X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3099
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Rozwijanie sprawności manualnej poprzez tworzenie formy przestrzennej - scenariusz zajęć w grupie 5 i 6 - latków

Temat tygodnia: CHCĘ BYĆ ODKRYWCĄ!

Temat zajęć: „Rakiety” - rozwijanie sprawności manualnej poprzez tworzenie formy przestrzennej – rakiety z różnorodnego materiału.

Cele ogólne:
- rozwijanie sprawności manualnej;
- rozwijanie indywidualnych możliwości, kreatywności i twórczości dzieci;
- rozbudzanie ciekawości poznawczej oraz samodzielności.
Cele operacyjne:
- dziecko potrafi tworzyć formy przestrzenne;
- jest kreatywne i twórcze;
- posiada wiadomości z zagadnień technicznych;
- starannie wykonuje zadanie techniczne.

Metody:
Rozmowa, pokaz, ćwiczenia praktyczne, zadań stawianych dzieciom do wykonania, burza mózgów

Formy:
Praca indywidualna, praca zbiorowa

Środki dydaktyczne:
Karton, kolorowy papier samoprzylepny, klej, nożyczki, rolki po papierze toaletowym i papierowych ręcznikach, folia aluminiowa, ilustracje i obrazki przedstawiające rakiety kosmiczne oraz zdjęcia planet Układu Słonecznego, prezentacja multimedialna, tamburyno.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Zabawa „Powitanie kosmitów”.
Dzieci siedzą w kręgu. Tworzą własny język, słowa zwroty, jakimi chciałyby powitać kosmitów, zamiast powitaniem „Dzień dobry”.

2. Zabawa ruchowa „Rakiety”.
Dzieci dobierają się po pięcioro i tworzą rzędy. Każda grupa to rakieta, która porusza się w rytm tamburyna. Gdy nauczyciel przestaje uderzać w tamburyno, zmienia się kosmonauta prowadzący rakietę (pierwsze dziecko przechodzi na koniec rzędu).

3. Ćwiczenia ortofoniczne „Rakieta startuje”:
- Dzieci stoją w kręgu, coraz głośniej naśladują odgłos startującej rakiety na zgłoskach szszsz..., jednocześnie uderzając w uda, potem klaszcząc coraz szybciej w dłonie.

4. Próby nazywania ewentualnych mieszkańców poszczególnych mieszkańców planet Układu Słonecznego.
- Nauczyciel pokazuje na rysunkach i zdjęciach planety Układu Słonecznego, mówi ich nazwy, a dzieci próbują nazwać ich mieszkańców (ewentualnych), np. Mars – Marsjanie, Ziemia – Ziemianie, Wenus – Wenusjanie...

3. Ogólne omówienie wyglądu rakiety.
- Dzieci oglądają zdjęcia i obrazki przedstawiające różne rakiety kosmiczne. Omawiają z czego są wykonane, jaki mają kształt, wielkość...

4. Zapoznanie ze sposobem wykonania prac:
- Dzieci otrzymują różnorodny materiał i próbują same utworzyć rakietę używając rolek po papierze, folii aluminiowej, kartonu, papieru kolorowego.

5. Wykonanie prac przez dzieci.

6. Wspólna ocena prac i zorganizowanie wystawki wykonanych rakiet.
- Dzieci odszukują wśród ułożonych na wykładzinie wizytówki ze swoim imieniem i układają obok swojej pracy.
- Dzieci dokonują oceny wykonanych prac. Uzasadniają swoje wybory.

7. Zabawa „Leć rakieto!”
Budowanie z krzesełek „rakiety” i wspólny, wraz z nauczycielem, odlot w kosmos (dzieci naśladują odgłos startu rakiety, mówią co widzą, lecąc rakietą...).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.