X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 32268
Przesłano:

Piramida zdrowia - co jeść, aby być zdrowym. Scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA KLASY II


Temat: "Piramida zdrowia - co jeść, aby być zdrowym"

Cele ogólne:
- kształtowanie nawyku jedzenia warzyw i owoców,
- rozumienie znaczenia witamin dla zdrowia.

Cele szczegółowe:
- rozumie konieczność jedzenia warzyw i owoców,
- zna zasady zdrowego odżywiania
- wie, jakie znaczenie dla zdrowia ma właściwe odżywianie oraz aktywność fizyczna się,
- potrafi współpracować w grupie.

Formy pracy:
indywidualna
w parach
grupowa

Metody pracy:
podająca
zabawowa
rozmowa kierowana
współpracy


Przebieg zajęć:

1.Czynności organizacyjne: powitanie dzieci.

2.Zabawa wprowadzająca w temat – „Powitanie”.
Dzieci siedzą, a nauczycielka pozdrawia dzieci:
- Witam wszystkich, którzy zjedli dzisiaj jabłko. ( Dzieci, które to zrobiły, podnoszą ręce).
- Witam wszystkich, którzy zjedli dzisiaj jakiś inny owoc.
- Witam wszystkich, którzy zjedli dzisiaj jakieś warzywo.
-Witam wszystkich, którzy lubią marchewkę.
- Witam wszystkich, którzy codziennie jedzą owoce.
- Witam wszystkich, którzy piją soki owocowe.
- Witam wszystkich, którzy myją owoce przed jedzeniem.
3.Rozmowa na temat wartości odżywczych warzyw i owoców, w oparciu o wiersz S. Karaszewskiego- „Witaminowe abecadło”.

Oczy, gardło, włosy, kości zdrowe są,
gdy A w nich gości.
A – w marchewce, pomidorze,
w maśle, mleku też być może.

B – bądź bystry, zwinny, żwawy
do nauki i zabawy.
W drożdżach, ziarnach i orzeszkach,
w serach, jajkach B też mieszka.

Naturalne witaminy
lubią chłopcy i dziewczyny,
bo najlepsze witaminy
to owoce i jarzyny.

C – to coś na przeziębienie
i na lepsze ran gojenie.
C – porzeczka i cytryna,
świeży owoc i jarzyna.

Zęby, kości lepiej rosną,
kiedy D dostaniesz wiosną.
Zjesz ją z rybą, jajkiem, mlekiem.
Na krzywicę D jest lekiem.

Naturalne witaminy
lubią chłopcy i dziewczyny.
Mleko, mięso, jajka,
sery, w słońcu marsze i spacery.

Po wysłuchaniu wiersza nauczyciel zadaje dzieciom pytania:
Jak myślicie, co to są witaminy?
Jak nazywały się witaminy w wierszu?
W jakich produktach możemy znaleźć witaminy?
Dlaczego należy jeść produkty, w których są witaminy?

4.Nauczyciel wyjaśnia, co to są witaminy, dlaczego są ważne dla zdrowia.

Witaminy - to substancje niezbędne dla zdrowia naszego organizmu. Wpływają one na nasz wzrost, budowę kości, odporność na choroby, a nawet na naszą pamięć. Aby nasz organizm prawidłowo się rozwijał, potrzebujemy wielu witamin. Najważniejsze 
z nich to - witaminy A,B,C,D. Człowiek pobiera je z pożywienia. Bardzo ważne jest, abyśmy jadali taki pokarm, który zawiera duże ilości witamin, gdyż ich brak może powodować w naszym organizmie rożne dolegliwości i zaburzenia.
Witamin jest dużo, my poznamy 4 z nich. Oto one: witamina A,B,C,D

5.Nauczyciel prezentuje uczniom produkty, w których najwięcej jest witaminy A, B, C, D. Witamina A
(wzmacnia wzrok i wpływa na wzrost kości i zębów) - marchewka, pomidory, szpinak.
Witamina B
(ułatwia myślenie, poprawia pamięć oraz zwiększa apetyt i daje energię) - groch, ziarna zbóż.
Witamina C
(zapobiega przeziębieniom, ułatwia gojenie się ran) - porzeczki, kapusta, cytryny, jabłka.
Witamina D
(jest potrzebna dzieciom, które rosną, wzmacnia zęby i kości) - ryby, mleko, jaja.

6.Przerwa śródlekcyjna.
Uczniowie potwierdzają lub negują wypowiedź nauczyciela.
Nauczyciel: Jeżeli zdanie wypowiedziane przeze mnie będzie fałszywe, klaśnijcie w dłonie. Jeśli będę mówiła prawdę, podskoczcie dwa razy.
Zawsze należy myć ręce przed jedzeniem.
Każdą potrawę należy starannie i powoli pogryźć.
Owoce i warzywa nie zawierają żadnych witamin.
Wystarczy jeden posiłek dziennie, ale za to bardzo obfity.
Przed snem najlepiej zjeść tłustego kurczaka z potrójną porcją frytek i ogromnym deserem czekoladowym.
Owoce i warzywa - to bogate źródło witamin.
Przed snem nie należy się objadać.
Zęby myjemy raz w roku.
Słodycze należy jeść w odpowiednich ilościach.
Pożywienie należy połykać w całości .

6. Prezentacja Piramidy Żywienia, zwrócenie uwagi na jej podstawę, którą stanowi aktywność ruchowa, krótkie omówienie wpływu zdrowego odżywiania i prowadzenia aktywnego stylu życia na naszą kondycję fizyczną.
Zapoznanie z grupami produktów, niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

7.„Piramida zdrowego żywienia”- praca w grupach. Każda grupa otrzymuje gazety, broszury, ulotki, zdjęcia z produktami spożywczymi. Zadaniem uczniów jest wycięcie odpowiedniego produktu i naklejenie w odpowiednim miejscu piramidy. Kontury dwumetrowej piramidy są wcześniej narysowane przez nauczyciela i powieszone na drzwiach klasy. W ten sposób powstanie wspólna klasowa piramida zdrowia.

8. „Zdrowe i niezdrowe jedzenie” - praca w parach. Naklejanie w odpowiednie miejsca.

9. Podsumowanie.
Nauczycielka dzieli dzieci na 6 grup i każdej rozdaje rozsypankę wyrazową z hasłami promującymi jedzenie warzyw i owoców. Dzieci układają hasła, następnie głośno je odczytują.
Wszyscy mamy słodkie minki, bo zjadamy witaminki.
Truskawki i maliny jedzą super dziewczyny.
Ziemniaki i buraki jedzą wszystkie dzieciaki.
Jedz śliweczki i banany to będziesz kochany.
Jedz owoce i jarzyny w nich mieszkają witaminy.
Przez cały rok pij owocowy sok.

10. Zadanie domowe.
Ułóż jadłospis na jeden dzień.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.