X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3105
Przesłano:

Zależność prędkości, drogi i czasu - konspekt lekcji dla klasy V

Cele lekcji:
- główny: dostrzeżenie zależności między drogą, prędkością i czasem
- operacyjne:
• uczeń dostrzega zależności drogi, czasu i prędkości
• uczeń poprawnie porównuje prędkości podane w jednakowych jednostkach
• uczeń zna wzór na prędkość

Metody pracy: eksperyment, dyskusja, ćwiczenia rachunkowe
Środki dydaktyczne: samochodziki, piłka lekarska, piłka nożna, taśma miernicza, stoper

Formy organizacyjne: praca równym frontem

Przebieg zajęć:

I. Część wstępna - sprawy organizacyjne.

II. Część zasadnicza:

1) Nauczyciel tłumaczy zasady eksperymentu, wskazuje uczniów i przydzielenie im czynności do wykonania.

2) Wskazany uczeń odmierza na podłodze odcinek długości 4m. Drugi uczeń puszcza na tej drodze samochodzik, a trzeci uczeń mierzy czas przejazdu i zapisuje na tablicy wyników.

3) Wymierzoną trasę pokonują dwa różne samochodziki, toczona jest piłka lekarska, kopnięto piłkę nożną, jeden z uczniów pokonuje tą drogę tip-topami, jeszcze inny szybkim krokiem. (element gimnastyki śródlekcyjnej)

4) Nauczyciel zadaje pytania:
• Który obiekt był najszybszy?
• Który obiekt był najwolniejszy?
• Który z tych obiektów potrzebował na pokonanie drogi mniej czasu?
• Czy zgodzicie się z wnioskiem, że jeżeli pojazd pokonał tą samą trasę w krótszym czasie niż inny pojazd, to musiał mieć większą prędkość?
• Ew. tłumaczenie językiem bardziej przystępnym: Czy zgodzicie się, że im mamy mniej czasu na dojście gdzieś, to bardziej musimy się spieszyć?

5) Nauczyciel tłumaczy kolejną zależność :
Wyobraźcie sobie, że dwa obiekty startują i poruszają się przez ten sam okres czasu, np. 10s. Jeden z nich pokonał 15m, a drugi 10m.
• Który obiekt był szybszy?
• Jeżeli w tym samym czasie pokonał dłuższy odcinek, to znaczy że miał większą prędkość?

6) Przypomnienie jednostek miary, czasu i prędkości.

7) Zadania z podręcznika polegające na obliczaniu prędkości, drogi lub czasu.

III. Część końcowa

1. Podsumowanie lekcji.
2. Zadanie pracy domowej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.