X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 31703
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Poznajemy nasze emocje" - wykorzystanie metody malowania dziesięcioma palcami z dziećmi w wieku przedszkolnym

„Poznajemy nasze emocje”
– wykorzystanie metody malowania dziesięcioma palcami z dziećmi w wieku przedszkolnym.
Scenariusz zajęć arteterapeutycznych realizowanych
w Przedszkolu Publicznym nr 9 w Bartoszycach
w grupie dzieci 3 –letnich, w dniu 05.04.2016 r.

Cel główny: Kształtowanie umiejętności wyrażania własnych emocji.

Cele operacyjne: dziecko:
- obserwuje własne samopoczucie
- umie wyrazić za pomocą środków plastycznych swoje emocje
- umie odczytywać emocje innych osób
- jest kreatywne, pobudza wyobraźnie
- uwalnia i odreagowuje nagromadzone (negatywne) emocje
- rozwija własne działania twórcze
- uwalnia się od zahamowań i lęków

REALIZOWANE TREŚCI Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
9. Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne:
(Dziecko) 1) umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych;
1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych:
1) obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu, na ulicy;
2) przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;
3. Wspomaganie rozwoju mowy oraz innych umiejętności komunikacyjnych dzieci.
1) zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
2) mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji lub komunikuje się w inny zrozumiały sposób;
3) uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach;
4) w zrozumiały sposób mówi lub w inny sposób komunikuje o swoich potrzebach i decyzjach.

Metody: czynne, słowne, oglądowe
Formy: indywidualna, zbiorowa
Techniki: metoda malowania dziesięcioma palcami
Środki dydaktyczne: przygotowana farba do malowania dziesięcioma palcami (niebieski, czerwony, brązowy, zielony, żółty), papier pakowy o wymiarach 55/40cm, taśma klejąca, miseczki, woda, magnetofon, płyta CD, piktogramy (buźki przedstawiające wybrane emocje), twarze ludzi wycięte z kolorowych czasopism, zabawkowa wędka na magnes, spinacze biurowe, instrumenty muzyczne (tamburyno, bębenek, trójkąt, grzechotka)
Muzyka: Cocteau twins - Lazy calm


Przebieg zajęć:

1. Zabawa muzyczna wprowadzająca w dobry nastrój.

Zagranie na wybranym instrumencie muzycznym swojego nastroju. Dzieci siedzą w kole, nauczyciel prezentuje instrumenty (bębenek, tamburyno, grzechotka, trójkąt).
Polecenie do dziecka: Za chwilę każdy z Was wybierze dla siebie dowolny instrument muzyczny i zagra na nim swój nastrój, zagrajcie tak jak się dziś czujecie.

2. Zabawa dydaktyczna „Łowienie emocji”.
Dzieci kolejno wyławiają przy pomocy zabawkowej wędki kartoniki, na których odwrocie znajdują się wycięte z gazet twarze ludzi. Zadaniem dzieci jest odczytanie emocji osób znajdujących się na obrazkach.

3.Odczytanie krótkiego wierszyka.
Polecenie do dziecka: Za chwileczkę przeczytam wam krótki wierszyk, napisał go chłopiec troszkę starszy od Was, posłuchajcie:

W ciągu dnia miewam różne humory:
Inna jest mina gdy jestem wesoły,
inna gdy bywam chory.
Gdy się boje krzyczę – Ooo!
Gdy zjadam cytrynę,
To mam kwaśną minę.
Najgorzej jest gdy
bywam bardzo zły

Polecenie do dziecka: Jak czuł się chłopiec? Jaki miał humor?
Może troszkę pomogą Wam te ilustracje.
(nauczyciel pokazuje piktogramy) Czy wy też czasem czujecie się tak jak ten chłopiec? Jestem pewna, że nie raz każdy z Was przeżywał wszystkie te emocje. Za chwilę sprawdzimy, w jakich sytuacjach.

4.Zabawa ruchowa „Moje uczucia”
Nauczyciel wspólnie z dziećmi rozwiesza rysunki twarzy uśmiechniętej, smutnej, złoszczącej się. Nauczycielka czyta zdania opisujące różne sytuacje. Zadaniem dzieci jest stanąć pod tą ilustracją, która wyraża emocje w następujących sytuacjach:
- Dostałem nową zabawkę,
- Kolega przeszkadza mi w zabawie,
- Kolega mnie bije,
- Popsuła mi się moja zabawka,
- Pani w przedszkolu mnie pochwaliła,
- Rodzice zabierają mnie na lody,
- Koleżanka niszczy mój rysunek,
- Tatuś nie zdążył się z ze mną pobawić

5. Podsumowanie przez nauczyciela tematu zajęć. Krótka rozmowa o emocjach w życiu człowieka.

Jak więc widzicie, w różnych sytuacjach przeżywamy różne uczucia i każdy z Was ma prawo być wesoły, radosny, uśmiechnięty, a czasami smutny, czy zły. Emocje towarzyszysz nam w codziennym życiu, każda z emocji jest nam potrzebna. Musimy pamiętać o tym, że nie możemy nikomu zrobić krzywdy, ani przykrości z powodu złego humoru. Uśmiechając się do innych, inni będą uśmiechali się do nas i świat będzie dzięki temu piękniejszy. Uśmiechnijmy się teraz do siebie.

5. Praca plastyczna za pomocą „metody malowania dziesięcioma placami”
Polecenie do dziecka: „Na stołach znajdują się miseczki z farbami – w każdej misce jest inny kolor. Dzisiaj będziemy malować przy użyciu własnych narzędzi, jakimi są nasze palce – mamy przecież dziesięć palców – pięć na jednej ręce i pięć- na drugiej. Dziesięć palców to przecież więcej niż jeden pędzel. Możecie malować, co tylko chcecie, a jak skończycie powiedzcie mi o tym”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.