X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 31133
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Głos to najlepszy instrument - scenariusz zajęć

Temat dnia: Głos to najlepszy instrument.

Cele ogólne: rozwijanie mowy; rozwijanie umiejętności wyrażania muzyki ruchem.

Cele operacyjne
Dziecko: wypowiada się na temat wiersza; interpretuje muzykę ruchem.

Środki dydaktyczne: wiersz W. Próchniewicza „Najlepszy instrument”, nagranie utworu A. Vivaldiego „Cztery pory roku. Wiosna”, obrazki: instrumentów, zabawek, instrumenty


Przebieg dnia
I
1. Zorganizowanie kącika muzycznego: wyeksponowanie w nim instrumentów muzycznych – konwencjonalnych i niekonwencjonalnych. Zachęcenie dzieci do korzystania z instrumentów muzycznych w rożnych formach działalności.

Zabawa z instrumentami „Wspólne granie”.
II
2. Muzyczne powitanie.
Nauczyciel wita dzieci, śpiewając zdanie: Dzień dobry (imię dziecka) na wymyśloną
melodię. Dzieci kolejno odpowiadają mu: Dzień dobry pani (panu), śpiewając zdanie na
tę samą melodię co nauczyciel.

3. Zagadki słuchowe związane z instrumentami muzycznymi.
Dzieci słuchają nagrania, rozpoznają instrumenty po wydawanych przez nie dźwiękach
i nazywają je.

4. Słuchanie wiersza W. Próchniewicza „Najlepszy instrument”.
Jest taki instrument na świecie,
dostępny nawet dla dzieci.
Wygrywa wszystkie melodie
najładniej, najłagodniej.
Gdy nutki wpadną do ucha,
on ucha bardzo się słucha.
Bo najgrzeczniejszy jest przecież,
słucha się w zimie i w lecie,
w upał i gdy deszcz leje,
on wtedy nawet się śmieje!
Chodzi wraz z tobą wszędzie
i już tak zawsze będzie.
Nawet za złota trzos
nie zniknie − bo to TWOJ GŁOS.
Więc gdy jest ci nudno, nie ziewaj.
Pamiętaj o nim − zaśpiewaj!
On się natychmiast odezwie
i zagra czysto i pewnie.
Opowie ci zaraz radośnie
na przykład o słonku lub wiośnie.
Bo lubi i dobrze zna cię,
twój wierny, dźwięczny przyjaciel.

5. Rozmowa na temat wiersza.
– O jakim instrumencie była mowa w wierszu?

6. Burza mózgów Jak można grać swoim głosem? – propozycje dzieci.

7. Ćwiczenia słuchowe „Dzień dobry”.
Dzieci siedzą w kręgu, jedno z nich staje tyłem do koła. Nauczyciel w tym czasie wskazuje
dziecko, które powie: Dzień dobry. Zadaniem dziecka stojącego tyłem jest podanie
imienia kolegi wypowiadającego te słowa.

8. Dowolny taniec z chustkami przy utworze A. Vivaldiego „Cztery pory roku. Wiosna”.

9. Zabawa „Cicho – głośno”.
Dzieci rozpoznają na obrazkach przedmioty, nazywają i wypowiadają ich nazwy: głośno,
gdy nauczyciel uniesie rękę w górę, a cicho, gdy nauczyciel przykłada palec do ust.
(Na obrazkach: pajac, lalka, miś, piłka, kaczka itp.).
III

Opr.Agnieszka Grzeszczuk

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.