X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 31021
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosenny ogródek - konspekt zajęć dla 3-latków

KONSPEKT ZAJĘĆ
w grupie 2 - 3-latków „Rybki”

Temat: Sadzimy cebulkę, siejemy rzeżuchę – prace gospodarcze
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- określa, jaka jest aktualnie pora roku
- rozpoznaje zjawiska przyrodnicze związane z wiosną
- rozpoznaje i nazywa wybrane nowalijki, poznaje je wielozmysłowo
- uważnie słucha nauczyciela i pracuje zgodnie z instrukcją
- nazywa proste narzędzia (łopatka, konewka) i potrafi się nimi posługiwać
- ilustruje ruchem treść opowiadania
Metody:
- zabawa dydaktyczna
- zabawa badawcza
- obserwacja
- opowieść ruchowa
- rozmowa
- metoda zadań praktycznych
Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
Środki dydaktyczne:
sylwety śladów stup z ilustracjami zjawisk kojarzących się z zimą i wiosną, kuferek lub pudełko, szczypiorek i rzeżucha, cebulki do sadzenia i ziarna rzeżuchy, ziemia do kwiatów, wata, doniczki, talerzyki jednorazowe, grabki, konewki, łopatki z tworzywa sztucznego, arkusze szarego papieru


Przebieg zajęć:
1. „Wesoło witamy!” – zabawa na powitanie /KLANZA/.
2. Śladami wiosny – zabawa dydaktyczna.
N pyta dzieci, jaka jest teraz pora roku. Następnie rozkłada na dywanie sylwety śladów stóp. Każde dziecko wybiera jeden z nich i określa, czy obrazek na jego odwrocie ilustruje zjawisko wiosenne czy zimowe. Ilustracje zjawisk wiosennych dzieci wkładają do koszyka, zimowe oddają prowadzącej. Następnie N rozkłada na dywanie ślady wiosny tak, by dzieci doszły po nich do ukrytego przez Panią Wiosnę skarbu.
3. Skarb Pani Wiosny – zabawa badawcza.
N prezentuje dzieciom skarb Pani Wiosny. W kuferku ukryte są rzeżucha i szczypiorek. Dzieci badają je wielozmysłowo (dotykają, wąchają, smakują). N podaje nazwy tych roślin i wyjaśnia, że są to wiosenne nowalijki, które są bardzo zdrowe. Zachęca dzieci do ich zjadania np. na kanapkach.
4. Jak wyhodować rzeżuchę i szczypiorek? – obserwacja.
Dzieci obserwują, z czego wyrasta szczypiorek i rzeżucha. N pokazuje im nasiona i cebulę. Wyjaśnia też, że roślina, by urosnąć potrzebuje ziemi, wody i słońca.
5. Małe cebulki – opowieść ruchowa.
Dzieci ilustrują ruchem treść opowiadania:
Ogrodnik posadził małe cebulki w ziemi. Jesteście małymi cebulkami. Małe cebulki spały w ziemi. Nagle poczuły krople deszczu i ciepło wiosennego słońca. Zaczęły więc się budzić. Wyrósł z ich zielony szczypiorek, który piął się coraz wyżej i wyżej. Grzał się w promieniach słońca i kołysał na wietrze.
6. Mali ogrodnicy – praca praktyczna.
N pokazuje i objaśnia dzieciom, w jaki sposób należy siać rzeżuchę i sadzić cebulę. Następnie dzieci pracują samodzielnie przy stolikach korzystając z prostych narzędzi z tworzywa sztucznego.
7. Nasz ogródek – ekspozycja prac dzieci.
Dzieci umieszczają swoje doniczki na parapecie. N dziękuje im za wspólną zabawę, nagradza naklejkami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.