X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 31563
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Koszyczek Czerwonego Kapturka" - scenariusz zajęć w przedszkolu

Koszyczek Czerwonego Kapturka- scenariusz zajęć w przedszkolu.

Cele ogólne:
- przybliżenie dzieciom postaci Czerwonego Kapturka
- rozwijanie umiejętności segregowania i przeliczania elementów w zakresie 6
Cele szczegółowe (dziecko):
- rozwiązuje zagadkę słowną
- wzbogaca swoją mowę wypowiadając się na temat bajki pt. „Czerwony Kapturek”
- rozpoznaje przedmioty za pomocą zmysłu dotyku
- dokonuje analizy i syntezy sylabowej
- rozpoznaje i nazywa podstawowe kolory
- utrwala pojęcia: więcej, mniej, tyle samo
- segreguje przedmioty wg podanej instrukcji
- przelicza elementy w zakresie 6
- bierze aktywny udział w zabawach ruchowych
Metody:
- słowne(rozmowa, zagadka, wierszyk)
- zabawowo- naśladowcze (opowieść ruchowa)
- oglądowe(pokaz)
- praktyczne(ćwiczebne)
- aktywizujące
Formy:
- indywidualna
- zbiorowa
Środki dydaktyczne:
Treść zagadki, kosz, przedmioty do koszyka( syrop, tabletki, banan, jabłko, gruszka), koszyki z papierowych talerzyków, koperty z kwiatkami w trzech kolorach (żółte, zielone, niebieskie).

PRZEBIEG:
1. „Kim jestem?”- zagadka słowna o Czerwonym Kapturku i rozmowa na temat bajki.
W ręku niesie koszyczek malutki.
Na jej głowie kapturek czerwoniutki.
Do babci swej idzie, bo jest chora
Lekarstwa dla niej niesie od pana doktora.

(autorstwo własne)

Dzieci uważnie słuchają zagadki. Nauczyciel po udzieleniu odpowiedzi zadaje pytania:
- Jakie postacie występują w bajce o Czerwonym Kapturku?
- Dlaczego dziewczynka musiała iść do babci?
- W czym Czerwony Kapturek niósł smakołyki dla babci?

2. „Co jest w koszyczku?”- rozpoznawanie przedmiotów za pomocą zmysłu dotyku.
Dzieci siedzą po kole, wybrana osoba podchodzi do koszyka, który jest nakryty i losuje jeden przedmiot( syrop, tabletki, banan, jabłko, gruszka). Stara się przy użyciu dotyku odgadnąć, co to jest. Głośno mówi, jaki to przedmiot. Pozostałe dzieci dzielą wyrazy na sylaby.

3. „Droga do babci”- opowieść ruchowa.
Mała dziewczynka w czerwonym kapturku idzie przez las (marsz w miejscu). W ręku niesie koszyczek ze smakołykami (machanie ręką wzdłuż ciała). Rozgląda się i widzi drzewa: wysokie- (dzieci stają na palcach, ręce wyciągnięte w górę) i niskie (dzieci przechodzą do przysiadu). Obserwuje ptaki, które wirują nad jej głową (naśladowanie lotu ptaków).
W całym lesie rosną cudowne kwiatki. Z tych najpiękniejszych Czerwony Kapturek robi bukiecik dla swojej babci (skłony przedstawiające zbieranie kwiatków i wąchanie). Nagle dziewczynka widzi groźnego wilka. Szybko musi się ukryć (przysiad z głową między nogami). Na szczęście nieznajomy nie zauważył dziewczynki. Teraz może śmiało biec do swojej babuni (bieg w miejscu).

(autorstwo własne)

4. „Koszyczek Czerwonego Kapturka”- zabawa matematyczna kształtująca umiejętność przeliczania w zakresie 6 i posługiwania się pojęciami: mniej, więcej, tyle samo .
Nauczyciel mówi dzieciom, że nasz Czerwony Kapturek oprócz lekarstw i przepysznych smakołyków do swojego koszyczka zbierała po drodze piękne kwiatki dla swojej babci. Zaprasza wszystkich do wspólnej zabawy matematycznej. Każdemu dziecku rozdaje koszyczek wykonany z papierowego talerzyka i kopertę z kolorowymi kwiatkami (żółte, zielone, niebieskie). Nauczyciel wypowiada krótki wierszyk, a dzieci wkładają kwiatki ze swoich kopert do koszyczków zgodnie z instrukcją. Następnie dzieci przeliczają kwiatki
w swoich koszyczkach. Porównują liczebność swoich koszyczków operując pojęciami: więcej, mniej, tyle samo.

Kolorowe kwiatuszki mamy
Do koszyczków je wkładamy.
Już do babci jest tuż, tuż
Żółte (niebieskie, zielone) kwiatuszki do koszyczka włóż.

5. Zabawa ruchowa z elementem biegu „Kwiaty do koszyczka”.
Dzieci dostają emblematy na bluzki- kwiatki w trzech kolorach (niebieskie, zielone, żółte). Dzieci biegają swobodnie po dywanie, na polecenie „Kwiaty do koszyczka” ustawiają się w rzędzie zgodnie z kolorem koszyczka przyczepionego na krześle.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.