elementem ortofonicznym. Nauczycielka pokazuje dzieciom ilustracje pojazdów a dzieci poruszają się po sali naśladując jazdę i odgłosy pojazdów.

Zad.3
„Niebezpieczne zabawy” – układanie historyjki obrazkowej nt.:

- Zabawy z obcym psem,
- Zabawa zapałkami,
- Uwaga na leki,
- Zabawa z piłką,
- Prąd elektryczny

Umieszczenie prawidłowego rozwiązania na tablicy przy odpowiednich napisach. Krótkie omówienie treści obrazków.

Zad.4
Zagadki – losowanie przez każdą drużynę nr zagadki i umieszczanie rozwiązań w odpowiednich polach krzyżówki.

(2) Zebra – w kostiumiku czarno – białym, w ZOO ją zobaczyć możesz, inna znowu śmiałym krokiem, przejść przez jezdnię ci pomoże.

(5) Policjant – w białej czapce na ulicy on kieruje ruchem, jeśli dobrze znasz przepisy jesteś jego druhem.

(6) Pies – gdy jest twój to przyjacielem go zwiesz gdy jest obcy może się okazać, że to niebezpieczny zwierz.

(7) samochód – chodź nóg nie posiada, szybko pędzi szosą, bo nie nogi ale koła po szosie go niosą.

(9) chodnik – jest przy każdej jezdni po to by chodzić po nim piechotą.

Odczytanie hasła krzyżówki : Jestem Bezpieczny

6. Masz ze śpiewem przy piosence „ Uwaga czerwone światło”

7. Podsumowanie – „Puzzlowy dyplom” – układanie przez dzieci obrazka z części, odczytywanie powstałego napisu, przyklejanie go na karton : BRAWO! ZNASZ ZASADY BEZPIECZEŃSTWA.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.