X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 30905
Przesłano:

Kolorowe dni - żółty. Scenariusz zajęć integracyjnych w grupach rewalidacyjnych

Scenariusz zajęć w grupach rewalidacyjno- wychowawczych.
Zajęcia realizowane w ramach Programu „ W świecie zmysłów- patrzę, czuję, słyszę, smakuję


Termin: 15.04.2016 r
Nauczyciel prowadzący: Agnieszka Łukasik
Temat zajęć: Kolorowe dni- żółty.
Rodzaj zajęć: Agnieszka Łukasik
Czas trwania zajęć: 60 min.
Liczba uczestników zajęć: max.12 ( 2-3 rewalidacyjno- wychowawcze ).
Cele szczegółowe zajęć:
- dostarczanie optymalnej ilości bodźców stymulujących poszczególne zmysły
- zdobywanie nowych doświadczeń zmysłowo-ruchowych
- niwelowanie lęku przed czymś nieznanym ( nieznane przedmioty, faktury, rodzaj dotyku, forma aktywności itp.)
- oswajanie z nowymi, nieznanymi lub budzącymi lęk dźwiękami, odgłosami, wrażeniami
- usprawnianie percepcji wzrokowej, dotykowej, węchowej, smakowej
- doskonalenie koordynacji wzrokowo- ruchowej
- zwiększanie sprawności motorycznej rąk
- kształtowanie świadomości własnego ciała
- poznawanie swojego odbicia w lustrze
- wydłużanie czasu manipulowania przedmiotami
- rozwijanie spostrzegania
- wydłużanie czasu koncentracji uwagi
- zaspokajanie potrzeby kontaktu z drugą osobą, umożliwienie kontaktu
z rówieśnikami
- poszerzanie wiedzy o otaczającym świecie
- kształtowanie poczucia sprawstwa
-wywoływanie pozytywnych emocji

Metody pracy: : praktycznego działania, zabawowa, stymulacja dotykowa dłoni, stymulacja wzrokowa, węchowa i smakowa
Formy pracy: : zindywidualizowana
Pomoce dydaktyczne: płyta i odtwarzacz CD, lampa ledowa emitująca kolorowe światło, lusterka, żółte balony wypełnione ziarenkami ryżu, kolorowa chusta animacyjna, pojemniki z materiałami sypkimi np. groch, fasola, makaron, kasza lub ryż, kolorowe nakrętki z butelek, żółte piłki itp. całe owoce cytryny, kawałki świeżej cytryny posypane cukrem ewentualnie sok z cytryny.
Miejsce: Sala Doświadczania Świata.
Przebieg zajęć:
Powitanie: wszystkich uczestników zajęć ustawiamy ( dzieci w wózkach) lub sadzamy w kręgu, zaciemniamy pomieszczenie ( opuszczamy rolety, gasimy światła), włączamy płytę z nagraną piosenką „ Chodź, pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko” i w tym samym czasie uruchamiamy lampę ledową emitującą kolorowe światełka, które przez cały czas trwania piosenki „tańczą’’ po ścianach zaciemnionego pomieszczenia. Podczas piosenki zachowujemy się cicho, umożliwiając dzieciom jej słuchanie i obserwowanie kolorowych światełek.
Po zakończeniu utworu, podnosimy rolety, włączamy światło i witamy się z wszystkimi dziećmi, wymieniając imię każdego z nich, podając rękę lub dotykając, głaszcząc. W miarę możliwości dzieci mogą się przywitać ze sobą nawzajem.
Rozwijanie świadomości własnego ciała: dzieci nadal siedzą w kręgu, nauczyciele podchodzą do każdego z uczestników zajęć po kolei i zatrzymując się przy nich, razem śpiewają piosenkę „Pokaż, pokaż gdzie masz oko, gdzie masz ucho, a gdzie nos...”- pomagamy dzieciom wykonać gesty, czynności o których mowa w piosence, dostosowujemy tempo śpiewania do możliwości ruchowych wychowanków tak, by spokojnie i w miarę możliwości dokładnie mogły wykonać wyśpiewywane polecania. Po zaśpiewaniu piosenki każdemu z wychowanków, podchodzimy do nich z lusterkami i pokazujemy im ich odbicie- znowu pomagamy przeglądać się w lusterku, zbliżając lub oddalając je od twarzy dziecka, ustawiając pod różnymi kątami, ale też wskazujemy i głośno i wyraźnie nazywamy różne elementy twarzy- „ To jest nos”, „ To jest oko” itd.
Zabawy z chustą animacyjną i balonami: rozmieszczamy chustę tak, by zaangażować do jej trzymania jak najwięcej dzieci ( oczywiście w miarę ich fizycznych możliwości), sami ustawiamy się pomiędzy dziećmi i wprawiamy ją w ruch- podnosząc maksymalnie do góry i opuszczając nisko na dół, falując nią w różnym tempie, dając tym samym dzieciom możliwość obserwowania kolorów i ruchu materiału, potem wrzucamy na nią żółte balony wypełnione ryżem i powtarzamy czynności. Na zakończenie pokazujemy dzieciom same balony- pozwalając je dotknąć, potrząsać nimi tak, by usłyszały przesypywanie się znajdujących się w środku ziarenek ryżu, podrzucać nimi lub odbijać do innych dzieci.
Stymulacja węchowo- smakowa: podajemy każdemu wychowankowi owoc cytryny, tak by mógł zbadać ją dotykiem, poczuć fakturę skórki, powąchać ją, a potem dajemy do spróbowania małe kawałeczki owocu posypane cukrem ( ewentualnie sam sok wyciśnięty ze świeżej cytryny).
Manipulacja materiałami sypkimi: każdemu z uczestników zajęć po kolei podajemy pojemniki z różnymi materiałami sypkimi, tak by mogły przez chwilę zanurzyć w nich ręce, spróbować dotknąć, złapać, przesypywać ich zawartość. Dobrze by były to materiały zróżnicowane, by dostarczały różnych wrażeń dotykowych np. ziarenka grochu, fasoli, ryżu, makaron, kolorowe nakrętki, czy plastikowe piłeczki. Cały czas jesteśmy przy dziecku, czuwając, by nie brało chwytanych w dłonie elementów do ust.
Zakończenie zajęć:
Na zakończenie ponownie włączmy piosenkę „ Chodź, pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko” ( już bez efektów świetlnych) i po jej wysłuchaniu dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.