X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 31194
Przesłano:
Dział: Świetlica

Konspekt zajęć: W 80 dni dookoła świata

TEMAT: W 80 dni dookoła świata.

Cel ogólny:
Poszerzenie wiedzy z tematu geografii świata i innych kultur.
Propagowanie czytelnictwa wśród dzieci.

Cele szczegółowe:
Uczeń: Zna położenie kontynentów oraz strony świata.
Rozróżnia prawą i lewą stronę ciała.
Potrafi poprawnie trzymać narzędzie w ręce dominującej
Umie współpracować w grupie.
Łączy nowe formy, z już wcześniej poznanymi.

Formy:
Zbiorowa
Grupowa
Indywidualna

Metody:
Warsztaty manualne
Przykład poparty obrazem
Rozmowa z dziećmi
Nauka po przez zabawę

Środki dydaktyczne:
Atlas, 3 kolorowe brystole, ryza kolorowego papieru, 15 nożyczek, 5 klei, 15 ołówków, 3 losy z nazwami kraju (Ameryka, Chiny, Indie), kompas, 25 plastikowych kubeczków, 2 ping-pongi, streszczenie powieści J.Verne „W 80 dni dookoła świata”, 30 kwadratów, 2 wzory origami.

Czas trwania zajęć:
45 minut



PRZEBIEG ZAJĘĆ
I. Wprowadzenie.
1. Przedstawienie tematu zajęć
2. Opowiadanie J.Verne „W 80 dni dookoła świata”.
a. Kim był Juliusz Verne?
b. Streszczenie książki J.Verne „W 80 dni dookoła świata”.
3. Rozmowa z dziećmi na temat podróży.
a. Poznawanie kontynentów, przeglądanie atlasu.
b. Czym jest czas - podróżując na wschód można zyskać jeden dzień- omówienie pojęcia czasu (doba, godzina, minuta).
4. Zabawa w kręgu „Z kubeczka do kubeczka”- każde dziecko ma jeden kubeczek, ustawiają się w kręgu i podają sobie dwa ping-pongi, umieszczone po przeciwnych stronach koła. Piłeczki nie można upuścić, czy jedna zdoła dogonić drugą?
II. Rozwinięcie tematu zajęć.
1. Praca plastyczna „Na krańcu świata”.
a. Rozmowa z dziećmi na temat trasy, którą główny bohater przebył świat dookoła.
b. Podzielenie dzieci na trzy grupy, z której wyznaczona osoba wylosuje los z wyznaczonym miejscem, w którym był główny bohater książki.
c. Praca plastyczna „Na krańcu świata”- dzieci w trzech grupach wykonują pracę przedstawiającą wylosowany kraj (Indie, Chiny, Ameryka, Wielka Brytania). Na kolorowym brystolu muszą stworzyć krajobraz z odmalowanych na kolorowym papierze własnych dłoni. Dłoń może być złożona w różne kształty, aby uzyskać lepszy efekt.
2. Strony świata.
a. Jakie znamy strony świata, jak można je wyznaczyć (słońce, gwiazdy, kompas), czym podróżował główny bohater.
b. Przypomnienie stron ciała (przód, tył, prawa, lewa)
c. Zabawa w „Kapitana”- dzieci ustawiają się w jedną kolumnę na środku dywanu i na komendę wybranego kapitana, prawo na burt, lewo na burt, na pokład, dzieci robią dwa kroki w wybranym kierunku lub wracają ponownie na środek. Dzieci, które pomylą stronę siadają przy stolikach, ostatnie dziecko na dywanie wygrywa.
3. Origami
a. Wykonanie formy statku.
b. Wykonanie formy samolotu.

III. Podsumowanie.
1. Sprawdzenie wiedzy dzieci zdobytej na zajęciach.
2. Zachęcić dzieci do sięgnięcia po Kolorowanki powiązaną z tematem zajęć
3. Podziękować za uwagę.


FORMUŁA

1. Dzieci od 7 roku życia do 10 – I, II, III klasa podstawówki. Sprawne fizycznie i psychicznie, bez zróżnicowania na płeć.
2. Grupa płynna od 10 do 25 osób w różnych godzinach, uczęszczająca do świetlicy szkolnej w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Siechnicach
3. Miejsce: sala świetlicowa nr 4.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.