X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 31709
Przesłano:

Dzień bezpiecznego internetu - scenariusz

Scenariusz zajęć komputerowych dla klasy III
Temat zajęć: DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
Czas trwania zajęć 1 godz.
Cele:
• uczeń wie jakie zachowania mogą być dla niego niebezpieczne;
• uczeń wie w jaki sposób można unikać zagrożeń;
• uczeń wie jak powinien reagować , gdy się zetknie z zagrożeniami;
• uczeń zna zasady bezpiecznego i właściwego zachowywania się w Internecie
• uczeń potrafi zachować zasady bezpieczeństwa pracy w Sieci
• uczeń potrafi zachować się rozważnie korzystając z Internetu
Metody:
burza mózgów, dyskusja, zabawa dydaktyczna
Formy pracy:
Indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne:
opowiadanie o Pawle, film: ,,Żeby Internet był bezpieczny” (http://nasza-klasa.pl/bezpieczenstwo/dzieci/bezpiecznyinternet), kartki , długopisy, arkusze papieru, markery, materiały edukacyjne


Przebieg zajęć:
1.Nauczyciel zaprasza dzieci do wybrania sobie miejsca kręgu.
2.Przedstawienie celu zajęć.
3.Co można robić w komputerze za pomocą Internetu?- burza mózgów.
Ważne, aby padły pomysły: szukać informacji, ściągać coś, robić zakupy, grać w gry, pisać e-maile, używać chat-u, facebooka, poznawać nowych znajomych, umawiać się na spotkania, rozmowa za pomocą Skype, Gadu-Gadu, umieszczać zdjęcia na NK.
-nauczyciel ewentualnie naprowadza dzieci
-uczniowie spisują wszystkie propozycje na arkuszach papieru,
4. Zabawa: Rozmowa przez Internet
Nauczyciel zwraca uwagę, że na liście z zastosowaniami Internetu znalazła się rozmowa, poznawanie znajomych i proponuje uczniom zabawę w Rozmowę przez Internet.
- nauczyciel dzieli uczestników na 2 grupy, prosi by uczniowie odwrócili się plecami do
siebie
- wyjaśnienie słów: nick, pseudonim, przypomnienie, gdzie jest lewa strona
- przy tej okazji nauczyciel zwraca uczniom uwagę, że korzystając z Internetu (szczególnie
z serwisów komunikacyjnych), ważne jest, by nie posługiwać się IMIENIEM i
NAZWISKIEM, tylko bezpiecznym pseudonimem (nickiem) nie zawierającym
prawdziwego imienia i nazwiska.
- nauczyciel rozdaje każdemu po małej karteczce, a następnie podaje instrukcje:
Wymyśl sobie pseudonim tzw. nick, dzięki któremu nikt cię nie rozpozna i zapisz go w lewym górnym rogu kartki.
Teraz niech każdy napisze obok swojego pseudonimu jedno zdanie, w którym o coś zapyta swego przyszłego rozmówcę np.: RUMCAJS: Cześć , co robisz, jak wyglądasz?
- nauczyciel zbiera kartki, rozdaje je przypadkowej osobie z przeciwnej grupy, tak, aby każdy dostał jakąś kartkę. Podaje kolejną instrukcję.
Teraz pod spodem dodajcie swój pseudonim, czyli nick, który sobie wybraliście i odpowiedzcie na pytanie.
- nauczyciel po zebraniu kartek wyjaśnia, że tak wygląda rozmowa w Internecie. Odczytuje kilka z nich.
- nauczyciel pyta po przeczytaniu każdej kartki:
Jak myślicie, kim jest jeden z rozmówców, np.: ,,Rumcajs”- grupa zgaduje. Jeśli uczniowie nie zgadną , prosi, aby ujawniła się osoba posługująca się odczytanym nickiem.
-nauczyciel komentuje anonimowość i bezpieczeństwo w Sieci, podkreśla, że nigdy nie
możemy być pewni z kim rozmawiamy, to znaczy , jeśli ktoś ma złe intencje, zamiary
względem nas to na pewno nie będzie mówił prawdy i, że w związku z tym:
- Zawsze trzeba zadbać, aby rozmawiając z kimś nie podawać żadnych danych o sobie:
numeru telefonu,
adresu zamieszkania,
nazwy szkoły, itp.
- Trzeba wybierać taki nick, który zapewni anonimowość


