X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 30993
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz do zajęć całodziennych w grupie 4- latków - Edukacja językowa "Piłka"- słuchanie wiersza Doroty Gellner

Konspekt do zajęć w grupie 4- latków

1.Grupa: 4- latki

RANEK
Porządkowanie, segregowanie, układanie zabawek w kącikach zainteresowań.
Zestaw ćwiczeń porannych nr 3:
„Baloniki”- ćwiczenie uspokajające. W kole nadmuchiwanie balonika- nabieranie powietrza nosem i wydmuchiwanie ustami do środka kołą. Koło robi się coraz większe, aż do pęknięcia – trach!

ZAJĘCIA I
Temat: Edukacja językowa „Piłka”- słuchanie wiersza Doroty Gellner.
Cel główny: Budowanie wypowiedzi poprawnej pod względem gramatycznym.
Cele operacyjne (Dziecko):
buduje zdania poprawne gramatycznie;
wypowiada się na temat wiersza;
słucha wiersza czytanego przez nauczyciela;
udziela odpowiedzi na pytania.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Metody słowne: rozmowa
Metody czynne: zadania stawiane dziecku do wykonania, aktywność własna
Metody oglądowe: w oparciu o pokaz rzeczy użytkowych
Środki dydaktyczne: piłka, wiersz D.Gellner „Piłka”, szarfy, ilustracja do wiersza, karty pracy „Piłka”.

PRZEBIEG ZAJĘCIA I:
I.
1. Powitanie dzieci: Dzieci siedzą w półkolu. N. wita się z nimi, pokazując różne gesty, np: Witam się z Wami jedną ręką, teraz drugą (macha). Witam się głową (kiwa). Witam się uśmiechem (uśmiecha się szeroko i was proszę o uśmiech). Po każdym geście N. dzieci naśladują go.
II.
1. „Piłka” - słuchanie wiersza Doroty Gellner. Wdrażanie do uważnego słuchania utworu i udzielania odpowiedzi na pytania dotyczące jego treści. Nabywanie umiejętności formułowania swobodnych wypowiedzi z użyciem poprawnych gramatycznie zdań.
2. Udzielanie odpowiedzi na pytania N.:
- Jak wyskoczyła piłka z domu?
- W jaki sposób skakała?
- Z kim zatańczyła pod płotem?
- Kogo obudziła?
3. „Dzieci w przedszkolu- dzieci na spacerze”- zabawa bieżna. Przygotowanie: Dzieci ustawione w gromadce. N. trzyma bębenek. Na hasło: Dzieci na spacer! dzieci biegają, podskakują lub maszerują w rytmie podanym przez N. na bębenku. Na hasło: Dzieci w przedszkolu!- przedszkolaki zatrzymują się i siadają skrzyżnie na podłodze.
III.
1. Powtórzenie omawianego wiersza.
2. Wdrażanie do wspólnej zgodnej zabawy.
3. Praca na kartach pracy „Piłka”- wykonanie zadania z wyprawki, s.4 – kolorowanie piłki. Na dużych, szarych kółkach nalepianie kolorowych kółek. Na dole strony rysowanie, jak piłka skacze.
*„Jadą pociągi”- zabawa orientacyno- porządkowa. Dzieci otrzymują szarfy i zakłądają je przez głowę i lewe ramię. Biegają na hasło: Wsiadamy do pociągu! Tworzą cztery kolorowe pociągi. N. wywołuje kolor pociągu, który ma jechać. Np: czerwony, zielony. Po wywołaniu wszystkich kolorów zaprasza do jazdy wszystkie pociągi naraz. Pociągi jadą w różne strony tak, aby się ze sobą nie zderzyć. Na koniec zabawy pociągi zatrzymują się i parowóż wypuszcza parę – pssssssssssss.
ZAJĘCIA II
Temat: Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr 3
Cel główny: Rozwijanie sprawności fizycznej u dzieci.
Cele operacyjne (Dziecko):
ustawia się w rzędzie;
reaguje na sygnał słowny;
ćwiczy zgodnie z poleceniem nauczyciela.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Metody : zabawowa, naśladowcza.
Środki dydaktyczne: Zestaw ćwiczeń gimnastycznych – zestaw nr 3, krążki kolorowe.

