X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 31928
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Magiczny alfabet - malujemy wzory literopodobne. Scenariusz zajęć

Grupa wiekowa: 6-latki

Obszar podstawy programowej:

14. 4 interesuje się czytaniem i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania i pisania;


Cel ogólny: Usprawnianie czynności analizatorów kinestetyczno – ruchowego, słuchowego,

wzrokowego oraz ich koordynacja potrzebnych do nauki czytania i pisania.

Cele operacyjne:

- rozwijanie słuchu fonematycznego,

- ustalenie prawidłowego toru oddechowego poprzez ćwiczenia oddechowe i fonacyjne,

- wyznacza głoskę w nagłosie, śródgłosie i wygłosie,

- kreśli kształt wybranych liter,

- odtwarza wzory literopodobne,

- wie co to jest alfabet do czego służy,

- jest zainteresowany pisaniem i czytaniem.

Metody:

- czynna – zadań stawianych dziecku,

- słowna- objaśnienia, metody żywego słowa,

- oglądowa – obserwacji i pokazu

Formy: indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne: tacki, kasza, ilustracje, płyta z muzyką CD, wierszyk, papierowe buźki,

pudełko, rybki, wędka, piłeczka, plansza z rybkami(dziurkami).

I część wstępna:

1.Zabawa oddechowa „Pokarm dla rybek”

Dziecko otrzymuję planszę oraz piłeczkę ping -pongową, jego zadaniem jest trafienie poprzez dmuchanie piłeczką w dziurkę. Dziecko powtarza czynność wielokrotnie.

2. Magiczny alfabet - Dzieci siedzą przy stolikach, otrzymują tace z kaszą. Nauczyciel prosi,aby dzieci paluszkiem narysowały słoneczko, następnie kółeczko, a potem coś wesołego.
Nauczyciel prosi, aby dzieci przygotowały tacę do pisania. Nauczyciel mówi, że ma dla dzieci specjalnie przygotowane zagadki , to magiczny alfabet. Nauczyciel pyta dzieci czy wiedzą co to jest alfabet i do czego jest potrzebny. Dzieci podają propozycje np. żeby móc odczytać książkę, napisać list itp. Nauczyciel odczytuje wierszyk i następnie pokazuje szablon literki dotyczący wierszyka. Zadaniem dzieci jest odwzorować literkę. Po wykonaniu zadania czyli

poprawne napisanie kilku liter.

Literka „A”

A alfabet rozpoczyna,

A wygląda jak drabina.

Jaś ma w środku jedno A

Asia z boków ma aż dwa.

Literka „F”

Jest we Francji fachowa fryzjerka,

co z fantazją farbuje futerka.

Foka fika z radości fikołka,

zawsze chciała być w kolorze fiołka.

Literka „G”

Gospodyni gdzieś w góralskiej chacie

gotowała grochówkę na gnacie.

Gdy gorący gar wnosi gotowy,

głodni goście się łapią za głowy!

Czemu robią grymasy tak głupie?

Gąsienica się grzeje w tej zupie!

Literka „D”

Przyduszone dużym głodem,

dwa diabełki z piekła rodem

skradły dynię od sąsiadów,

by ją dodać do obiadu.

A że wpadły w wielki dół,

to oddały... dyni pół

II część główna:

3. „Łowienie ryb”- ćwiczenie słuchu fonematycznego i mówienia.

Łowienie na wędkę obrazków przedstawiających przedmioty zawierające w nazwie głoskę jaką poda nauczyciel. Po wylosowaniu, dziecko dzieli na sylaby nazwę obrazka, wyodrębnia głoskę w nagłosie, śródgłosie i wygłosie.

III zakończenie

4. Zabawa ruchowa „Muzyczny stop”

Dzieci swobodnie poruszają się po sali przy muzyce. Gdy melodia cichnie, nauczyciel pokazuje kolejno obrazek z falą, ślimaczek oraz leniwą ósemkę itp. Dzieci odwzorowują w powietrzu szlaczek.

5. Ewaluacja

Po zakończeniu zajęć nauczyciel rozdaje dzieciom papierowe uśmiechnięte i smutne buźki.
Prosi, aby dzieci zostawiły sobie taka buźkę w jakim są nastroju po zajęciach, drugą wrzuciły do pudełka.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.