X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 31784
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dbajmy o środowisko leśne. Scenariusz zajęć

Temat: Dbajmy o środowisko leśne

Opracowała:
Agnieszka Grzywaczewska

Data: 30.04.2015r.
Scenariusz zajęcia o tematyce ekologicznej dla 6-latków

Temat: Dbajmy o środowisko leśne

Cele ogólne:
- uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą zagrażać środowisku leśnemu ze strony człowieka
- kształtowanie więzi emocjonalnej z przyrodą, uwrażliwienie na jej piękno
Cele szczegółowe:
-wie o szkodliwej dla lasu działalności człowieka
- wie, w jaki sposób nie należy zachowywać się w stosunku do roślin i zwierząt
- rozumie konieczność ochrony środowiska naturalnego
- umie wypowiadać się na określony temat
- zna zasady ochrony przyrody
- wie, jak wygląda wielowarstwowa budowa lasu
- rozumie znaczenie symboli
Metody:
- słowna – rozmowa, wyciąganie wniosków
- czynna – udział w zabawie, wykonanie zadania przy stole
- oglądowa – pokaz ilustracji
Formy:
- praca z całą grupą
- praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
Zagadka, ilustracje lasu, plansze ukazujące zachowania dzieci, nagranie muzyki, wiersz „Zielone serce” J.Pisarskiego, znaki ostrzegawcze, materiały plastyczne


Przebieg:
1. Powitanie dzieci piosenką logopedyczną.
2. Wprowadzenie do zajęcia. Rozwiązanie zagadek (drzewo, las).
Zagadka - Sosnowy, dębowy
Stary lub młody,
Rosną w nim grzyby,
Rosną jagody. (las)

3. Oglądanie wybranych drzew iglastych i liściastych. Nazywanie ich. Zwrócenie uwagi na różnice w wyglądzie liści. Oglądanie ilustracji lasu – omówienie jego wyglądu.
4. Wypowiedzi dzieci na temat: „Co to jest las?” Dzieci podają swoje skojarzenia związane ze słowem las na podstawie opowiadania Czesława Janczarskiego „Najpiękniejszy pałac”.
Rozmowa na temat tego, co nam daje las. Zwrócenie uwagi na wielowarstwową budowę lasu:
Ściółka leśna – igły, liście, gałązki; żyją tam ślimaki, mrówki
Runo leśne – mchy, paprocie, jagody, grzyby; żyją motyle, ważki, żaby, inne
Podszyt – młode drzewa i krzewy; żyję dużo owadów
Korony drzew – żyją ptaki, wiewiórki

5. Poznanie ogólnej budowy drzewa. Nauczyciel układa przed dziećmi poszczególne elementy drzewa (korzenie, pień, gałęzie, koronę z liśćmi) wycięte z kolorowego kartonu. Dzieci nazywają poszczególne części drzewa. Wspólnie z nauczycielem przyklejają je do brystolu. Określenie części drzewa nadziemnej podziemnej.

6. Rozmowa na temat „Czego nie wolno robić w lesie?” ( podanie przez nauczyciela numeru telefonu, pod który trzeba zadzwonić w razie pożaru).

7.Jakie korzyści mamy z lasu? – świeże powietrze, cisza, spokój, drewno, pożywienie...

8.Las to gościnny, zielony dom. Powinniśmy zachowywać się w nim prawidłowo.
Jakie są zasady prawidłowego zachowania w lesie?
Ustalenie zasad:
- śmieci wyrzucamy do kosza lub zabieramy ze sobą
- chronimy rośliny rosnące w lesie
- zachowujemy się cicho
- poruszamy się po wyznaczonych ścieżkach
- rozpalamy ogniska w miejscach dozwolonych
- nie płoszymy zwierząt
- nie niszczymy domów zwierzętom

9.Zabawa „Idziemy na wycieczkę” – naśladowanie ubierania się, zabieramy ze sobą lornetki, aparaty fotograf., plecaki z prowiantem. Dzieci naśladują napotkane zwierzęta, wiejący wiatr, szemrzący strumyk.

10.Wiersz „Zielone serce” J.Pisarskiego

Na skraju rosło drzewo
Szeroko, rozłożyście.
Srebrzystą miało korę,
Zielonosrebrne liście.
Słuchali chętnie ludzie,
Przechodząc obok drzewa,
Jak wietrzyk wśród gałęzi
Wesołe piosnki śpiewa.
Lecz przyszedł mały urwis
Ukradkiem wyjął nożyk,
Bo napis chciał wyskrobać
W srebrzystej, cienkiej korze.
Wycinał pomalutku
Literkę po literce.
Nie wiedział, że pod korą
Zielone płacze serce.

11.”Zachowania dzieci w lesie” – pokaz plansz, ocena postępowania dzieci.
W jaki sposób możemy próbować ratować las, aby służył nam w przyszłości?

12.Znaki ostrzegawcze (nieodpowiednie zachowanie w lesie) – omówienie znaków.

13.Praca plastyczna – projekt znaku, jaki dzieci chciałyby umieścić w lesie, żeby wszyscy wiedzieli, że las trzeba chronić.


Opracowała:
Agnieszka Grzywaczewska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.