X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 31879
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jeden, dwa, trzy, liczę ja, liczysz ty - konkurs matematyczny dla przedszkolaków

Cele:
- kształtowanie samodzielnego i logicznego myślenia dzieci;
- prezentacja umiejętności matematycznych nabytych w przedszkolu;
- upowszechnienie i uatrakcyjnienie wiedzy matematycznej wśród przedszkolaków;
- dostarczenie dzieciom radości z rozwiązywania zadań;
- kształtowanie dojrzałości emocjonalnej i umiejętności pokonywania trudności;
- doskonalenie umiejętności pracy w zespole, zdrowej rywalizacji
i właściwego przyjmowania porażki

Przebieg konkursu:

1. Powitanie dzieci.
2. Zapoznanie z hasłem konkursu: „Jeden, dwa, trzy, liczę ja, liczysz ty”
3. Zabawa ruchowa na powitanie

Hej chłopaki hej, słuchajcie dziewczyny.
My was zaraz tańca połamańca nauczymy.
Raz, dwa, trzy, cztery -Stoję nieruchomo
Pięć, sześć, siedem, osiem -Kręcę lekko głową
Dziewięć, dziesięć, jedenaście -Macham ramionami
A dwanaście i trzynaście -Robię hula hop biodrami 2x

4. Zadania matematyczne

Za poprawnie wykonane zadanie grupa otrzymuje punkt.

a) Przeliczanie kasztanów w woreczku.

Każda grupa otrzymuje worek z kasztanami, zadaniem dzieci jest policzyć orzechy.

b) Ile kasztanów wpadło do pudełko? – zagadka słuchowa.

Dzieci liczą ilość dźwięków wydawanych przez kasztany wrzucane do pudełka.

c) Przeciwieństwa.

Podanie wyrazów stanowiących przeciwieństwo podanego.

Brudny – czysty
Mały – duży
Ciepło – zimno
Mokry – suchy
Mało – dużo
Gruby – chudy
Dobry – zły
Wesoły - smutny Stara – młoda
Gładki – szorstki
Odważny – strachliwy
Wolny - szybki
Pełny – pusty
Głodny – najedzony
Prosty – krzywy
Zdrowy – chory
Krótkie – długie
Niski - wysoki


4. Zabawa ruchowa „Niedźwiadek”
Jedna łapka, druga łapka ja jestem niedźwiadek,
trzecia łapka, czwarta łapka a to jest mój zadek.
Lubię miodek, kocham miodek, podjadam go pszczółkom,
jedną łapką, drugą łapką a na koniec rurką.

5. Układanie figur geometrycznych z rolek papieru toaletowego.

6. Pajacyk – układanie pajacyka zgodnie z wierszem

Dzieci z gotowych figur geometrycznych układają pajaca.
Przedszkolaczek Jacek to majster nie lada
Posłuchajcie jak sprawnie figury układa
Jedno koło – głowa,
Jeden kwadrat – brzuszek,
Trójkąt – kapelusik.
Ręce, nogi, cztery prostokąty.

Trzeba jeszcze butki zrobić
Z kwadracików małych,
No i proszę, już pajacyk
Zrobiony jest cały.

7. Ruchowe rytmy – powtarzanie sekwencji ruchów za nauczycielem.

8. Który to wagonik? - zabawa z lokomotywą.

Wskaż właściwy wagon np. drugi, czwarty itp.
Dzieci młodsze wskazują pierwszy i ostatni wagonik.
Wskazywanie odpowiednich kolorów wagoników.

9. Od najmniejszego do największego – układanie klocków.

10. Taniec rozruszaniec

Stańmy prosto wszyscy wraz
Na zabawę przyszedł czas
Klaszczą dłonie, tupią nogi
Skłon robimy do podłogi,
Ręce w górę, ręce w bok,
Teraz każdy robi skok
Hop do przodu, hop też w tył
Taniec rozruszaniec był.

11. Dni tygodnia, pory roku, miesiące.
Dzieci nazywają dni tygodnia, miesiące, pory roku.

12. Podsumowanie konkursu, wykonanie z otrzymanych figur geometrycznych kompozycji i zaprezentowanie jej na tablicy grupowej.

13. Wręczenie dyplomów za uczestnictwo dla każdej grupy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.