X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 32418
Przesłano:

Jesteśmy przyjaciółmi przyrody. Scenariusz zajęć dla edukacji wczesnoszkolnej

Cel ogólny-kształtowanie wrażliwości uczniów na piękno wiosennej przyrody i uświadomienie potrzeby jej ochrony
Uczeń-zna czynności,jakie wykonuje się wiosną w ogródku, rozpoznaje i prawidłowo nazywa podstawowe narzędzia ogrodnicze,wie,jakie są potrzebne warunki,aby nasionko wykiełkowało,uważnie słucha piosenki"Kwiatki-bratki"
Metody-praca z tekstem,ćwiczenia praktyczne,pogadanka,ekspresja muzyczna
Formy pracy-zbiorowa,grupowa
Środki dydaktyczne-wiersz,nasiona grochu,fasoli,sałaty,buraków,płyta z piosenką "Kwiatki-bratki"
Przebieg
1.Wysłuchanie fragmentu wiersz H.Zdzitowieckiej"W naszym ogródeczku",wymienianie przez uczniów czynności wykonywanych wiosną w ogródkach.
2.Pytania:
Jakie czynności trzeba wykonać w ogródku wiosną,żeby uzyskać dobre plony?(swobodne wypowiedzi uczniów związane z ustaleniem kolejności i czasu wykonywania różnych prac),
-spulchnianie ziemi pod zasiewy(III-IV)
-wytyczanie zagonków pod uprawę(III-V)
-sadzenie rozsady,sianie nasion
-podlewanie(III-IX)
-spulchnianie gleby,wyrywanie chwastów(IV-VIII)
-przerywanie roślin zbyt gęsto rosnących(IV-VI)
-opryskiwanie roślin przed szkodnikami(IV-VI)
-okopywanie(V_VI)
-zbieranie plonów(VIII-IX)
-nawożenie,przygotowanie gleby do zimy(IX-X)
3.Oglądnie i rozpoznawanie nasion roślin przyniesionych przez dzieci i nauczycielkę(nasiona grochu,fasoli,sałaty,marchwi,buraków).
4.Wyjście na działkę
5.Praca na działce:
-Przegląd narzędzi ogrodniczych:nazywanie i określanie ich przeznaczenia(grabki,łopata,motyka)
-Stwierdzenie,że na działce wyrosły nie zasiane wcześniej rośliny,czyli chwasty,które należy usunąć
-Wykonywanie przez grupy prac w ogródku po uprzedniej demonstracji czynności przez nauczyciela
Każda grupa otrzymuje inne nasiona do siewu.
Igr.-spulchnianie ziemi,usuwanie chwastów,grabienie
IIgr.-wytyczanie grządek i ścieżek
IIIgr.-sadzenie rozsady(odpowiednie dołki,ustawienie rośliny pionowo,z korzeniami skierowanymi do dołu,usztywnienie jej glebą,podlanie)
Zwrócenie uwagi na zachowanie odpowiednich odległości między sadzonkami.
Umieszczenie tabliczek z nazwami roślin
IV gr.-sianie nasion po odczytaniu wskazówek zawartych na torebkach z nasionami
Zachowanie równych odległości między rowkami.
Równomierne rozsypanie nasion ,na odpowiedniej głębokości.
Zakrycie ziemią,lekkie wgniecenie.
Umieszczenie tabliczek.
6.Pytania:
-Czy można powiedzieć,że praca ogrodnika jest lekka,łatwa i przyjemna?
-Jakie korzyści przynosi ta praca?
-Jak wykorzystujemy warzywa?
-Dlaczego powinniśmy jeść dużo warzyw?
-Czy podoba się wam praca ogrodnika?
-Kto chciałby zostać w przyszłości ogrodnikiem?
7.Nasiona kiełkują.
-Co wyrasta z nasion?
-W jaki sposób nasiona kiełkują?
Nauczyciel mówi zagadkę:
"Nie listek,nie kwiatek,rośliny zadatek.
Ma go każde nasienie,najpierw on wrasta w ziemię.
To....."(kiełek)
8.Wysłuchanie piosenki"Kwiatki-bratki"
Zabawa ruchowa przy piosence.
9.Podsumowanie zajęć
_Jakie nasiona dziś poznaliśmy?
-Co najpierw wyrasta z nasionka?
_Jakie warunki są potrzebne,aby nasionko szybko wykiełkowało?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.