5.Nauczyciel odczytuje krótką historię o Pawle.
,, Paweł bardzo chciał mieć wreszcie w domu komputer z Internetem. Dosyć często tata sprawdzał mu w pracy jakieś trudne słowa w Internecie albo Paweł chodził do kolegi, aby wydrukować coś , o czym pani mówiła na lekcji przyrody. Bardzo podobało mu się korzystanie z Internetu, odkąd kilka osób z jego klasy pisało do siebie rozmawiając w ten sposób w tajemnicy przed innymi o różnych rzeczach. Wreszcie mógł dołączyć do tej grupy! Już od miesiąca ,,surfował” po sieci, pisał do kolegów. Wczoraj za pomocą komunikatora GADU-GADU napisał do niego Ktoś, kogo on nie znał. Przeczytał treść: ,,Cześć, mam na imię Adam, mam 12 lat, interesuję się komputerem, chętnie bym się z Tobą zobaczył?”
-w grupach uczniowie wymyślają krótko:
Co powinien zrobić Paweł? Co powinien odpisać ? I co dalej? Czy powinien spotkać się z Adamem?
- kolejno grupy przedstawiają wyniki pomysłów, nauczyciel zapisuje je na tablicy.
- nauczyciel komentuje zaproponowane rozwiązania pozytywnie odnosząc się do
bezpiecznych propozycji dotyczących reakcji Pawła, w których uczniowie proponują
np.: żeby Paweł odmówił spotkania, poradził się rodziców. Natomiast krytycznie
odnosi się do propozycji niebezpiecznych, np.: przyjęcia propozycji spotkania.
- nauczyciel w podsumowaniu informuje uczniów, że spotkania z obcymi ,, poznanymi”
w Sieci są niebezpieczne i że jeżeli do takiego spotkania miałoby kiedyś dojść to
tylko za zgodą i w obecności rodziców.

6.Obejrzenie filmu ,, Żeby Internet był bezpieczny”.
7.Plan bezpieczeństwa.
- nauczyciel prosi, aby uczniowie w tych samych grupach układali plan
bezpieczeństwa w Internecie. Ustalają i notują w punktach:
Jak należy się zachowywać, żeby być bezpiecznym w Internecie?

-następnie nauczyciel wiesza plany na tablicy i odczytuje zasady bezpieczeństwa. Ważne, żeby na liście pojawiły się takie zasady jak:
- Posługuj się nickiem, który nie zawiera informacji o tobie
- Nie podawaj swego nazwiska, adresu, numeru telefonu
- Nie spotykaj się z obcymi
- Nie przesyłaj swego zdjęcia obcym
- Jak coś cię niepokoi powiadom o tym rodziców
- Jeśli idziesz na spotkanie- zawsze idź w towarzystwie rodziców
8. Podsumowanie zajęć.
Internet tak jak większość dobrodziejstw, czyli rzeczy bardzo przydatnych ma swoje wady i zalety, natomiast jak zostanie wykorzystany
- zależy od jego użytkowników.
9 . Ewaluacja.

Rozdanie uczniom materiałów edukacyjnych. Uczniowie podpisują się imieniem i nazwiskiem.

Oświadczenie Ucznia


1. Korzystając z Internetu będę używać nicka (pseudonimu) .
2. Nigdy nie będę podawać nieznajomym osobom , imienia, nazwiska, adresu, numeru telefonu, nazwy i adresu szkoły, do której uczęszczam, miejsca, gdzie pracują rodzice.
3. Nie będę wysyłał poznanym osobom w Sieci swoich zdjęć.
4. Obiecuję powiedzieć rodzicom o wszystkim, co mnie w Internecie zaniepokoi albo spowoduje, że poczuję się przestraszony.
5. Bez zgody rodziców nie spotkam się z nikim przypadkowo poznanym w Internecie.

........................................
Podpis ucznia

Opracowała : Joanna Hawryluk

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.