X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3161
Przesłano:
Dział: Gimnazjum

Choroby układu krążenia. Scenariusz lekcji biologii dla klasy II gimnazjum

CELE ZAJĘĆ
Po zajęciach uczeń potrafi:
· Wymienić najważniejsze choroby układu krążenia
· Wskazać czynniki sprzyjające wystąpieniu tych chorób
· Opisać wpływ trybu życia na stan układu krążenia
· Podać sposoby zapobiegania chorobom układu krążenia
· Uzasadnić wpływ aktywności ruchowej i sportu na swoje zdrowie

UWAGI DOTYCZĄCE REALIZACJI ZAJĘĆ

FORMA ZAJĘĆ – praca w grupach
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ – 1 godzina lekcyjna
METODY – dywanik pomysłów
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
· dla każdej grupy krótka historyjka zawierająca opis trybu życia i diety pewnych osób u których wystąpiła określona choroba układu krążenia np. miażdżyca, zawał itp.
· Podręcznik M.Kłyś „Biologia dla gimnazjum II”
· Papier i flamastry
PRZEBIEG ZAJĘĆ

FAZA WSTĘPNA
1. Wyjaśnienie celów bieżących lekcji.
2. Krótkie przypomnienie wiadomości dotyczących budowy serca i naczyń krwionośnych.

FAZA GŁÓWNA
1.Uczniowie zostają podzieleni na 5 grup i otrzymują instrukcje do dalszej pracy.
ZADANIA DLA GRUP
Każda z grup otrzymuje kartkę z opisaną historyjką:
Grupa I – miażdżyca
Grupa II – zawał mięśnia sercowego
Grupa III – nadciśnienie
Grupa IV – choroba wieńcowa
Grupa V – udar mózgu

· Na podstawie otrzymanych historyjek uczniowie wyszukują jakie czynniki przyczyniły się do powstania opisanej choroby.
· Następnie uczniowie zastanawiają się jak należy postępować aby zapobiec chorobom układu krążenia.
· Informacje uczniowie przedstawiają w postaci plakatu.
· Po przedstawieniu i omówieniu plakatów uczniowie zapisują na małych kartkach co sami mogą zrobić obecnie aby uchronić się w przyszłości od chorób układu krążenia.

FAZA PODSUMOWUJĄCA
1. Formułowanie spostrzeżeń i wniosków.
2. Praca domowa: Przygotuj ulotkę lub broszurkę pt. "Jak mieć zdrowe serce"

Przykładowe historyjki do powyższego scenariusza lekcji:
Przeczytaj uważnie poniższą historię, a następnie wypisz przyczyny powstawania opisanej choroby. Zastanów się jakie postępowanie mogłoby zapobiec zachorowaniu.

Jan był od 30 lat nałogowym palaczem i wypalał 2 paczki papierosów dziennie. Dzisiaj definitywnie postanowił skończyć z tym nałogiem, a na jego decyzję miała wpływ wizyta u lekarza i wyniki badań. Lekarz stwierdził u niego początki miażdżycy i powiedział, że tylko od niego zależy , czy choroba rozwinie się dalej.
Jan wprawdzie czuł się zdrowy, ale nawet mały wysiłek powodował u niego zmęczenie. Obiecywał sobie, że pójdzie na siłownię żeby trochę poćwiczyć albo pobiega, ale nigdy nie miał na to czasu. Właściwie jego życie obracało się tylko wokół pracy.
Czasem nawet zapomniał o jedzeniu. Coś szybko przekąsił, wypił 4-5 filiżanek kawy i dopiero późnym wieczorem jadł obiad. Ponieważ nie lubił żadnych surówek, odgrzewał sobie tylko mięso, często dodając sporo tłuszczu.
Ciągły pośpiech, stres i mnóstwo pracy - tak wyglądało życie Jana do tej pory, ale od dzisiaj będą zmiany!

Krystyna zawsze była „ puszystą osobą” i miała kilka kilogramów nadwagi. Nigdy się tym nie przejmowała ale podczas badań kontrolnych stwierdzono u niej nadciśnienie, a pielęgniarka napomknęła , że mogłaby schudnąć.
Krystyna nie zwróciła na wyniki badań żadnej uwagi, a ponadto przypomniała sobie, że przecież jej mama i babcia także miały nadciśnienie więc pewnie to choroba dziedziczna. Jej ulubionym zajęciem było oglądanie seriali telewizyjnych, które pochłaniały cały czas wolny. Właściwie Krystyna wychodziła z domu tylko na zakupy do najbliższego supermarketu, lub do kiosku by kupić gazetę lub papierosy.
Palenie tytoniu było jej słabością. Już tyle razy próbowała rzucić palenie, ale nigdy jej się to nie udawało. Drugim nałogiem była kawa. Krystyna zaczynała dzień od kawy i kończyła dzień na kawie.
Któregoś dnia podczas wizyty u koleżanki Krystyna poczuła się źle, bardzo bolała ją głowa, a po zmierzeniu ciśnienia krwi okazało się że wynosi ono 170/ 110 mmHg. Koleżanka poradziła jej zadbać o siebie i zacząć się leczyć. Krystyna pomyślała jednak: „ Przecież to tylko ciśnienie...”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.