X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 32159
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz uroczystości "Witajcie w naszej bajce" w Przedszkolu Publicznym nr 9 w Bartoszycach

Scenariusz uroczystości „Witajcie w naszej bajce”
w Przedszkolu Publicznym nr 9 w Bartoszycach
dnia 27.06.2016 r.

Temat zajęć: „Witajcie w naszej bajce”

Cele ogólne:
- integracja dzieci z różnych grup wiekowych
- budzenie zainteresowań wartościową literaturą dziecięcą
- stwarzanie okazji do zaprezentowania znajomości literatury przez dzieci

Metody pracy:
- czynne
- słowne

Formy pracy:
- indywidualna
- zespołowa
- grupowa

Środki dydaktyczne: dekoracja, mikrofony, koce, statki z tektury, koperta z „wesołymi zadaniami”, zagadki słowne, obrazki rozwiązaniem zagadek, koszyczek, tablica, magnesy, pluszami, 6 plastikowych butelek, fasola, 6 miseczek, 3 stoliki, 6 chust animacyjnych, podest, czapeczki krasnoludków, 3 pluszowe krasnoludki, płyta z szumem morza, wesołą muzyką, piosenką „Witajcie w naszej bajce”, „Dzik jest dziki”, „Bajeczki książeczki”, „To my, to my jesteśmy krasnoludki”.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie
Przywitanie wszystkich przedszkolaków w ogrodzie przedszkolnym. Zaproszenie wszystkich grup do zajęcia miejsc na statkach (rozłożonych kocach z szablonem statku).

2. „Podróż do krainy bajek, baśni i wierszy”
„Za chwilę przeniesiemy się do krainy bajek, baśni i wierszy. Jesteście gotowi? To usiądźcie wygodnie. Jesteśmy na pokładzie statku, wciągamy na maszt flagę...Uwaga zbliża się sztorm, statek zaczyna się kołysać, trzymajmy się prawej burty ! A teraz lewej burty ! Kapitanie bierz ster do ręki i płyń. A teraz wstajemy, bierzemy lornetki i rozglądamy się .”
( w tle słychać szum morza, dzieci kołyszą się na statkach).

3. „Witajcie w naszej bajce” – zaproszenie do wspólnej zabawy przy piosence .
„Dopłynęliśmy do krainy bajek, baśni i wierszy – proszę o opuszczenie statków i zrobienie 6 kółeczek – każda grupa tworzy jedno koło. Zapraszam wszystkich do wspólnej zabawy przy piosence.”
Taniec w kółeczkach, naśladowanie ruchów do piosenki „Witajcie w naszej bajce” (Akademia Pana Kleksa).
„Dziękuję bardzo za wspólną zabawę. Teraz wracajcie na pokład swojego statku, ponieważ musimy jeszcze trochę podpłynąć do krainy Pana Kleksa – krainy wierszy”. (w tle słychać szum morza)

4. „Wesołe zadania Pana Kleksa” – zabawa dydaktyczna sprawdzająca wiedzę na temat znajomości utworów literackich

„Jesteśmy już na miejscu. Pan Kleks chce sprawdzić waszą wiedzę na temat znajomości utworów literackich. Przygotował dla was wesołe zadania. . Proszę, aby każda z pań wybrała przedstawiciela grupy, który będzie odpowiadał na pytanie, oczywiście z pomocą kolegów”.

Pytania:
- czy Królowa Śniegu pędziła po śniegu mercedesem?
- czy przyjacielem Gargamela był pies?
- czy Jaś i Małgosia mieszkali w pięknym zamku?
- czy złota rybka spełniła 3 życzenia rybaka?
-czy śnieżka była najbrzydszą dziewczyną w królestwie?
- czy wróżka to dobra postać z bajki?

5. „Dzik jest dziki” – interpretacja ruchowa piosenek z Akademii Pana Kleksa
„W nagrodę za poprawne odpowiedzi pobawimy się przy piosenkach pana Kleksa. Zapraszam wszystkich do zabawy. Stańcie w rozsypce.” (dzieci naśladują ruchy pokazywane przez panie prowadzące, śpiewają piosenki.)

