X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 32277
Przesłano:

Scenariusz zajęć dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim w oddziale rewalidacyjno – wychowawczym. Zajęcia prowadzone w oparciu o metodę "porannego kręgu” - polisensorycznego poznawania świata

Temat zajęć: Pani Jesień – poznajemy świat poprzez zmysły.
Prowadząca: Magdalena Paszek
Czas: około 60 minut
Cele:
poznawcze:
- nauka przewidywania – uczeń zaczyna rozpoznawać „wzorce” dziejących się wokół poleceń
- zapoznanie się z kolorem, smakiem, zapachem przypisanym danej porze roku
- rozwijanie wrażliwości muzycznej, inwencji ruchowej
rewalidacyjne:
- dostarczanie optymalnej ilości bodźców stymulujących zmysły
- rozwijanie motoryki małej i koordynacji wzrokowo -ruchowej podczas wykonywania pracy
plastycznej
- wydłużanie koncentracji uwagi na osobie prowadzącej
wychowawcze:
- kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie - wyzwalanie i czerpanie radości ze wspólnej zabawy
- zachęcanie do poprawnego zachowania podczas zajęć grupowych
Środki dydaktyczne:
Wystrój sali: suche liście rozłożone na folii na podłodze, okna przysłonione tkaninami o tematyce jesiennej, lampiony w kształcie dyni, świece, miód, tamburyno, magnetofon z Cd z odgłosami przyrody i piosenkami o tematyce jesiennej, przyrząd do wywoływania efektu burzy i deszczu, wentylator, parasol, krem, spryskiwacz wody, czapeczki, lampka zapachowa z olejkiem lawendowym, przebranie pani jesień, koszyk z darami jesieni: liście, jarzębina, warzywa, owoce, kasztany, żołędzie, kartki papieru, pędzel, farby, wiersz Marii Terlikowskiej pt. Jesień do nas zawitała.
Metody pracy: ukierunkowanej aktywności, praktycznego działania, pokazu, Porannego Kręgu wg J. Kielina, zabawowa, słowna
Formy pracy: grupowa, zindywidualizowana


Przebieg zajęć:
1. Powitanie. Nauczyciel mówi: „Serdecznie witam wszystkich na naszym pożegnaniu lata. Wiecie już, że lato odchodzi, a przychodzi jesień. Pożegnajmy więc miło nasze lato: (prowadzący pokazuje dzieciom, jakie gesty mają wykonywać przy każdym pożegnaniu), jeśli jest taka potrzeba osoba dorosła pomaga dziecku w wykonaniu danego gestu - żegnamy gorące słońce (dzieci na pożegnanie naśladują dłońmi słonko)
- żegnamy letnie kąpiele w wodzie (dzieci naśladują pływanie i ruch fal wody rękami)
- żegnamy odpoczynek i leniuchowanie (dzieci zamykają oczy) - żegnamy wspaniałe lato (dzieci machają ręką na pożegnanie)”

2. Powitanie pani jesieni.
„Odeszło już lato. Dzieci, przywołajmy teraz do nas Panią Jesień.”
„Jesień, jesień, na ciebie czekamy, Wchodzi osoba przebrana za jesień.
Jestem, jestem, jestem już z wami Jesienną zabawę rozpoczynamy.”
Nauczyciel przebrany za Panią Jesień: Jestem jesień, Jestem jesień z pełnym koszem
z pełnym koszem. Dobre rzeczy wam przynoszę wam przynoszę. Jabłka, śliwki, gruszki bery, pomidory i selery, pomidory i selery.
Przyszła jesień do gosposi do gosposi.
Czy gosposia o coś prosi, o cos prosi.
Mam kapustę do kwaszenia, dobre grzyby do suszenia, dobre grzyby do suszenia.
Idzie jesień z wielkim koszem, z wielkim koszem.
Zajadajcie! Bardzo proszę! Bardzo proszę!
Ludzie biorą te podarki i chowają do spiżarki i chowają do spiżarki.

Pani jesień demonstruje dzieciom co przyniosła w koszyku. Spotkanie z żywiołem (demonstracja darów jesieni, każdy uczeń dostaje je do ręki)
3. Zapalenie lampki zapachowej (jesień-zapach lawendy). Obejście z lampką kręgu dzieci– wymienienie imion, przywitanie się ze światełkiem.
4. Rozmowa z dziećmi na temat tajemniczego zapachu ukrywającego się w lampce. Pokazanie ilustracji kwiatu lawendy, suszonych kwiatów, wąchanie, dotykanie.

5. Każdy z uczestników został posmarowany kremem o zapachu jesiennych owoców. Masowanie dłoni dziecka. Powtarzanie wiersza: “krem z ręki do ręki wędruje jesienny zapach nam pokazuje”

6. Zabawa w drzewa: każdy z uczestników wybiera sobie po jednym liściu. Udajemy drzewa na wietrze, podczas huraganu, podczas deszczu itp. Liście opadają. Włączenie wentylatora, który rozdmuchuje liście – wyczuwanie podmuchu wiatru. Następnie uczniowie samodzielnie dmuchają w zawieszone na sznurku liście.

7. Nauczyciel rozdaje parasole. Zabawa z deszczem „Kryj się pod parasolem” unikanie „deszczu” (woda ze spryskiwacza). Dzieci wykorzystują parasole do ukrycia się przed padającym deszczem.

8. Taniec z parasolem do dźwięków muzyki pt. “Pada deszczyk”

9. Słuchanie z płyty CD odgłosów natury i rozpoznawanie dźwięków charakterystycznych dla jesieni: szum wiatru, deszcz, burza, głosy lasu. Słuchanie odgłosów z użyciem przyrządów do wywoływania dźwięków burzy i deszczu. Uczniowie próbują samodzielnie.

10.Demonstracja jesiennego instrumentu: tamburyno. Najpierw gra nauczyciel blisko ciała ucznia tak by można było poczuć drgania, następnie uczniowie grają samodzielnie.

11. Zakładamy na głowy dzieci żółtych czapeczek, oczekiwanie na aktywność własną dziecka i ściągnięcie samodzielne z głowy.

12.Demonstracja jesiennego smaku - miodu. Wszyscy dostają łyżeczkę miodu i trenują oblizywanie jej, oblizywanie ust dookoła

13.Pożegnanie Pani Jesieni, zdmuchnięcie świeczki.

14.Przejście do stolików. Dzieci siadają blisko siebie przy stole. Ozdabianie kartki za pomocą jednego z darów jesieni: jabłka lub liści - jesienne stemple – za pomocą pędzla i farby malują swoje dary jesieni i odbijają je na kartkach

15.Zaprezentowanie prac. Pochwała dla wysiłku wszystkich dzieci i powieszenie prac jako dekoracji na korytarzu szkolnym

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.