PRZEBIEG ZAJĘCIA II:
I.
1. Marsz swobodny po obwodzie koła.
II.
1.- „Koniki”- zabawa bieżna. Swobodne poruszanie się po sali. Na hasło stop! Koniki zatrzymują się, parskają i grzebią kopytkiem- uderzanie palcami stóp o podłogę, raz jedną, raz drugą nogą.
- „Wiatraczki”- w siadzie skrzyżnym poruszanie ramionami. Duże wiatraczki- ramiona szeroko rozłożone, małe wiatraczki- ręce w skurczu pionowym. Zataczanie kół w jedną i w drugą stronę.
- „Pluszowe niedźwiadki”- Dzieci poruszają się powoli z szeroko rozłożonymi ramionami, nogi proste w kolanach. Chodzą, kołysząc się z nogi na nogę, przenosząc ciężar ciała z jednej strony na drugą.
- „Samochody”- Bieg w jedną stronę w tempie podanym przez N. Na hasło stop! Samochody zatrzymują się, trąbią, pompują koła- wykonanie przysiadu z jednoczesnym wypuszczeniem powietrza- pssss, kładą się na plecach i odkręcają śróbki.
- „Pieski na spacer”- zabawa z czworakowaniem. Dzieci chodzą na czworakach w różnych kierunkach. Siad klęczny- pieski służą, pieski odpoczywają- siad klęczny, ręce oparte na przedramionach.
- „Piłki”- zabawa z elementem podskoku. Podskoki obunóż- piłka skacze, piłka obraca się- podskoki z obrotem wokół własnej osi w jedną i w drugą stronę.
- „Gramy na bębenkach”- Leżenie na brzuchu, ramiona uniesione w górę, uderzanie dłońmi o podłogę jak o bębenek, w rytmie podanym przez N.
- „Rowery”- Leżenie na plecach, wykonywanie ruchów naśladujących jazdę na rowerze.
- „Baloniki”- ćwiczenie oddechowe. Nadmuchiwanie balonika- wdech nosem, wydech ustami psss.
- „Zabawki idą spać”- ćwiczenie relaksacyjne. Leżenie tyłem, ręce pod głową, nogi krótkie- ugięte w kolanach, oczy zamknięte. Pozostanie w takiej pozycji do czasu aż N. da znak do budzenia się.
III.
1. Marsz swobodny po kole.
*„Powitanie paluszków”- Zabawa paluszkowa. Rozwijanie sprawności manualnej. Wzbogacanie słownika. Wdrażanie do skupiania uwagi na wykonywanej czynności.

ZAJĘCIA POPOŁUDNIOWE:
Temat: Zabawa dydaktyczna „Zapraszamy”.
Cel główny: Rozwijanie logicznego myślenia.
Cele operacyjne (Dziecko):
wdrażanie do przestrzegania reguł zabawy;
utrwalenie imion kolegów i koleżanek;
rozumienie i stosowanie w zabawie określenia obok;
aktywnie uczestniczy w zabawie.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Metody słowne: rozmowa
Metody czynne: zadania stawiane dziecku do wykonania, aktywność własna
Metody oglądowe: w oparciu o pokaz prawidłowo wykonanego zadania.
Środki dydaktyczne: zabawki.

PRZEBIEG ZAJĘCIA POPOŁUDNIOWEGO:
I.
1. Zabawa integracyjna „Kto zmienił miejsce?” - Dzieci siedzą w kręgu na dywanie. N. zasłania wybranemu dzieckuoczy opaską. Dwoje dzieci zamienia się miejscami. Po zdjęciu opaski dziecko odgaduje, któe z dzieci zamieniły się miejscami i podaje ich imiona.
II.
1. Dzieci siedzą w kole słuchają N. jak należy bawić się w nową zabawę.
2. Komentarz N. dotyczący przestrzegania reguł zabawy.
3. Przebieg: Dzieci siedzą w kole na dywanie. Każde trzyma jedną zabawkę. N. ma obok siebie wolne miejsce i rozpoczyna zabawę, mówiąc: Zapraszam na wolne miejsce obok mnie np. Anię z misiem. Wybrane dziecko siada na wolnym miejscu obok N. Dziecko obok którego zwolniło się miejsce, kontynuuje zabawę, mówiąc Zapraszam na wolne miejsce obok mnie np. Kubę z samochodem.
4. Zwrócenie uwagi na:
- rozumienie i stosowanie w zabawie określenia obok.
5. Samodzielna zabawa dzieci.
III.
1. Sprzątanie po zakończonych zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.