Wspólna zabawa przy piosence „Dzik jest dziki”

„Wracajcie na pokład swojego statku, ponieważ musimy wyruszyć w dalszy rejs .”(w tle słychać szum morza). „O widać kolejną krainę – ta kraina to kraina bajek i baśni.”

6. „Bajkowe zagadki ” – rozwiązywanie zagadek słownych przez poszczególne grupy
„Witam was w krainie bajek i baśni. Przygotowałam wam bajkowe zagadki, po jednej dla każdej grupy. Słuchajcie uważnie. Kto rozwiąże zagadkę będzie miał za zadanie poszukać obrazka z jej rozwiązaniem i przyczepić go do tablicy.”


Zagadki:
- jaka to dziewczynka ma roboty wiele i na pięknym balu gubi pantofelek? (Kopciuszek)
- ona w bajkach dziwne strawy gotuje w tym kotle, weźmie kogoś w coś przemienia i lata na miotle (czarownica)
- bywa dobra albo zła, czarodziejską różdżkę ma (wróżka)
- mieszka na zamku, chodzi w koronie i zwykle siedzi na wielkim tronie.(król)
- oni, gdy zbłądzili w lesie w Baby Jagi wpadli w szpony przez to, że nadgryźli domek, co z piernika był zrobiony (Jaś i Małgosia)
- noszą czerwone kubraczki, rosną na brodach im bródki. Jeśli nie wierzysz, odgadniesz, bo to są...(krasnoludki)

7. „To my jesteśmy krasnoludki” – improwizacja ruchowa do muzyki Orffa „Na jarmarku”
„A teraz w nagrodę za poprawne rozwiązanie wszystkich zagadek pobawimy się wspólnie z krasnoludkami. Zapraszam wszystkie krasnoludki do mnie, ustawcie się w szeregu. Pozostałe dzieci również zapraszam do nas, stańcie w rozsypce i naśladujcie krasnoludki. Krasnoludki często występują w bajkach i zazwyczaj mają bardzo dużo pracy.”
Wspólny taniec
Teraz wracajcie do swoich statków

8. Konkurencja „Pomóżmy Kopciuszkowi” – wrzucanie ziarenek grochu do plastikowych butelek
„Czy pamiętacie bajkę o Kopciuszku? Kopciuszek ciężko pracował w domu. Mam dla was zadanie do wykonania. Chcecie pomóc Kopciuszkowi? To zapraszam do stolików po jednym dziecku z każdej grupy. Waszym zadaniem jest wrzucenie fasoli do butelki. Zaczynamy.” (w tle słychać wesołą muzykę, pozostałe dzieci dopingują)

9. „Bajeczki książeczki” – taniec z chustą animacyjną
„Świetnie poradziliście sobie ze wszystkimi zadaniami dotyczącymi różnych bohaterów z bajek, baśni i wierszy. A czy wiecie, gdzie znajdują się te wszystkie bajki, baśnie i wiersze? Skąd się o nich dowiadujemy? Tak, z książek. Lubicie oglądać książki. To super. A lubicie, gdy dorośli wam czytają? Super. Pamiętajcie przez wakacje, żeby nie zapomnieć o książkach. A teraz zapraszamy was na zakończenie do wspólnego tańca z chustą animacyjną, która jest kolorowa tak, jak strony w książkach.”

10. „Powrót do przedszkola”
„Kochani nadszedł czas na zakończenie dzisiejszego spotkania, płyńcie do przedszkola. Pożegnajmy ląd. Odpływajmy stąd. Ahoj ! Wpływamy do portu, wielka szkoda, że świetna zabawa już skończona... Na pożegnanie, na do widzenia niech wesoła muzyka rozbrzmiewa !” (w tle wesoła muzyka marynarska)

11. Podziękowanie za wspólną zabawę


Opracowały:
Anna Sobolewska
Anna Spętkowska
Katarzyna Wus

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.