X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 32131
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz Święta Książki

SCENARIUSZ ŚWIĘTA KSIĄŻKI ZORGANIZOWANEGO 22. 04. 2016 ROKU Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI i PRAW AUTORSKICH

Opracowała: Joanna Małek

Grupa IV -dzieci pięcioletnie
Cele:
-rozbudzanie zainteresowań czytelniczych -rozwijanie umiejętności prawidłowego budowania zdań i posługiwania sie nimi w mowie wiązanej -rozwijanie umiejętności logicznego myślenia -wdrażanie do poszanowania książek

Środki dydaktyczne: różnorodne książki, zagadki słowne, ilustracje i napisy do czytania globalnego na temat powstawania papieru i powstawania książek, ilustracje do znanych bajek, karton z okienkami do częściowego odkrywania ilustracji, napisy TAK, NIE dla każdego dziecka, koperty z ilustracjami do bajek pociętymi na części, obręcz, kółka z papieru z napisanymi fragmentami znanych wierszy dla dzieci, duża sylweta smoka, woreczki do ćwiczeń gimnastycznych, prostokątne paski z kolorowego bloku technicznego, elementy wycięte za pomocą ozdobnych dziurkaczy, klej.

Przebieg:

1.Oglądanie i czytanie fragmentów ulubionych książek przyniesionych przez dzieci z domu. Urządzenie wystawki książek w sali.

2.Zagadka
Choć nie ma zamka, ani kluczyka,
często otwieram ją i zamykam.
W swym wnętrzu wiele tajemnic mieści
wierszyków, bajek i opowieści. ( książka)
Nawiązanie do tematu. Poinformowanie dzieci o Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, który obchodzony jest 23 kwietnia.

3.Rozmowa na temat powstawania papieru potrzebnego do produkcji książek.
Poznawanie kolejnych etapów powstawania papieru w oparciu o ilustracje. Zwrócenie uwagi dzieci na znaczenie makulatury jako surowca wtórnego do wyrobu papieru Umieszczenie pod lustracjami napisów do czytania globalnego.

4.Zabawa z piosenką pt: "Czary mary" z elementami pedagogiki zabawy. Nauczycielka mówi: teraz wspólnie będziemy czarowali, aby przenieść się do baśniowej krainy. Dzieci śpiewają piosenkę naśladując ruchy pokazywane przez nauczycielkę.
Czary mary, czary mary, czary, mary u.
Hokus pokus ksz ksz, hokus pokus ksz ksz.
Abra kadabra, abra kadabra u.
Hokus pokus ksz ksz, hokus pokus ksz ksz.
Abra kadabra, abra kadabra u.

5.Jaka to bajka?
Nauczycielka umieszcza na tablicy ilustracje znanych baśni zasłoniętych kartonem z okienkami, które kolejno odkrywa. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie jaką baśń przedstawia dana częściowo odsłonięta ilustracja.(Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Kot w butach, Kopciuszek).

6.Jaka to postać?
Dzieci rozwiązują kolejne zagadki czytane przez nauczycielkę:
W chatce krasnoludków mieszka
prześliczna królewna ..... (Śnieżka)

Bardzo wiele przygód miała drewniana chłopczyna,
zanim z ojcem się spotkała w brzuszysku rekina (Pinokio)

Z płatków róży kołderka, kołyska z orzeszka.
Tylko cal wysokości miała ta mała dzieweczka (Calineczka)

Gdy potarł lampę zakurzoną,
od razu rzecz miał wymarzoną (Alladyn)

Układamy obrazek z części (w zależności od możliwości dzieci ze wzorem lub bez wzoru)- ilustracja do znanych baśni – praca w dwu osobowych zespołach.
(Mała syrenka, Smok wawelski, Piękna i bestia, Królewna Śnieżka ,Dziewczynka z zapałkami, O rybaku i złotej rybce itp.).

7.Dokończ – zabawa dydaktyczna.
Nauczycielka rozkłada w obręczy na dywanie papierowe kółka, pod którymi znajdują się fragmenty znanych wierszy. Zadaniem dzieci jest dokończenie cytatu.
Biega, krzyczy pan Hilary (gdzie są moje okulary)
Na straganie w dzień targowy (takie słyszy się rozmowy)
Abecadło z pieca spadło (o ziemię się hukło)
Zasadził dziadek rzepkę w ogrodzie (chodził tę rzepkę podlewać co dzień)
Stoi na stacji lokomotywa (ciężka, ogromna i pot z niej spływa)
Nad rzeczką opodal krzaczka(mieszkała kaczka dziwaczka)
Pan kotek był chory ( i leżał w łóżeczku)
Tańcowały dwa Michały(jeden duży, drugi mały)

8.Jak powstają książki?
Omówienie etapów powstawania książek w oparciu o ilustracje. Zwracanie uwagi na potrzebę szanowania książek, które mogą nam służyć przez wiele lat. Sformowanie zasad właściwego korzystania
z książek.

9.Zabawa ruchowa z elementem rzutu: "Karmimy smoka"
Dzieci rzucają woreczkami do ćwiczeń gimnastycznych celując
w sylwetę smoka. Każde dziecko wykonuje dwa rzuty.

10.Zabawa: "Prawda czy fałsz"
Dzieci oceniają prawdziwość zdań wypowiadanych przez nauczycielkę podnosząc kartkę z napisem TAK lub NIE.
Autor książki to osoba, która ją napisała.
Aby kupić książkę idziemy do fryzjera.
Książka ma okładki i strony wykonane z papieru.
Aby oglądać i czytać książki nie trzeba mieć czystych rąk.
Biblioteka to miejsce, w którym możemy wypożyczać książki.
Książki drukowane są w piekarni. Ilustrator to osoba, która wykonała ilustracje do książki. W księgarni możemy kupić książkę.

11.Zakładka do książki- praca plastyczna.
Dzieci wykonują zakładkę do książki naklejając na prostokątny pasek z kolorowego bloku technicznego kompozycję własnego pomysłu powstałą z elementów wyciętych za pomocą ozdobnych dziurkaczy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.