X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 31400
Przesłano:
Dział: Logopedia

Rozwój mowy dzieci w wieku przedszkolnym - scenariusz zajęć warsztatowych dla rodziców i dzieci

SCENARIUSZ WARSZTATÓW LOGOPEDYCZNYCH DLA RODZICÓW
Temat: „Rozwój mowy dzieci w wieku przedszkolnym”
Cel: Celem warsztatów jest zapoznanie rodziców z przebiegiem prawidłowego rozwoju mowy dzieci w wieku od 3 do 6 lat oraz przedstawienie rodzicom ćwiczeń stymulujących prawidłowy rozwój mowy.
Formy:
I część - część teoretyczna - biorą w niej udział tylko rodzice
II część – praktyczna – wspólne zabawy dzieci i rodziców – ćwiczenia stymulujące prawidłowy rozwój mowy
Przebieg warsztatów:
I część teoretyczna:
1. Zapoznanie rodziców z przebiegiem prawidłowego rozwoju mowy dzieci w wieku 3-6 lat
2. Przyczyny najczęstszych zaburzeń, dominacja stronna (lewouszność, lewooczność)
3. Prawidłowe żywienie (żucie, gryzienie), stymulacja lewej półkuli mózgu, wybór dominacji stronnej
4. Profilaktyka logopedyczna - zabawy słuchowe, zabawy usprawniające pracę artykulatorów, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia słuchu fonemowego, ćwiczenia ortofoniczne, ćwiczenia z zakresu percepcji wzrokowej

II część – praktyczna – zaproszenie dzieci do wspólnej zabawy z rodzicami:
Kółeczka – ćwiczenie usprawniające pracę artykulatorów
Cel ćwiczenia
usprawnianie narządów artykulacyjnych
doskonalenie celowości i płynności ruchu
rozciąganie wędzidełka podjęzykowego
pionizacja języka
ćwiczenia kinestezji artykulacyjnej
Pomoce:
Płatki śniadaniowe, lusterko
Przebieg
Rodzic przykleja dziecku do czubka wyciągniętego języka płatek śniadaniowy. Zadaniem dziecka jest przyklejanie płatka do podniebienia górnego (tuż za górnymi jedynkami) tylko za pomocą ruchów języka (ćwiczenie wspomagamy obserwacją w lusterku)

Pudełka – ćwiczenia pamięci słuchowej
Cel ćwiczenia
rozwijanie słuchu fonemowego i pamięci słuchowej
Pomoce
Pudełeczka z solą ryżem itp.
Przebieg
Rodzic pokazuje pudełka z artykułami spożywczymi (np. sól, ryż, orzechy). Następnie potrząsając, demonstruje kolejno odgłosy. Prosi o ich zapamiętanie. Potrząsa pudełkami w zmienionej kolejności i prosi o odgadnięcie, co jest w środku.

Bulgot – ćwiczenie oddechowe
Cel ćwiczenia
utrwalanie prawidłowego toru oddechowego
wydłużanie fazy wydechowej
Pomoce
kubeczki z wodą, słomki
Przebieg
Dziecko otrzymuje kubeczek z wodą i poprzez wdmuchiwanie przez słomkę powietrza do wody próbuje utworzyć bąbelki. Następnie poprzez równomierne dmuchanie próbuje utworzyć na powierzchni wody mały wir). Rodzic bawi się razem z dzieckiem (demonstruje ćwiczenie).

Mecz ping -ponga – ćwiczenie oddechowe
Cel ćwiczenia
wydłużanie fazy wydechowej
Pomoce
bramka (karton po butach), piłeczka ping -pongowa, folia aluminiowa
Przebieg
Mecz – kto zdobędzie więcej bramek. Rodzic i dziecko, wyłącznie dmuchając, na przemian celują piłeczką ping -pongową do bramki wykonanej z pudełka po butach. Dziecko i rodzic siadają na przeciw siebie i starają się przedmuchiwać do siebie piłeczki wykonane z folii aluminiowej.

Ptaki – ćwiczenie spostrzegania wzrokowego
Cel ćwiczenia
Kształtowanie prawidłowej analizy i syntezy wzrokowej
Pomoce
Porozcinane kolorowe obrazki, praca na materiale kolorowym 4-elementowym rozciętym skośnie oraz na materiale 6-elementowym rozciętym pionowo
Przebieg
Osoba kierująca zabawą rozdaje dzieciom rozcięte na cztery/sześć części obrazki przedstawiające ptaki. Prosi aby dzieci ułożyły rozcięte kawałki obrazka. Po wykonaniu czynności, każde dziecko kolejno nazywa swojego ptaka i naśladuje jego głos.

Paronimy – zabawa słuchowa - samogłoski
Cel ćwiczenia
Rozwijanie słuchu fonemowego
Pomoce
Pary obrazków
Przebieg
Prowadzący prezentuje dzieciom pary obrazków i prosi, by wskazały ten, w którego nazwie znajduje się wymieniona przez niego samogłoska:
Miska – maska (gdzie jest i ?)
Piłka – półka (gdzie jest u ?)
Kasa – kosa (gdzie jest o ?)
Loki – leki (gdzie jest e ?)
Teczka – tyczka (gdzie jest y ?)

Bibliografia:
Beata Ingielewicz, Monika Hetmańska, Ćwiczenia logopedyczne z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku
Roman Sprawka, Joanna Graban, Logopedyczne zabawy grupowe dla dzieci od 4 do 7 lat, wyd. Harmonii

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.